Wizje ognia - różne formaty szkła we wkładach kominkowych

Wybór formatów szyb w kominkach na drewno osiągnął już pełny wachlarz możliwości, bo obok typowych płaskich przeszkleń mamy też narożne, trójstronne, zaokrąglone, 360 stopni czy dwustronne, i to wszystkie w bogatym asortymencie rozmiarów. Zmianom ulegają domy, które są coraz lepiej izolowane i coraz mniejsze. Stąd i wkłady kominkowe są coraz płytsze i o mniejszej mocy. Pozwalają one na zachowanie stosunkowo dużej wizji ognia i wprowadzenie – do tej pory nie dostępnych – pośrednich wymiarów, przy zmniejszonym zapotrzebowaniu energetycznym coraz lepiej izolowanych domów.
Wizje ognia - różne formaty szkła we wkładach kominkowych
Wkład kominkowy trójstronnie przeszklony Camina&Schmid

Zmianom ulegają budowane domy, które są coraz lepiej izolowane i coraz mniejsze. Stąd i wkłady kominkowe są coraz płytsze i o mniejszej mocy nominalnej. Te wkłady kominkowe i paleniska kominkowe pozwalają na zachowanie stosunkowo dużej wizji ognia i wprowadzenie – do tej pory nie dostępnych – pośrednich wymiarów, przy zmniejszonym zapotrzebowaniu energetycznym coraz lepiej izolowanych domów.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI. 

Wkład kominkowy z płaską szybą 

Proste, klasyczne rozwiązania, niezależnie od mód i sezonowych hitów, zawsze będą w cenie. Stąd niemalejąca od lat liczba propozycji palenisk z płaską szybą. Zmieniają się preferowane rozmiary i system otwierania drzwiczek (coraz częściej, szczególnie przy dużych formatach, są to drzwi podnoszone do góry), ale palenisko o podstawowych wymiarach około 70 cm szerokości zawsze będzie pewnym kanonem, tak jak mała czarna w damskiej garderobie. Wśród palenisk z płaską szybą mamy do wyboru i te ustawione pionowo, ukazujące piękno płomienia w całości, i te ustawione poziomo, które w dużych rozmiarach nazywane są panoramami. Największe panoramy opalane drewnem mają długość ponad 120 cm, ale obecnie jest to trend, który czasy świetności ma za sobą, dlatego zdecydowanie częściej do dobrze izolowanych, niedużych domów wybierane są bardziej kompaktowe formaty. 

Wkład kominkowy dwustronny, czyli więcej kominkowych możliwości

Klasyk wcale nie musi być nudny. Rozwiązanie paleniska vis-à-vis, zwanego też tunelowym lub dwustronnym, czyli paleniska z płaskimi szybami z dwóch stron, to pakiet, który pozwala stworzyć dwie zupełnie niezależne aranżacje kominkowe przy wykorzystaniu jednego paleniska. Powiedzmy, z jednej strony nowoczesna, minimalistyczna aranżacja z wkładem w ścianie, a z drugiej strony – klasyczny, pięknie zdobiony portal. Możliwości są nieograniczone, a wszystko zależy od fantazji inwestora. Takie rozwiązanie sprawdza się, gdy kominek usytuowany jest na styku dwóch pomieszczeń, np. salonu i jadalni lub sypialni i salonu kąpielowego. Taki kominek jednocześnie łączy i dzieli, więc dla szukających takiego efektu, nie ma wśród innych formatów konkurencji.

wkład kominkowy aranżacje, jaki wkład kominkowy wybrać, kominek narożny wąski wysoki
wkłady kominkowe w różnych formatach przeszkleń, zdjęcia od góry od lewej: wkład kominkowy narożny Brunner, wkład kominkowy dwustronny Defro Home, wkład kominkowy okrągły 360 stopni Spartherm, wkład kominkowy klasyczny z płaską szybą Hajduk

Wkład kominkowy narożny czy trójstronnie przeszklony

Popularność przeszkleń na dwie (L) lub trzy strony (U i C) z pewnością jest wynikiem zmiany w projektowaniu przestrzeni mieszkalnych. Od kiedy tak zwane open space’y zagościły w naszych domach, a granice między pomieszczeniami, takimi jak salon, jadalnia czy kuchnia, stały się umowne i wytyczone przez odpowiednie sytuowanie sprzętów i oświetlenie, a nie ściany, paleniska narożne i tzw. 3D zaczęły być pożądane. W naszym kraju zdecydowanym hitem są wkłady narożne – najprawdopodobniej ze względu na niższą cenę takiego wkładu w porównaniu z wersją trójstronnie przeszkloną. Nowoczesne paleniska z szybami łączonymi lub giętymi pod kątem prostym nie tylko pozwalają na obserwację płomieni z różnych perspektyw, a często i pomieszczeń, ale są jednocześnie elementem rozdzielającym przestrzenie o różnych funkcjach i spójnym elementem łączącym wnętrza pod kątem estetyki i dizajnu. Zarówno narożne, jak i trójstronnie przeszklone wkłady kominkowe na drewno występują w wielu formatach. W ostatnim czasie popularne są proporcje kostki, czyli że zarówno w narożnym, jak i w trójstronnym wkładzie szyby mają ten sam wymiar, przykładowo 50 × 50 cm. Kolejnym trendem jest podwyższenie narożnego kominka, tak aby płomień był widoczny w całości – w tym wariancie palenisko jest wyższe niż szersze. 

kominek trójstronny z przedłużonym siedziskiem wyspą do siedzenia ze schowkami
wkłady kominkowe , na zdjęciach wkład kominkowy trójstronny La Nordica i wkład kominkowy z płaską szybą Hoxter

 

Zaokrąglone kształty wkładów kominkowych

Krągłości, niczym modelki Rubensa, co jakiś czas wracają do łask. Obecnie tego rodzaju przeszklenia niemal wyłącznie spotyka się w kominkach, które formą przypominają cylindryczny piec kaflowy (czasami stosuje się dla takich budowli nazwę pieco-kominek). Zaokrąglone kształty kryją w sobie więcej finezji i delikatności niż ostre, narożne formaty.

Wkłady kominkowe 360 stopni czyli kominkowe wyspy

Otwarte paleniska „wyspowe” były niemal od zawsze, ale więcej z nimi było kłopotu niż zadowolenia, bo byle otwarcie okna lub drzwi powodowało przeciąg, który powodował wymknięcie się ognia na zewnątrz. Dopiero oszklone paleniska to zmieniły, a „wyspa” wciąż jest atrakcyjnym rozwiązaniem do przestronnych wnętrz i dla wymagających inwestorów, którym zależy na efekcie wow. Przeszklone z każdej strony wkłady kominkowe na drewno organizują wokół siebie przestrzeń. Wśród nich znajdziemy wiele różnych propozycji, zarówno takie, gdzie szyby łączone są szprosami, jak i paleniska w formie przeszklonej z czterech stron kostki czy szyby giętej niemal 360 stopni. Wkłady kominkowe wyspowe nie nadają się do upychania gdzieś w kącie, ze względu na swoją dominującą formę muszą znajdować się one w centrum uwagi, a reszta wyposażenia wnętrza powinna je eksponować, a nie z nim rywalizować.

Wybór wkładu kominkowego okiem praktyka 

Przed wyborem wkładu kominkowego na drewno warto wziąć pod uwagę nie tylko podobający nam się format. Trzeba wiedzieć, że większe przeszklenia to więcej ciepła wyemitowanego przez szybę. Dlatego dobierając odpowiednie palenisko, należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na to, co nam się podoba, ale także na rozmiary przeszklenia, które będą znacząco wpływały na komfort cieplny w otoczeniu kominka. Zbyt duża szyba w małym pomieszczeniu albo zbyt blisko ustawiona kanapa sprawią, że zamiast przyjemności obcowania z ogniem, możemy stworzyć sobie prywatną saunę. W każdym palenisku, a szczególnie w tym przeszklonym na kilka stron, ważne jest, aby szyba była czysta i dawała wizję ognia. Nie ma nic gorszego niż czarna szyba. Uchronić przed nią może nas jedynie palenie odpowiednio suchym drewnem i w rekomendowany sposób – czyli od góry – właściwa konserwacja oraz regularne mycie. W przypadku nowych, dobrze izolowanych domów, jeśli marzy nam się duże przeszklenie, warto poszukać paleniska z podwójną szybą lub ze specjalnym szkłem, które ograniczy promieniowanie do wnętrza. Musimy też pamiętać, że nowoczesny kominek na drewno do spalania potrzebuje powietrza, i to powietrza doprowadzonego z zewnątrz specjalnym kanałem. Do prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest też odpowiedni pod względem średnicy i właściwie dobrany do paleniska przewód kominowy. 

Jaki wkład kominkowy wybrać?

Wydaje się, że w kominkach wymyślono już wszystko. Nic bardziej mylnego, pomysłów nie brakuje, a dizajnerzy stale próbują nas zaskoczyć, poszukując coraz śmielszych i intrygujących rozwiązań. Ważne, aby w tym worze pełnym kształtów i obrazów ognia wybrać ten, który najlepiej spełni nasze oczekiwania i zaspokoi nasze pragnienia o domowym ognisku, a co najważniejsze – zapewni bezpieczeństwo energetyczne. Ta funkcja kominka na drewno wydaje się w obecnych czasach bezcenna i z tą świadomością czas spędzony w blasku kominka na drewno z pewnością będzie chwilą relaksu i wyciszenia.

  

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"

prowadząca portal kominki.org

 

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama