Reklama

Rok z ogniem w ogrodzie. Grille, ogniska, ogrzewacze, balie i sauny

Zmiany w sposobie spędzania wolnego czasu Polaków są faktem, a nasiliły się w czasie pandemii COVID. Polacy już nie zamykają się w domach, ale gdy tylko jest ku temu okazja, przebywają na zewnątrz, na swoim tarasie czy w ogrodzie lub chociaż w ogródkach kawiarni i restauracji. Z pewnością wpływ na takie zachowania mają większe dochody, ale również zmiany klimatyczne. Ten sposób spędzania czasu, znany dotąd z południowych krajów, nie dotyczy tylko Polski, ale objął całą Europę.
metalowe ognisko na taras
Palenisko ogrodowe BeOutside, model Varii

Dla wielu osób ogród i taras stały się równie ważne co dom i jego wnętrze, a na urządzenie strefy zewnętrznej jesteśmy gotowi zainwestować dość duże pieniądze. To już nie tylko popularny dotąd basen, ale na europejskim i polskim rynku pojawiło się wiele produktów „ogniowych”, które mają sprawiać, że obecność w ogrodzie nie musi zamykać się razem z końcem lata. Sezon na tarasie i w ogrodzie może trwać przez okrągły rok, jeśli miejsca te wyposażone zostaną w pomocne urządzenia. Wybór jest coraz bogatszy – począwszy od grilli, poprzez ogrzewacze i ogniska, kończąc na baliach. Są to elementy, które mimo braku letniej aury dają ukojenie wielu zmysłom nawet w chłodniejszym czasie. 

WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW ZNAJDZIESZ W DZIALE GRILLE I OGIEŃ W OGRODZIE

Grillowanie i wędzenie w ogrodzie

Jedzenie jest nieodłączną częścią życia człowieka, jest to jedna z przyjemniejszych czynności, którą wykonujemy codziennie. Składają się na to nie tylko produkty, lecz również urządzenia, w których jedzenie zostaje przyrządzone, wydobywając z niego wyjątkowy aromat. Takim urządzeniem jest grill. Grille możemy podzielić na tradycyjne i nowoczesne. Jeśli chodzi o tradycyjne, to mam na myśli grille na węgiel drzewny lub drewno. Jeśli chodzi o nowoczesne – to są to grille na pellet, gazowe lub elektryczne.

Grill na węgiel drzewny i grill na drewno 

czyli „tradycyjny” grill. Wykonany jest zazwyczaj z aluminium lub stali. Jest najtańszym rodzajem urządzenia do grillowania, bo można kupić go od około 100 złotych. Cena takiego grilla może być większa, jeśli dobierzemy do niego akcesoria, takie jak ruszt ze stali nierdzewnej, żeliwne podkładki, uchwyty czy kosze na węgiel. W najprostszej wersji to grill stojak z misą, która jest pokryta ognioodporną farbą, i ruszt. Wśród tradycyjnych grilli nie brakuje też designerskich propozycji, które przykuwają uwagę formą oraz kolorem. Ich cena i jakość będzie zdecydowanie wyższa, niż modeli podstawowych. Klasyczny grill zapewnia potrawom niepowtarzalny aromat dymu i ognia, jest łatwy w obsłudze, szybko się nagrzewa, a koszty użytkowania są niskie. 

grill aranżacja w ogrodzie
Na górze po lewej stronie grill gazowy Broil King model Baron, po prawej stronie grill na pellet Pit Boss / Grillspot model 1600 Pro series. Na dole po lewej stronie grill na drewno Defro Garden model Omega 67, po prawej stronie grill ceramiczny Monolith / Foodlovers model iCON.

Grille ceramiczne 

nazywane grillami typu kamado, to wyrafinowane produkty na drewno. Takie grille wyróżnia wielofunkcyjność, bo oprócz klasycznego grillowania możemy również w nich piec potrawy lub je wędzić. Grill ceramiczny sprawdzi się idealnie również przy wypiekaniu pizzy. Ich zaletą jest równomierne rozprowadzanie ciepła i nagrzewanie się grilla do wysokiej temperatury w krótkim odstępie czasu. Zewnętrzna ceramiczna powłoka grilla pozostaje zimna, zabezpieczając użytkowników przez poparzeniem, mimo że temperatura w środku jest bardzo wysoka. Kamado to urządzenia do zadań specjalnych, zachwycają atrakcyjnym designem i różnymi kolorami ceramicznej powłoki (w zależności od producenta). Największym ograniczeniem może być cena, która jest wysoka. Posiadacze kamado będą w stanie zaoszczędzić na opale, ponieważ jedna porcja paliwa wystarczy na całe grillowanie. Ceny grilli ceramicznych zaczynają się od 5 tys. zł za mały model, a przeciętny kosztuje od 7 do 10 tys. zł, choć te z dodatkowym osprzętem mogą kosztować dużo więcej. 

Grill elektryczny 

 jest urządzeniem całorocznym, które w odróżnieniu od innych grilli nie wydobywa kłębów dymu, który może przeszkadzać sąsiadom. Zdecydowaną zaletą takiego grilla jest jego prosta obsługa. Aby taki grill rozpalić, wystarczy go włączyć, ustawić temperaturę i można zacząć grillować. Potrawy w takim grillu nie przywierają, a czyszczenie go jest bardzo proste. Grill elektryczny można nabyć w wersji energooszczędnej, co zmniejszy trochę rachunek za prąd. 

Grill gazowy 

jest urządzeniem, na którym od razu po włączeniu możemy zacząć grillować. Dodatkowo na jednym ruszcie możemy przygotować różnego rodzaju produkty. W grillach gazowych czyszczenie nie jest skomplikowane, a dzięki gazowi w palenisku nie pozostaje sadza ani popiół. Taki grill może mieć również dodatkowe wyposażenie, np. piekarnik, kuchenkę czy rożen, które pozwalają na przyrządzanie różnego rodzaju dań. Warto pamiętać, że paliwo, dzięki któremu urządzenie funkcjonuje, niesie ze sobą pewne ograniczenia. Butla z gazem nie może stać pod pracującym paleniskiem, ani w szafce pod grillem, a przewód, który doprowadza gaz, musi mieć przynajmniej 1,5 m długości. Coraz częściej takie grille stanowią element zewnętrznej zabudowy kuchennej. 

Grill na pellet 

to stosunkowo nowy produkt oferowany przez niewielu producentów. Jest jedną z droższych propozycji z tego zestawienia urządzeń. Spalanie pelletu jest przyjazne dla środowiska, stąd pomysł na wykorzystanie tego paliwa do grilla. W grillach na pellet można wędzić, piec i grillować w zakresie od 80 do 315 °C. Grille na pellet pozwalają zautomatyzować proces spalania, dlatego niektóre mają funkcje sterowania za pomocą aplikacji, która działa dzięki połączeniu Bluetooth lub Wi-Fi. 

urządzenia ogrodowe do przygotowywania posiłków
Na górze po lewej stronie piec do pizzy Alfa Forni model One, po prawej stronie wędzarka i grill ceramiczny Foodlovers: Smoky Fun, model Big Chief 24”, Monolith, model Classic Pro- series 2.0. Po lewej stronie na dole wędzarnia Leda model Troll 700, po prawej stronie ogrodowy piec Brunner model Grannus. 

Piec chlebowy lub do pizzy 

jest urządzeniem, dzięki któremu można mieć pizzerię czy piekarnię w domu. W takim piecu możemy wypiekać chleb, pizzę czy foccacie. Są to urządzenia o dużym obciążeniu termicznym, dlatego warto wybierać je z oferty wyspecjalizowanych firm. Wśród dostępnych propozycji znajdziemy modele z kolorową metolową powłoką, modele żeliwne lub ceramiczne, mobilne lub do zabudowy. Możemy kupić gotowy produkt lub zlecić profesjonaliście wykonanie wymarzonego pieca do wypieków. W takim piecu palimy węglem drzewnym lub drewnem, dla wzbogacenia aromatu często stosuje się drewno z drzew owocowych, takich jak: jabłoń, wiśnia, śliwa. 

Wędzarnia, wędzarka w ogrodzie

 dzięki której zarówno mięso, jak i ryby mogą „zyskać” przedłużenie ich przydatności do spożycia. Wędzić można na zimno lub ciepło – wędzenie na zimno wymaga pewnego doświadczenia i wiedzy, bo jest to proces długotrwały. W przypadku wędzenia na ciepło proces ten jest znacznie szybszy i prostszy. W dymie wędzarniczym znajduje się wiele substancji bakteriobójczych i bakteriostatycznych, co wyróżnia wędzenie od pieczenia mięsa i ryb w ognisku. Wędzarnia może być wykonana z drewna, metalu lub betonu. Wśród gotowych propozycji znajdziemy rozwiązania na prąd lub drewno. Taką wędzarnię można połączyć razem z kuchnią ogrodową.
 

Ogrzewacze ogrodowe i metalowe ogniska ogrodowe

Zapewniające niesamowitą atmosferę oraz przyjemną temperaturę, nowoczesne paleniska są coraz częściej spotykanymi urządzeniami w ogrodach nie tylko restauracyjnych, ale też domowych. Ogień w ogrodzie na pierwszą myśl kojarzy się z ogniskiem. Ta klasyczna forma ognia w ogrodzie przeistoczyła się w nowoczesne designerskie ogniska. Urządzenia te zazwyczaj są konstrukcjami mobilnymi, stworzone są z różnych materiałów, przybierając przeróżne geometryczne formy. Ogniska ogrodowe mogą być umieszczane na różnych konstrukcjach, podstawach czy podestach. Oprócz funkcji ogrzewania, pełnią też funkcję niezwykle oryginalnych całorocznych ozdób ogrodowych. Na rynku mamy ogniska, które doposażone w dodatkowe akcesoria pozwalają na przygotowanie posiłków. 

ogrzewacze ogrodowe
Na górze po lewej stronie latarnia gazowa Cosi/ Tredon model Cosiscoop Original taupe, po lewej stronie palenisko Fancy Flames /Esschert Design model Fire bowl. Na dole po lewej stronie kominek ogrodowy na drewno Jøtul model Loke, po prawej stronie biokominek InFire model Firebox 1200.

Kominki ogrodowe i ogrzewacze kominkowe

 to urządzenia, dzięki którym czas spędzany na tarasie czy w ogrodzie jesienią i zimą jest przyjemny, bo nikt nie marznie. Ogrzewacze ogrodowe są często spotykane w restauracyjnych ogródkach, dzięki nim goście nie muszą siedzieć w zamkniętym pomieszczeniu, lecz mogą spędzać czas na świeżym powietrzu. Właściciele domów dzięki nim mogą przedłużyć sezon spędzony na zewnątrz. Te urządzenia są łatwe w montażu i proste w obsłudze, zasilane są gazem, bioetanolem lub pelletem. Wiele modeli jest wyposażonych w pilot, który ułatwia zarządzanie nimi. Ogrzewacze i kominki ogrodowe przybierają różne formy, formaty i dostępne są w różnych kolorach. Najczęściej są wykonane ze stali, w tym również w wersji corten.

Gazowe latarnie ogrodowe i biokominki

Zasilane gazowymi nabojami gazowe latarnie oraz niewielkie modele biokominków są elementami, które zarówno ozdobią ogrodowy stół, balkon czy taras, jak i – przede wszystkim – zapewnią ciepło. W latarniach ogrodowych płomień tli się do 6 godzin, aczkolwiek nie ma przymusu, by ogień w latarni palił się non stop, latarnie można w każdym momencie wyłączyć, wyposażone są w przycisk lub pokrętło, dzięki któremu zarządzamy pracą ognia. Są to niewielkie mobilne urządzenia, nastawione na tworzenie niesamowitego klimatu. 

Strefa relaksu w ogrodzie, czyli stwórz ogrodowe SPA

Czym jest ogród, jeśli nie miejscem do złapania chwili oddechu, odciągnięcia głowy od codziennych spraw i do odpoczynku? Gdy mamy miejsce, chęci i odpowiedni budżet, możemy zaszaleć i stworzyć prawdziwą strefę relaksu z prywatną sauną, balią czy jacuzzi. 

Ogrodowe balie opalane drewnem

Lecznicze działanie ciepła, kontakt z wodą i drewnem, a to wszystko w towarzystwie matki natury, jest nam dane podczas kąpieli w balii. Korzystanie z balii rozpoczęło się już w średniowieczu. Ogrodowe balie zapewniają ciału odprężenie, a umysłowi spokój. Zimowe kąpiele w baliach hartują organizm i wzmacniają układ odpornościowy. Częste korzystanie z balii wpływa nie tylko dobrze na zdrowie, ale i na urodę – zapewnia gładką skórę i jej zdrowy wygląd. Balie wykończone są zazwyczaj drewnem z świerku lub modrzewia syberyjskiego, mogą być wyposażone w piec na drewno lub prąd, który zapewnia ciepłą wodę. Ich wielkość i cena zależy od ilości miejsc. Dostępne są balie dla 4, jak i nawet dla 14 osób! Nie brakuje też dodatkowych akcesoriów do balii, np. system masażu bąbelkowego czy oświetlenie LED. 

baila sauna jacuzzi w ogrodzie - spa w ogrodzie
Po lewej stronie na górze sauna Life Polska model Panorama i balia do schładzania, po lewej stronie sauna Laponia Wood. Po lewej stronie na dole Balia ogrodowa KuBu Wellness Design, po prawej stronie sauna Helo model Maali. 

Sauna do ogrodu

 to druga propozycja urządzenia, które ma zapewnić chwilę relaksu w ogrodzie. W ofertach można znaleźć sauny wolno stojące, ogrodowe domki czy ogrodowe beczki. Piece do saun mogą być opalane drewnem lub prądem. Ilość miejsc jest zależna od wielkości sauny, zazwyczaj mieści się w niej od 2 do 10 osób. Sauny mogą być suche (temperatura w nich sięga do 100 °C) i mokre (temperatura w nich osiąga od 50 do 70 °C).

Jacuzzi we własnym ogrodzie

Wanna z hydromasażem to pomysł włoskich emigrantów z lat 60. XX wieku, którzy rozpoczęli ich budowę, a te szybko zyskały na popularności przyjmując nazwę jacuzzi. Wiele zalet płynie z kąpieli w jacuzzi, m.in. pozytywnie wpływa na układ krążenia, koi ból kręgosłupa, stawów, ścięgien, więzadeł czy pozwala zmniejszyć obrzęki nóg. W jacuzzi temperatura wody może wynosić od 35 do 38 °C. Gdy temperatura jest wyższa, zaleca się przebywać w niej tylko 10 min.

Spędzanie czasu w ogrodzie jesienią i zimą wydaje się być szalonym pomysłem. Jednak – jak widać – ilość urządzeń umilających ten chłodniejszy czas jest bardzo duża i dzięki nim jest to możliwe. Ogranicza nas tylko wyobraźnia i budżet.

Patrycja Szymbor

[email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama