Reklama

Bezawaryjne i oszczędne ogrzewanie, czyli hybrydowy układ grzewczy - pompa ciepła plus...

W czasach, kiedy ceny energii nadal nie są stabilne, ciężko zdecydować, które źródło ciepła będzie dla nas najbardziej korzystne finansowo. Zatem rozsądnym wydaje się korzystanie z dwóch różnych systemów grzewczych, połączonych w jednej instalacji, czyli tzw. hybrydy.
Kocioł na drewno
Kocioł na drewno Defro, model Firewood

Źródło: Defro

W poprzednim roku Europę zalała fala zapotrzebowania na pompy ciepła. Wielu producentów nie nadążało z produkcją, popyt rósł, a w takich warunkach często zapominano o właściwym doborze urządzeń. Skutkowało to tym, że wielu prywatnych inwestorów nie spodziewało się problemów, jakie pojawiły się podczas ogrzewania domu za pomocą obiecanej bezproblemowej i bezobsługowej pompy ciepła. Spokój miały jedynie osoby z dobrze dobraną pompą ciepła, natomiast pozostali musieli wspomagać pompy innymi urządzeniami lub płacić wysokie rachunki za prąd (zwłaszcza właściciele starych budynków). W czasach, kiedy ceny energii nadal nie są stabilne, ciężko zdecydować, które źródło ciepła będzie dla nas najbardziej korzystne finansowo. Zatem rozsądnym wydaje się korzystanie z dwóch różnych systemów grzewczych, połączonych w jednej instalacji, czyli tzw. hybrydy, w której pompę ciepła wspomaga inne urządzenie.

Charakterystyka systemu hybrydowego z pompą ciepła

Wyjaśnijmy pojęcie instalacji hybrydowej na podstawie przykładu:

Jesteś właścicielem domu. Przyjmijmy, że jest to stary dom o bardzo znikomym dociepleniu. Obecnie dom ogrzewany jest za pomocą kotła na pellet. Zdecydowałeś, że ze względu na wzrost cen pelletu, zamienisz piec na pompę ciepła. Jednak po rozeznaniu rynku okazuje się, że koszt urządzenia wysokotemperaturowego, montażu i przerobienia instalacji znacznie przerasta Twój budżet.

Więcej ciekawych artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale JAK OGRZAĆ DOM

Mamy rozwiązanie, które może zminimalizować koszty tego przedsięwzięcia nawet o połowę i jest nim właśnie instalacja hybrydowa.

Polega ona na tym, że obecny kocioł na pellet, gazowy lub na drewno nadal pracuje w budynku, ale do niego dokładamy tańszą, średniotemperaturową pompę ciepła (np. B-HEAT). W przypadku, kiedy na dworze nie ma silnych mrozów, dom ogrzewa wyłącznie pompa ciepła. Dopiero gdy zapotrzebowanie na energię dla domu jest bardzo duże i obawiamy się kosztów prądu, załączamy do współpracy kocioł.

Zalety wynikające z użytkowania ogrzewania hybrydowego

Jest ich wiele, poczynając od bezawaryjności takiego połączenia (mając dwa źródła ciepła zapewniasz sobie bezpieczeństwo energetyczne w przypadku awarii sieci), przez mniejsze koszty inwestycji, a kończąc na tańszej eksploatacji. Łączny koszt kotła na pellet i średniotemperaturowej pompy ciepła będzie znacznie niższy, niż zakup samej wysokotemperaturowej pompy. Oczywiście należy do tego doliczyć również montaż urządzeń. W tym przypadku sprawa wydaje się jasna.

Ze względu na szereg zalet tego rozwiązania, zdecydowanie rekomendujemy zakup kotła na pellet, lub pieca na drewno, oraz tańszej pompy ciepła, i połączenia tych instalacji ze sobą. Zagwarantuje to ciągły komfort cieplny w domu, bezawaryjność i spokój w razie zdarzeń losowych. Kolejną zaletą instalacji hybrydowej jest to, że taka konfiguracja systemu zapewnia większą niezależność energetyczną. Dwa urządzenia, na dwa różne paliwa, umożliwiają korzystanie z tańszej w danym okresie energii.

Instalacja hybrydowa: pompa ciepła + kocioł na pellet 

Korzyści wynikające z założenia instalacji hybrydowej kotła na pellet i pompy ciepła są liczne. Po pierwsze, taka instalacja pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania budynku. Jest też dużo bardziej ekologiczna, niż tradycyjne źródła ciepła. W ten sposób można zmniejszyć emisję dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji do atmosfery. Dodatkowo mamy spory zapas mocy na wypadek powrotu bardzo mroźnych zim. W instalacji hybrydowej kotła na pellet i pompy ciepła, oba te urządzenia są ze sobą połączone. W zależności od warunków atmosferycznych oraz zapotrzebowania na ciepło, sterownik automatycznie wybiera, które źródło ciepła ma być użyte. W przypadku gdy temperatura zewnętrzna jest stosunkowo wysoka, pompa ciepła będzie głównym źródłem ogrzewania, a kocioł na pellet będzie używany jako dodatkowe źródło ciepła. Natomiast gdy temperatura spadnie, kocioł na pellet zostanie włączony, aby zwiększyć wydajność systemu. 

kocioł na pellet
Na górze kocioł na pellet Wentor, model Red Selecta. Na dole kocioł na pellet Defro, model Gamma .


Instalacja hybrydowa: pompa ciepła + kocioł na drewno 

Taki układ pracuje bardzo podobnie, jak w przypadku kotła na pellet, czyli doskonale sprawdza się w starym budownictwie. W momencie silnych mrozów, kiedy pompa ciepła wspomaga się grzałką elektryczną i pobiera za dużo prądu, jej pracę zastępuje kocioł na drewno. Daje to nam gwarancję nieprzerwanego komfortu cieplnego, nawet podczas awarii sieci elektrycznej. Kocioł na drewno z powodzeniem można zasilić z małego układu UPS. 

kocioł na drewno
Na górze kocioł na drewno Viessman, model Vitoligno 300-S. Na dole kocioł na drewno Kepo, model Etaz.

Pompa ciepła to za mało - dlaczego warto postawić na ogrzewanie hybrydowe?

Instalacje hybrydowe pozwalają na stosowanie OZE na większą skalę, w sposób zoptymalizowany i efektywny ekonomicznie. Dzięki temu systemy te stają się coraz bardziej popularne i opłacalne pod względem ekonomicznym. W najbliższej przyszłości technologie tego typu mogą zdominować rynek energii odnawialnej. 

Podsumowując, instalacja hybrydowa kotła na pellet, gaz lub drewno i pompy ciepła to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania, zwiększenie niezależności od jednego źródła ciepła oraz zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Dzięki połączeniu dwóch źródeł ciepła, system automatycznie dobiera odpowiednie źródło w zależności od warunków atmosferycznych oraz zapotrzebowania na ciepło. Jest to rozwiązanie, które łączy w sobie ekologiczność i oszczędność, dzięki czemu coraz więcej osób decyduje się na taki rodzaj instalacji do ogrzewania swojego domu.

Aleksandra Szuścińska


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama