Reklama

Postawmy - jak Szwedzi - na edukację odnośnie palenia drewnem

Zasady używania kominków, pieców i palenia drewnem w Szwecji są w wielu punktach zgodne z tym co rekomendują specjaliści od urządzeń kominkowych i akcja Drewno Pozytywna Energia, której główną misją jest edukacja odnośnie właściwego spalania drewna w kominkach., drewna opałowego, które jest odnawialnym źródłem energii.
Postawmy - jak Szwedzi - na edukację odnośnie palenia drewnem
Postawny na edukację palenia drewnem suchym i od góry

Drewno to odnawialne paliwo, dzięki któremu realizujemy cele klimatyczne

W ostatnim czasie na onet.pl pojawił się artykuł: „Jak palą w Szwecji? Zupełnie inne zasady niż w Polsce” przygotowany przez smoglab.pl. Generalny wydźwięk artykułu jest negatywny w kontekście palenia drewnem w kominkach, a w praktyce przedstawione zasady używania kominków, pieców i palenia drewnem są w wielu punktach zgodne z tym co rekomendują specjaliści od urządzeń kominkowych i nasza akcja Drewno Pozytywna Energia, której główną misją jest edukacja odnośnie właściwego spalania drewna w kominkach. Mimo, że środowiskom związanym z alarmami smogowymi to się nie podoba to drewna jest odnawialnym źródłem energii – taki ma oficjalny status. Co więcej jego używanie jest w krajach Unii Europejskiej wliczane do puli OZE, w których ma znaczący 60 a nawet 70% udział. Oznacza to, że właśnie dzięki drewnu opałowemu Polsce i wielu innym krajom europejskim udało się spełnić wymagania ekologiczne stawiane przez Unię Europejską. 

Więcej artykułów na temat kominków na drewno i ekologii znajdziesz w dziale  EKOLOGIA I KOMINKI

W szwedzkim Malmö można palić w kominkach 

W artykule Onetu wzięto pod lupę zasady panujące w trzecim co do wielkości mieście w Szwecji – Malmö i przepisy przyjęte przez radę miejską odnośnie spalania drewna. W wielu miejscach są one zbieżne z promowanymi przez nas dobrymi praktykami a także z zapisami polskich przepisów. Przy czym warto zaznaczyć, że mimo iż Malmö to duże miasto to nadal nie ma tam mowy o zakazie używania drewna jako paliwa i użytkowania kominków. Stawia się na edukację odnośnie odpowiedniego sposobu palenia – czyli palenie od góry (w naszej ulotce znajdziesz więcej informacji na ten temat: 

 

 a także dużą wagę przykłada się do dobrych stosunków sąsiedzkich i rozwiązywania ewentualnych problemów w kulturalny sposób: w przypadku, gdy palenie drewnem przez naszego sąsiada jest uciążliwe, najpierw poprzez rozmowę a następnie, gdy to nie przynosi efektów można wystąpić do specjalnego komitetu środowiskowego. 

Kominek nie może być samodzielnym źródłem ciepła

Generalnie w Malmö można palić drewnem w kominku w celach rekreacyjnych od października do marca. W spisie dobrych praktyk jest zapis, że kominek i piec kaflowy nie mogą być podstawowym źródłem ogrzewania domu. Taki zapis istnieje też w polskim prawie i określa, że budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami. 

Pal drewnem suchym i od góry – rekomendacja nie tylko ze Szwecji

Wśród szwedzkich dobrych praktyk jest też rekomendacja by drewno było suche. Szwedzki urząd przygotował też filmik instruktażowy jak palić w kominku, gdzie zwraca uwagę, że: „spalając w sposób korzystny dla środowiska, zdrowia i portfela, możesz zmniejszyć emisje nawet o 50 procent.”. To bardzo ważne i wielokrotnie jako DPE zaznaczamy, że można spalać w kominkach tylko drewno sezonowane o wilgotności ok. 20%. To nie tylko bardziej przyjazne dla środowiska, ale także dla portfela użytkownika – mniejsze wydatki na opał. Przy spalaniu mokrego drewna większość energii zużywana jest na odparowanie wody co w znaczny sposób zmniejsza sprawność urządzenia i niższa jest wartość opałowa samego drewna, czyli do uzyskania tej samej ilości ciepła musimy zużyć go więcej. Dodatkowo drewno suche, rozpalane od góry spala się w optymalnych warunkach dzięki czemu obniżona jest też emisja cząstek wydzielanych podczas spalania, bo spalanie odbywa się w wyższej temperaturze i wydzielane podczas palenia związki dopalane są w palenisku. Dodatkowo jako DPE rekomendujemy używanie wilgotnościomierza, aby mieć pewność, że drewno jest suche. 

Przygotowywanie drewna

Kolejny punkt dobrych praktyk w Szwecji mówi: „Nie tnij i nie rąb drewna w terenie zabudowanym, ponieważ generuje to hałas.” Oczywistym jest, że cięcie i przygotowywanie drewna w środku miasta w miejscu gęstej zabudowy jest absurdem. W takich lokalizacjach wyzwaniem może być przechowywanie drewna, ale zazwyczaj do miejskich lokalizacji przywożone przecież jest drewno już połupane gotowe do ułożenia w drewutni czy wiacie.

Nie wolno spalać śmieci i drewna do tego nie przeznaczonego!

Podobnie jak Szwedzi edukując Polaków zwracamy uwagę nie tylko na wilgotność drewna, ale też na jego jakość. Spalanie śmieci czy drewna malowanego, starych mebli jest zarówno szkodliwe dla środowiska jak i nieetyczne. Co więcej grozi ono też zniszczeniem wkładu kominkowego. Współcześnie dostępne paleniska to zaawansowane urządzenia spełniające Ekoprojekt, często nie tanie i stanowiące ozdobę salonu. Nikt rozsądny w salonie nie będzie palił śmieci, zresztą praktyka pokazuje, że takie palenie to domena „wszystkożernych” kotłów.

Ważna rzecz - czyszczenie komina 

Kolejna dobra praktyka, która obowiązuje zarówno w szwedzkim Malmö jak i w Polsce dotyczy sprawności komina. W polskich przepisach również mamy przepis, który wymaga czyszczenia komina od urządzenia spalającego paliwa stałe w tym drewno minimum raz na 3 miesiące, czyli 4 razy w roku. W Szwecji przed rozpoczęciem sezonu komin powinien sprawdzić i dopuścić do użytkowania kominiarz.

Prawda o emisji z kominka

Wiele w mediach pojawia się informacji o szkodliwych emisjach z kominka. Dlatego chcemy przytoczyć kilka faktów. W badaniu przeprowadzonym przez Instytut Technologii Paliw i Energii w Zabrzu sprawdzono emisję z kominka z Ekoprojektem (Volcano 1VT v22 marki Hajduk). Według badań emisja zanieczyszczeń podczas eksploatacji kominka w warunkach rzeczywistych ze spalania drewna sezonowanego oraz o podwyższonej wilgotności (nieprawidłowego) mieszczą się w wartościach określonych przez Ekoprojekt. Emisje węglowodorów (WWA) i w tym wybitnie szkodliwego benzo(a)pirenu są na poziomie nawet 1000-krotnie niższym, niż można znaleźć w źródłach literaturowych, więc jednoznacznie można stwierdzić, że mają nieistotny wpływ na środowisko, czy oddziaływanie na zdrowie człowieka. To badanie pokazuje jak ważna jest edukacja, która nie powinna zakończyć się na nauce palenia odpowiednim paliwem w odpowiedni sposób, ale też powinna skłaniać użytkowników kominków do wymiany urządzeń kominkowych starego typu na te spełniające Ekoprojekt. Ten proces trwa w całej Europie i również polscy użytkownicy powinni przy okazji remontów czy modernizacji, wymiany wystroju wnętrz pomyśleć o wymianie kominka!

Ograniczenia w użytkowaniu kominka

W ostatniej części publikacji Onetu zwraca się uwagę na możliwości ograniczenia spalania paliw stałych. Tego typu zapisy obowiązują też w Polsce albo w innych dużych miastach Europy. Gdy normy smogu są przekroczone i ogłoszony jest alarm smogowy dobrą praktyką jest minimalizowanie aktywności mających choćby znikomy wpływ na jakość powietrza. 

Kominek na drewno dla ekologii, przyjemności i bezpieczeństwa

W przygotowanym przez nas materiale chcieliśmy pokazać, że najważniejszą kwestią jest rzetelna edukacja. My jako Drewno Pozytywna Energia staramy się dostarczać użytkownikom i przyszłym posiadaczom kominków i pieców na drewno merytorycznej wiedzy na temat spalania drewna. Kominki to piękne urządzenia, które w obecnych czasach są nie tylko ozdobą salonu, ale też zabezpieczeniem energetycznym domów, co jak pokazały wydarzenia z ostatniego roku jest bardzo istotne. Nikt w obecnych czasach nie zakazuje nam mimo emisji jazdy samochodem. Nie powinno być też zakazów palenia drewnem jak w Krakowie. Powinniśmy brać przykład z takich krajów jak Szwecja i postawić przede wszystkim na edukację i ograniczenia w sytuacjach, które tego wymagają. Jednocześnie powinna następować wymiana urządzeń na niskoemisyjne i wysokosprawne paleniska na drewno, których wpływ na środowisko jest znikomy.

Źródło: Drewno Pozytywna Energia


Oceń

Reklama
Reklama ADS4media - platforma content marketingowa dla wydawców i reklamodawców