Reklama

Wizje ognia - różne formaty szkła we wkładach kominkowych

Wybór formatów szyb w kominkach na drewno osiągnął już pełny wachlarz możliwości, bo obok typowych płaskich przeszkleń mamy też narożne, trójstronne, zaokrąglone, 360 stopni czy dwustronne, i to wszystkie w bogatym asortymencie rozmiarów. Zmianom ulegają domy, które są coraz lepiej izolowane i coraz mniejsze. Stąd i wkłady kominkowe są coraz płytsze i o mniejszej mocy. Pozwalają one na zachowanie stosunkowo dużej wizji ognia i wprowadzenie – do tej pory nie dostępnych – pośrednich wymiarów, przy zmniejszonym zapotrzebowaniu energetycznym coraz lepiej izolowanych domów.
Wizje ognia - różne formaty szkła we wkładach kominkowych
Wkład kominkowy trójstronnie przeszklony Camina&Schmid

Zmianom ulegają budowane domy, które są coraz lepiej izolowane i coraz mniejsze. Stąd i wkłady kominkowe są coraz płytsze i o mniejszej mocy nominalnej. Te wkłady kominkowe i paleniska kominkowe pozwalają na zachowanie stosunkowo dużej wizji ognia i wprowadzenie – do tej pory nie dostępnych – pośrednich wymiarów, przy zmniejszonym zapotrzebowaniu energetycznym coraz lepiej izolowanych domów.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI. 

Wkład kominkowy z płaską szybą 

Zmieniają się preferowane rozmiary i system otwierania drzwiczek (coraz częściej, szczególnie przy dużych formatach, są to drzwi podnoszone do góry), ale palenisko kominkowe z jedną, płaską szybą o podstawowych wymiarach około 70 cm szerokości zawsze będzie pewnym kanonem, tak jak mała czarna w damskiej garderobie. Wśród wkładów kominkowych z płaską szybą mamy do wyboru i te ustawione pionowo, ukazujące piękno płomienia w całości, i wkłady kominkowe ustawione poziomo, które w dużych rozmiarach nazywane są panoramami (wkłady kominkowe panoramiczne). 

Wkład kominkowy dwustronny, czyli więcej kominkowych możliwości

Rozwiązanie paleniska vis-à-vis, zwanego też tunelowym lub dwustronnym, czyli paleniska z płaskimi szybami z dwóch stron, to pakiet, który pozwala stworzyć dwie zupełnie niezależne aranżacje kominkowe przy wykorzystaniu jednego paleniska. 

wkład kominkowy narożny, dwustronny aranżacje
wkłady kominkowe w różnych formatach przeszkleń, zdjęcia od góry od lewej: wkład kominkowy narożny Brunner, wkład kominkowy dwustronny Defro Home, wkład kominkowy okrągły 360 stopni Spartherm, wkład kominkowy klasyczny z płaską szybą Hajduk

Wkład kominkowy narożny czy trójstronnie przeszklony

Zarówno narożne, jak i trójstronnie przeszklone wkłady kominkowe na drewno występują w wielu formatach. W ostatnim czasie popularne są proporcje kostki, czyli że zarówno w narożnym, jak i w trójstronnym wkładzie szyby mają ten sam wymiar, przykładowo 50 × 50 cm. Kolejnym trendem jest podwyższenie narożnego kominka, tak aby płomień był widoczny w całości – w tym wariancie palenisko jest wyższe niż szersze. 

wkłady kominkowe , na zdjęciach wkład kominkowy trójstronny La Nordica i wkład kominkowy z płaską szybą Hoxter

Wkłady kominkowe 360 stopni czyli kominkowe wyspy

Kominkowa "wyspa” wciąż jest atrakcyjnym rozwiązaniem do przestronnych wnętrz i dla wymagających inwestorów, którym zależy na efekcie WOW. Przeszklone z każdej strony wkłady kominkowe na drewno organizują wokół siebie przestrzeń. Wśród nich znajdziemy wiele różnych propozycji, zarówno wkłady kominkowe z szybami łączonymi szprosami, jak i wkłady kominkowe w formie przeszklonej z czterech stron kostki czy z szybą giętą niemal 360 stopni. 

  

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"

prowadząca portal kominki.org

 

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Reklama ADS4media - platforma content marketingowa dla wydawców i reklamodawców