Reklama

Odnawialne źródła ciepła - co wybrać pompę ciepła czy kocioł na pellet?

Decydując się na zmianę urządzenia grzewczego, warto wziąć pod uwagę – z jednej strony – niezwykle istotny czynnik ekonomiczny, natomiast z drugiej – dbałość o środowisko i możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii, które wykorzystują nieograniczone zasoby przyrody tj. energia słońca, biomasa czy energia. Dostosowanie programów dotacyjnych, takich jak Czyste Powietrze, Mój Prąd 5.0, Stop Smog czy Ciepłe Mieszkanie, do potrzeb klienta indywidualnego, daje realne możliwości na efektywną wymianę „kopciucha”, poprawę komfortu cieplnego i korzystanie z ekologicznych rozwiązań, jakie dostarcza nam współczesna technologia.
Odnawialne źródła ciepła - co wybrać pompę ciepła czy kocioł na pellet?
Kocioł pelletowy Red Selecta / Wentor czy pompa ciepła Galmet

Pompa ciepła - na co zwrócić uwagę przy kupnie

To urządzenie grzewcze jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Szacuje się, że w roku ubiegłym sprzedano w Polsce około 200 000 tych urządzeń, z czego zdecydowana większość (95%) to produkty pochodzące z Azji. Pompy ciepła uważane są za jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań grzewczych, ponieważ wykorzystują odnawialne źródła energii (energię cieplną z powietrza, gleby lub wody) do wytwarzania ciepła. Najbardziej popularne ze względu na prostą instalację i niższe koszty inwestycji są pompy powietrze–woda. Pompy grunt–woda są bardziej efektywne, lecz wymagają większych prac instalacyjnych i nakładów finansowych. Decydując się na montaż pompy, warto oprócz kwestii finansowych zwrócić uwagę jeszcze na kilka aspektów. Jak przy każdym urządzeniu grzewczym bardzo istotne są kwestie serwisowe i gwarancyjne. Niestety, ze względu na wzrost popularności pomp ciepła pojawiło się w naszym kraju wiele firm, które nie mają doświadczenia instalacyjnego, wystarczającej wiedzy, ani wsparcia serwisowego. Wybierając pompę ciepła, warto zweryfikować, jak długo dana firma działa na polskim rynku i od jakiego czasu funkcjonuje w obrębie aktualnie oferowanych usług, ponieważ zdarzają się sytuacje, w których spółka zarejestrowana pół roku temu oferuje na urządzenia 10 lat gwarancji. Warto zatem dopytać o warunki gwarancji i dostępność serwisu, którego czas reakcji podczas sezonu grzewczego jest kluczowy z punktu widzenia klienta.

Więcej ciekawych artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale JAK OGRZAĆ DOM

Wiele osób rozważających instalację pompy ciepła obawia się wysokich rachunków za energię elektryczną. Rzeczywiście, przy odpowiednio niskich temperaturach pompa ciepła będzie pobierała znaczne ilości prądu. W związku z taką ich specyfiką obecnie coraz częściej proponowane są rozwiązania hybrydowe, które łączą pompę ciepła z innym urządzeniem wykorzystującym odnawialne źródła energii, np. kotłem na paliwa stałe – drewno lub pellet. O tego typu rozwiązaniach piszemy w artykule „Instalacje hybrydowe” w tym numerze naszego magazynu.

 

Pompa ciepła
Pompa ciepła Defro, model DHP Monotec 

 

Kocioł na pellet - na co zwracać uwagę przy kupnie

Kotły na biopaliwa stałe są idealnym rozwiązaniem dla użytkownika, którego warunki lokalowe nie pozwalają na montaż pompy ciepła. W przypadku budynków mniej docieplonych, posiadających ogrzewanie grzejnikowe, które wymaga wysokiej temperatury zasilania, nierzadko lepszym rozwiązaniem, zarówno pod względem efektywności urządzenia, jak i pod względem ekonomicznym, będzie kocioł na pellet. Biopaliwa stałe – pellety drzewne – wykorzystywane do ogrzewania są, w przeciwieństwie do węgla kamiennego, ropy naftowej czy gazu ziemnego, neutralne klimatycznie. Wynika to z faktu, że drewno podczas wzrostu, pobiera z atmosfery dokładnie tyle samo CO2, ile emituje podczas spalania. Bilans tej emisji jest więc zerowy.

Przy wyborze kotła, podobnie jak w przypadku doboru pompy ciepła, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Moc takiego urządzenia musi być dobrana do zapotrzebowania na ciepło w budynku, izolacji, kubatury, ilości pomieszczeń oraz preferencji termicznych właścicieli. Warto też zwrócić uwagę na funkcję sterowania kotłem. Zaawansowane systemy sterowania umożliwiają łatwe zarządzanie ustawieniami, monitorowanie pracy oraz zapewnienie optymalnej wydajności. Komfort i wygoda to aspekty kluczowe, ze względów użytkowych, przy modernizacji kotłowni.

 

Kocioł na pellet
Kocioł na pellet Kozlusan / Wentor, model Linda Compact Mini 

 

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem

Rozwój technologiczny pozwolił na stworzenie narzędzi mających na celu ograniczenie zużycia energii przy jednoczesnym zachowaniu komfortu cieplnego. Dotychczas zmniejszenie kosztów ogrzewania wiązało się z obniżeniem temperatury w pomieszczeniach. Współczesne, inteligentne rozwiązania w postaci autonomicznych systemów sterowania ogrzewaniem, umożliwiają automatyczne i efektywne zarządzanie temperaturą w niezależnych strefach, pomieszczeniach. Temperatura jest kontrolowana automatycznie na podstawie danych pomiarowych oraz harmonogramów określających temperatury zadane. Oszczędność finansowa, wynikająca ze zmniejszenia zużycia paliwa (prądu, pelletu), dzięki zamontowaniu systemów sterowania ogrzewaniem, może kształtować się na poziomie od 20 do 40%, dając tym samym możliwość zwrotu inwestycji od około 2 do 5 lat. To pokazuje, że decydując się na montaż pompy ciepła lub kotła na pellet, które zaliczamy do urządzeń OZE, dokonujemy słusznego wyboru nie tylko pod względem dbałości o środowisko naturalne, ale i ekonomii.
 

dr Marta Jach-Nocoń

[email protected] 

 

Pełny artykuł przeczytacie w Magazynie Świat Kominków  w wersji online: 


Podziel się
Oceń

Reklama