Reklama

Ceny pelletu w sierpniu 2023

Cena pelletu w sierpniu 2023 w stosunku do cen z lipca utrzymuje się na podobnym poziomie ze zwyżką w granicach 100-200 PLN, czyli około  5-10%. Czy to znaczy, że pellet osiągnął swoje maksymalne ceny? Czy rynek osiągnął stabilizację i nie będziemy obserwować podwyżki cen pelletu? Trudno przewidzieć, bo z jednej strony mamy zmniejszającą się inflację, a z drugiej zbliża się wielkimi krokami sezon grzewczy i zwiększone zakupy.
Ceny pelletu w sierpniu 2023

Eksperci z platformy www.pellet4future.pl informują o zwiększającej się sprzedaży i tak w lipcu ilość transakcji wzrosła o 50% w stosunku do czerwca, a do 24 sierpnia wzrost wolumenu sprzedaży poprzez platformę wynosił ponad 20%.

Jak silna jest równowaga popytu i podaży przy cenach pelletu? 

Na rynku pelletu mimo oczekiwanego zwiększonego popytu, nie ma obecnie presji na zwiększenie cen produktu, ale też nie ma oznak jej zmniejszenia. Obserwując platformy sprzedażowe i ceny transakcyjne podawane na rynkach lokalnych widać, że ceny kształtują się w przedziale 1500zł - 2100zł brutto za tonę pelletu z dostawą. Można zauważyć, że najwięcej ofert jest w przedziale cenowym 1700zł -2100zł. Korzystniejsze oferty w przedziale cen 1500zł - 1700zł można znaleźć u mniejszych lokalnych producentów. Tu jednak warto zwrócić uwagę na jakość produktu, posiadane certyfikaty i oznaczenia pelletu, bo jakość pelletu przekłada się na sprawne funkcjonowanie urządzenia - piecyka na pellet lub pelletowego kotła.

 

Czy cena pelletu pójdzie w górę?

Trudno jednoznacznie przesądzić, czy zbliżający się sezon grzewczy i zwiększone zapotrzebowanie spowoduje wzrost cen pelletu. Zależy to jak zwykle od wielu czynników. Pojawia się też bardzo ważne pytanie: czy producenci pelletu będą mieli wystarczającą ilość trociny w dobrej cenie, która pozwoli zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na to paliwo? Wszystko zależy od tego, jak będzie rozwijał się popyt na wyroby drewniane w budownictwie i handlu. Ilość trocin może się zmniejszyć, gdy zapotrzebowanie na meble, podłogi drewniane, palety i wyroby dla budownictwa będzie mniejsza. Z kolei szansą na większą dostępność trociny mogą być kłopoty producentów wyrobów z płyt MDF. Na brak zwiększonych zakupów mogą też wpływać zmiany w sposobie kupowania. Kupuje się mniejsze ilości pelletu jednorazowo, tak aby nie obciążać budżetu domowego. Nie jest też pewne, czy Państwo pomoże gospodarstwom domowym, chociaż takie informacje krążą po rynku. W ubiegłym roku 3000 zł dopłaty pozwoliło realnie obniżyć koszty ogrzewania domu. Jaka i czy będzie w tym roku pomoc Państwa na tym etapie jeszcze nie wiemy. Do promocji ogrzewania pelletem przysłużyłoby się obniżenie podatku VAT o co od dawna apelujemy. Bo przecież pellet – to odnawialne i przyjazne dla środowiska paliwo.

Co jeszcze może wpłynąć na stabilizacje cen pelletu? Niewątpliwie zwiększający się import pelletu z Ukrainy może wypełnić lukę. Ostatnio wiele się pisało o pojawieniu się dużych wolumenów drewna niewiadomego pochodzenia, czy też tym kanałem przyjdzie pellet - zobaczymy?

Warto też zwrócić uwagę, że ceny pelletu w Niemczech kształtują się w granicach 400 Euro za tonę, a co najważniejsze w tym kraju ogrzewanie pelletem jest tańsze o 20-25% w stosunku do ogrzewania gazem czy też innymi nośnikami energii.

Przykładowe ceny pelletu dostępne na grupach portalu społecznościowego: 

- 1400zł / tona ( Czarnolas / Zwoleń / Cudów k.pionek )

-  1650zł / tona  ( Śrem – wielkopolska )

- 1491,75zł / tona ( Sokół Zdrojowa )

- 1450zł / tona ( Skoczew )

- 1560zł / tona z dostawą ( Chrzanów )

- 1550 zł / tona ( Ligota Piękna )

- (Hurt) worki po 15kg. Cena 1300zł / tona netto. (przy zakupie minimum 24t)

- 1100zł / tona ( Wrocław )

- 1500 zł / tona plus 150 zł transport ( Legnica )

Najniższa cena na platformie zakupowej https://pellet4future.com/ - Pellet drzewny Dankros z dostawą  do Lublina 1 674,08 za tonę.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama