Reklama

Pelletowy segment mało znany - kominki na pellet

Pellety – ekologiczne i odnawialne paliwo wytwarzane z odpadów drzewnych – nie cieszą się w Polsce należnym szacunkiem. Mamy dużą krajową produkcję granulatu, mamy dostęp do nowoczesnych urządzeń grzewczych, a mimo to wciąż mamy do czynienia z kompletną nieznajomością produktu i mylenie pelletów z paletami. Jednak z drugiej strony, mamy grupę użytkowników, którzy pellet już znają, ale którzy nie szczędzą epitetów producentom i dystrybutorom pelletu z powodu nieuzasadnionego wzrostu cen w ubiegłym sezonie.
Pelletowy segment mało znany - kominki na pellet
Kominek pelletowy w oryginalnej nowoczesnej zabudowie, MCZ / Wentor

Co by nie mówić, pellety ze względu łatwy zakup gotowego do użytku paliwa oraz automatyzację procesu spalania i uzupełniania paliwa mają znacznie większe szanse na trafienie do młodszych i aktywnych zawodowo ludzi, niż drewno, które wymaga niekiedy zdolności wręcz detektywistycznych (jakie i gdzie kupić?), a także znacznie większego osobistego zaangażowania w jego przygotowanie oraz obsługę paleniska. Pelletowe kotły, głównie dzięki dotacjom, a piecyki na pellet dzięki swoim zaletom i estetyce, coraz częściej trafiają do polskich domów. I bardzo dobrze. Warto jednak zauważyć, że na tym oferta urządzeń grzewczych na pellety się nie kończy. Są jeszcze inne, mało znane, a ciekawe rozwiązania.

Włoska specjalność - wkłady i kasety kominkowe na pellet 

Tak jak w światowej gastronomii pizza z całą pewnością jest włoską specjalnością, tak w ogrzewnictwie, szczególnie indywidualnym, piecyk pelletowy stal się symbolem Italii. Z ponad 6 milionów piecyków na pellet w europejskich domach ponad połowa, 3,1 miliona, ogrzewa włoskie domy! Włosi są też światowymi liderami w produkcji tych urządzeń.  Bez porównania łatwiejsze w obsłudze niż paleniska na drewno, szybkie w montażu, zautomatyzowane urządzenia podbiły włoskie domy i lokale gastronomiczne, skutecznie wypierając ogrzewacze na olej opałowy. Piecyki pasują doskonale do włoskiego stylu życia, są estetyczne, niekiedy wręcz bardzo ładne. Z pewnością ich popularności pomaga duży wybór urządzeń, ale też łatwy dostęp do paliwa – woreczek pelletu można kupić w automacie na niemal każdej włoskiej stacji benzynowej.

kominkowa kaseta na pellet, nowoczesny kominek pelletowy
Na górze po lewej stronie wkaseta pelletowa Caminetti Montegrappa, model Atomo, po prawej stronie wkład kominkowy na pellet La Nordica / Extraflame, model Comfort P70 Air H4. Na dole po lewej stronie wodne palenisko na pellet Edilkamin, model Idropellbox 30, po prawej stronie wkład kominkowy na pellet Klover

Piecyki wolno stojące są łatwe i szybkie w montażu, a atutem pelletu jest z pewnością mniejszy przekrój kanałów odprowadzających spaliny. Piecyki mają też wiele innych zalet, w tym automatykę podawania paliwa z zasobnika, sterowanie pilotem czy z pomocą wi-fi. O zaletach piecyków na palet można długo pisać. Jest jednak pewna grupa posiadaczy mieszkań i domów, która mimo licznych zalet wolno stojących urządzeń i wielkiego ich wyboru preferuje kominki. Jednak kominki mogły mieć paleniska na drewno, co dla wielu osób mogło być kłopotliwe. Mogły być to również kominki gazowe, zdecydowanie prostsze w obsłudze, ale nie wszędzie jest gaz, a na dodatek błękitne paliwo staje się coraz bardziej passe. A gdyby tak połączyć zalety piecyka na pellet z architekturą kominka? Jeśli ktoś miałby to zrobić, to byłyby to oczywiście firmy z Italii. No bo skąd? Włoscy producenci piecyków mieli cały techniczny know how, a w sprawach wzornictwa też nie mają sobie równych. Poza tym w przypadku kominka to i tak jego finalna forma jest w rękach projektantów, wykonawców i... inwestorów. I stało się, mamy kominkowe wkłady na pellet.
 

Co wybrać - pelletowy wkład kominkowy czy kasetę kominkową na pellet?

Tak jak w przypadku piecyków, również w przypadku kominkowych wkładów na pellet dostępnych jest wiele opcji. Przede wszystkim, w zależności od potrzeb, można wybrać albo „wkład” zwany często pelletboxem, albo „kasetę”, czyli insert. Rozwiązanie pierwsze umożliwia budowę kominka „od podstaw”. Dobieramy parametry, wymiary i moc urządzenia do naszych potrzeb, a reszta jest budowana tak, jak każdy inny kominek. Natomiast kaseta na pellet to rozwiązanie bardziej kompaktowe i przydatne głównie w przypadku modernizacji istniejącego kominka z tradycyjnym „otwartym” paleniskiem.

Atutem pelletowych rozwiązań jest fakt, że wymagania kominowe urządzenia na pellet, w tym również wkładu, są znacznie mniejsze, niż w przypadku paleniska na drewno. Przekrój fi 100 czy nawet fi 80 jest niewielki, a mniejszy przekrój oznacza łatwiejszy i tańszy montaż nowego systemu kominowego. Jest to również korzystne w przypadku adaptacji istniejącego komina.

Ze względu na to, że praktycznie wszystkie kasety i wkłady na pellet wymagają do pracy prądu, należy zadbać o jego dostępność w pobliżu planowanego kominka. Podobnie jak w przypadku piecyków, możemy i tutaj znaleźć wkłady lub kasety z prostym nadmuchem powietrza bezpośrednio z frontu paleniska lub też z możliwością dystrybucji nagrzanego pelletowym ogniem powietrza do kilku innych pomieszczeń. 

kominkowa kaseta na pellet, kominek pelletowy w prostej jasnej zabudowie
Na górze wkład kominkowy na pellet Cadel / Wentor, model Zefiro. Na dole wkład kominkowy na pellet Thermorossi, model esprit 490.

To nie koniec możliwości grzewczych, bo podobnie jak w piecykach i tutaj możemy znaleźć pelletowe wkłady z wymiennikiem wodnym. Wytwarzają one gorącą wodę przy automatycznym spalaniu pelletów. Gorąca woda może być rozprowadzona do grzejników, systemu ogrzewania podłogowego lub być magazynowana w zbiorniku buforowym. Istnieje również możliwość przygotowania ciepłej wody użytkowej albo standardowo, albo korzystając z dodatkowego zestawu. Pelletowy kominek wodny może też być zintegrowany w zaawansowanym systemie hybrydowym z panelami słonecznymi lub pompą ciepła. 

W zasadzie są to możliwości zbliżone do... paleniska wodnego na drewno. Podobieństwo do kominka z płaszczem wodnym kończy się jednak szybko, bo czym innym jest wkładanie polan drewna i jego uzupełnianie co kilka godzin, a czym innym zapełnienie zasobnika pelletem z woreczka, jego samoczynny zapłon i w pełni automatyczne spalanie przez dłuższy czas.

Tak jak napisałem, zasilenie pelletem to istotna zaleta, bo zarówno proces rozpalania, jak i kontroli procesu palenia jest zautomatyzowany, a kontrolowany może być nawet z pomocą wi-fi. W zasadzie opisywanie szczegółów technicznych pelletowych wkładów i kaset można pominąć, bo w przypadku wkładów są one takie same, jak w dobrze znanych już piecykach. Różnice są w zasobnikach na pellet, które we wkładach rozwiązane są albo w formie „szufladki” w górnej części paleniska, albo zsypu frontowego lub bocznego. W zależności od modelu zasobnik na pellet może pomieścić od 10 do 60 kilogramów, co pozwala na autonomię palenia od 10 do 30 godzin. Nawet najlepszy kominek na drewno tego nie potrafi, jak i nie każdy piec.

pelletowa kaseta kominkowa, króciec wylotu spalin, ślimak transportu pelletu, palenisko do spalania pelletu
Schemat pelletowej kasety powietrznej, Edilkamin 

 

Bogata oferta kominkowych wkładów i kaset na pellet

Imponujące jest bogactwo oferty wkładów i kaset na pellety, ale segment ten jest praktycznie w Polsce nieobecny. Jedyne porównywalne wkłady oferuje IWONA PELLETS, jednak są to urządzenia dwupaliwowe. Okazuje się, że o egzotyce nie ma mowy, bo można znaleźć, i to całkiem blisko, ponad setkę modeli zarówno powietrznych, jak i z wymiennikiem wodnym. 

Popularność urządzeń pelletowych i szeroka dostępność pelletu jako paliwa we Włoszech sprawiają, że niemal wszystkie wkłady na pellet są made in Italy. Ich wyliczanie nie ma sensu, bo praktycznie KAŻDY producent urządzeń pelletowych z tego kraju ma w katalogu minimum 4-5 modeli, a ich parametry, jak również wymiary są na ogół bardzo zbliżone. 

Wielu producentów kominków z Włoch obecnych jest, niekiedy od lat, na polskim rynku i na ogół cieszą się dobrą opinią. I tam przede wszystkim należy pytać o pelletowe wkłady. W sytuacji gdy jest tak wielki wybór produktów, a także są polscy przedstawiciele ich producentów, zastanawia niemal zupełna nieobecność w Polsce tych ciekawych urządzeń. Może warto, aby z ziemi włoskiej także i pelletowe wkłady przywędrowały do polskich domów?

Witold Hawajski

redaktor naczelny magazynu Świat Kominków 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama