Świat Kominków nr 1/2024

Z przyjemnością przedstawiamy kolejny - 74 numer magazynu "Świat Kominków". W tym numerze znajdziecie obszerny materiał o kominkach z wkładem kominkowym narożnym, podpowiadamy też co wybrać: biokominek czy kominek narożny i poznacie różnorodne urządzenia kulinarne do ogrodu: grille, piece chlebowe. Przedstawiamy też inspiracje z największych targów kominkowych Progetto Fuoco 2024 oraz nominacje do nagrody Płomień Roku przyznawanej przez "Świat Kominków". Poznacie też terminy wymiany kominków na zgodne z Ekoprojektem. W dziale: Jak ogrzać dom znajdziecie z kolei podpowiedź co wybrać: kocioł na drewno czy kocioł na pellet oraz artykuł o pompach ciepła powietrze-powietrze współpracujących z kominkiem.
Świat Kominków nr 1/2024

Kominkowy hit - kominek narożny

Kominek z wkładem narożnym Defro Home

Kominek narożny  czyli nie stojący w rogu, a prezentujący narożną wizję ognia – to obecnie najchętniej wybierana i najbardziej poszukiwana przez inwestorów kominkowa forma. Pozwala obserwować ogień z dwóch rożnych miejsc nawet, gdy sam wkład kominkowy na drewno nie jest zbyt duży. Atrakcyjności dodaje też ostatnio odświeżona tendencja by kominkowe szyby nie poszerzały się, ale rosły w górę. 

 

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG


Co wybrać? Biokominek czy kominek elektryczny 

biokominek zabudowany w podłodze
Biokominek Infire

Powodem wyboru biokominka lub kominka elektrycznego jest wygoda i brak dodatkowych zobowiązań oraz technicznych ograniczeń, bo oba te rozwiązania nie potrzebują komina. Biokominek może trafić może nie tylko do salonu czy sypialni, ale też na taras czy do ogrodu. Jego czas pracy ograniczony jest w zasadzie tylko pojemnością zbiornika paliwa - bioeatanolu. Z kolei kominek na prąd wymaga najmniej naszej uwagi, szczególnie, gdy jest to kominek oparty na technologii hologramu czy projekcji ognia na specjalnych ekranach 3D. 


Po inspiracje do Werony! Targi Progetto Fuoco 2024

Wolno stojący piecyk na drewno MCZ

Każda branża ma miejsce, gdzie pokazywane są nowości i prototypy, gdzie można zaobserwować nadchodzące trendy, zmiany podejścia ale też produkty topowe. Dla kominków oraz ogrzewania drewnem i pelletem takim miejscem są targi Progetto Fuoco w Weronie. W 2024 roku na stoiskach w estetyczny sposób zaprezentowane zostały różnorodne rozwiązania –  piecyki na drewno lub pellet, kominki, kominki elektryczne, biokominki. Nie zabrakło kuchni na biomasę i propozycji do ogrodu: grilli, ognisk itp. 


Pelletowy segment mało znany 

Kominkowy wkład na pellet Ravelli 
W przypadku kominkowych wkładów na pellet dostępnych jest wiele opcji. W zależności od potrzeb, można wybrać albo „wkład” zwany często pelletboxem, albo „kasetę”, czyli insert. Rozwiązanie pierwsze umożliwia budowę kominka „od podstaw”. Kaseta na pellet to rozwiązanie bardziej kompaktowe i przydatne głównie w przypadku modernizacji istniejącego kominka z tradycyjnym „otwartym” paleniskiem. Można też znaleźć pelletowe wkłady z wymiennikiem wodnym. Wytwarzają one gorącą wodę przy automatycznym spalaniu pelletów. Atutem pelletowych rozwiązań jest fakt, że wymagania kominowe urządzenia na pellet są znacznie mniejsze niż paleniska na drewno. 


Nagroda Płomień Roku 2024 - nominacje

akumulacyjny piec kaflowy okraglak turkusowe kafle
Piec akumulacyjny Vollspeicherofen Sommerhuber
Przedstawiamy nominacje do nagrody Płomień Roku 2024 przyznawanej przez magazyn „Świat Kominków” dla najlepszych firm produkcyjnych i handlowych oraz produktów ocenianych pod kątem estetyki, techniki, zastosowanych proekologicznych technologii. Przedstawiamy też nominacje najciekawszych wydarzeń dotyczących branży kominkowej oraz najciekawsze realizacje kominkowe, piecowe, kuchenne i ogrodowe wykonane przez firmy wykonawcze w Polsce w 2023 roku. W tym roku prezentujemy też nową  kategorię - ZIELONA ENERGIA, w której oceniamy wydarzenia, firmy i produkty z sektora systemów grzewczych OZE, głównie kotłów na biomasę.


Masterchef w ogrodzie

Ognisko-grill Artiss /Parkanex
Mnogość rozwiązań kulinarnych dedykowanych outdoorowej przestrzeni nie tylko pokazuje ogrom możliwości, ale też zachęca do spróbowania swoich sił i gotowania, pieczenia grillowania we własnym ogrodzie. Do tego potrzeba odpowiednich urządzeń. Często są to już nie tylko grille, ale też piece chlebowe, wędzarki czy ogniska z płytą grzewczą.

 

Piece kaflowe "z prądem" 

Ceramiczny magazyn energii, e-Konzept, Gutbrod Keramik
Okazuje się, że pompy ciepła, fotowoltaika, kotły na pellet a nawet kominki i kaflowe piece mają wiele wspólnego i mogą doskonale współistnieć pod jednym dachem. Ceramiczny magazyn energii może mieć formę cylindryczną, formę ściany czy ławy. Może skusić również możliwość budowy prawdziwego pieca spalającego drewno jednak dzięki modułom elektrycznym do wykorzystania podwójnego, czyli rozpalania ognia w kominku czy piecu podgrzanym wcześniej przez fotowoltaikę.


Partnerstwo dla ciepła. Pompa ciepła powietrze-powietrze + kominek

Daikin pompa ciepła powietrze-powietrze (klimatyzator) we współpracy z kominkiem
Kominki powietrzne a szczególnie piecyki na drewno czy na pellety mogą być doskonałymi partnerami dla pompy ciepła powietrze – powietrze. Jeśli chcemy by pompa ciepła powietrze- powietrze i kominek znalazły się w jednym domu, to mogę zasugerować, że niektórzy producenci proponują w wybranych modelach przyjazne kominkom rozwiązania.


Co wybrać? Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?

kocioł na pellet jaki wybrać
Kocioł pelletowy Kostrzewa
Decyzja dotycząca wyboru i zakupu urządzenia grzewczego nie jest łatwa i wymaga dogłębnego przemyślenia. Zakup i montaż urządzeń grzewczych, które wykorzystują OZE (drewno kawałkowe lub pellet) do ogrzania naszych domów, daje nam gwarancję dostępności paliwa, zapewnia bezpieczeństwo energetyczne naszym domownikom, likwidację ubóstwa energetycznego i – co najważniejsze – wpływa na ekologię. 

 

Pelletowe ogrzewanie bez prądu

 

piec akumulacyjny na pellety
Piecowych Palenisk Akumulacyjnych na gaz drzewny generowany z pelletu, Cebud 
Mamy pelletowe urządzenia, które wcale prądu nie wymagają. Nie jest ich jeszcze wiele, ale alternatywa już jest!Nie boją się awarii prądu, mogą być zainstalowane tam, gdzie sieci elektrycznej brak, nie generują hałasu, są proste w obsłudze i pozbawione elektroniki, od czasu do czasu należy tylko je ręcznie obsłużyć. Ale coś za coś.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama