Czyste Powietrze po polsku, czyli jak tanio i szybko przerobić kocioł węglowy i być ekologicznym

Czy koniecznie musisz wymienić kocioł c.o., by być w zgodzie z ekologią? Czy uchwały antysmogowe i zakazy stosowania kotłów poniżej 5 klasy są zgodne z konstytucją? Pytanie jest aktualne i godne sprawdzenia, jaki jest stan prawny. Czy sam fakt, że kocioł nie posiada tabliczki określającej klasę kotła, dyskwalifikuje go?
czyste-powietrze-ogrzewanie

Nie wszyscy wiedzą, że tak samo czysto – w sensie czystego spalania – można ogrzać dom zarówno nowym kotłem pelletowym, jak i tym samym starym na węgiel, miał, drewno.

Można rozważyć modernizację kotła z zasypem ręcznym do pełnego automatu na pellet, jeśli jego stan oceniasz jako dobry i dobrze odbiera temperaturę ze  spalin, tj. czopuch nie jest gorący przy paleniu.

Więcej ciekawych artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale JAK OGRZAĆ DOM

Czy na taką adaptację źródła ciepła można otrzymać dotację? 

Raczej nie. A szkoda, bo dużo więcej kotłów można „przeprowadzić na czystą stronę mocy”. Czy będzie taniej? Nie, raczej nie. Będzie wygodniej i czyściej. Koszty ogrzewania domu pelletem są na poziomie kosztów ogrzewania węglem, a czyste, bezdymne spalanie bez smogu i w dodatku paliwem odnawialnym, to dodatkowy atut. 

Czy po takiej modernizacji można zmienić zapis w deklaracji CEEB i zaznaczyć, że emisja naszego kotła jest zgodna z 5 klasą? Otóż TAK, jeśli posiadamy potwierdzenie, że emisja podstawowych związków mieści się w normie. Robimy to w oparciu o inny dokument poświadczający emisję kotła. Takim dokumentem jest też certyfikat na palnik.

Jak to zrobić?

Wystarczy wmontować w drzwiczki tego kotła odpowiedni palnik na pellet, by spełnić wymogi emisyjne 5 klasy czystości spalin. Jest to dużo tańsze od wymiany całego kotła, gdyż koszt modernizacji jest na poziomie 6–7 tys. zł brutto, zależnie od producenta i typu palnika, wraz z zasobnikiem na opał i montażem. Dla porównania, na wymianę kotła trzeba wydać 15−30 tys. zł z montażem. Notabene, w większości przypadków to taki sam palnik na pellet może pracować zarówno na nowo zakupionym piecu c.o., jak i w Twoim starym kotle po modernizacji. 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alternatywa dla drogiego ogrzewania

Czym najtaniej ogrzać dom?

Widząc, co się dzieje na rynku z cenami nośników energii, drożejącym z miesiąca na miesiąc węglem i pelletem, wprowadziliśmy na rynek sprawdzone rozwiązanie: żartobliwie nazywane palnikami na „CHRUST”, czyli palnik do spalania biomasy drzewnej. Mając kocioł na paliwo stałe w kotłowni, tzw. śmieciucha z zasypem ręcznym na drewno, węgiel, miał, mając kocioł na pellet czy tzw. ekogroszek, można szybko go zmodernizować do pełnego automatu, na rozdrobnioną suchą biomasę typu zrębki, i stworzyć układ wielopaliwowy. Paliwo podstawowe: zrębek; paliwo zastępcze: trociny lub inna rozdrobniona biomasa o niskiej wilgotności. Każdy dziś szuka najbardziej ekonomicznego rozwiązania. Zrębek jest sypki, ale tylko z pozoru. Materiał ten ma silną tendencję do zlegania i zawieszania się. Dlatego urządzenia do podawania i spalania takich materiałów charakteryzują się odmienną budową, większymi przekrojami układów podawania, zastosowanymi większymi mocami napędów i układem mieszania/zruszania, który zapobiega zawieszaniu się paliwa w zasobniku, zapewniając ciągłość i pewność podawania paliwa.

Jest możliwość wmontowania palnika w korpus kotła oraz w drzwiczki kotła. Jest to jedyne takie rozwiązanie na rynku, pozwalające otworzyć drzwiczki kotła wraz z zamontowanym palnikiem, po rozpięciu rury elastycznej podawania paliwa. Celem firmy ECO-PALNIK od zawsze była ekologia i wdrażanie rozwiązań dbających o nasze środowisko. Zarówno palniki na pellet, jak i układy do spalania biomasy rozdrobnionej, przy zastosowaniu odpowiedniego paliwa i regulacji spełniają wyśrubowane wymogi norm emisyjnych. 


29-100 Włoszczowa, ul. Kolejowa 33
tel. kom. 794 938 999
[email protected]
www.eco-palnik.pl


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama