Reklama

4 Design Days w Katowicach pod hasłem Together 4 Humanity

– Postępująca katastrofa klimatyczna i wojna w Ukrainie wywróciły dotychczasowy porządek do góry nogami, także w branży architektonicznej. Przed jakimi wyzwaniami stoją dziś społeczeństwa? Jaka rolę odgrywają architektura i design? Odpowiedzi będziemy szukać podczas 7. edycji 4 Design Days – mówi Małgorzata Burzec- Lewandowska, autorka programu 4 Design Days, które odbędzie się w dniach 26-29 stycznia 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Na wydarzeniu można będzie otrzymać magazyn "Świat Kominków".
4 Design Days w Katowicach pod hasłem Together 4 Humanity

24 lutego 2022 roku świat zmienił się bezpowrotnie. Bombardowania, migracje, zniszczone miasta, zerwana infrastruktura – branża architektury może mieć niebagatelny wpływ na odbudowę tego zniszczonego wojną kraju. Dlatego też podczas tegorocznych 4 Design Days odbędzie się jedyny w swoim rodzaju cykl debat i prezentacji szukający odpowiedzi na pytanie, jak stawiać od nowa ukraińskie miasta.

Przejdź do artykułów na temat kominków na drewno i ekologii  EKOLOGIA I KOMINKI

Patronat nad tą częścią wydarzenia objęło Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, a udział w niej weźmie m.in. wiele znanych i cenionych w Ukrainie osobistości, m.in.:

 • Alexander Baranowski, koordynator projektów, pełnomocnik ds. kontaktów z architektami w Polsce, Narodowe Stowarzyszenie Architektów Ukrainy;
 • Alexander Czyżewski, prezes Narodowego Stowarzyszenia Architektów Ukrainy;
 • Oleg Drozdov, architekt oraz założyciel Drozdov&Partners;
 • Bogdan Goj, wiceprzewodniczący oddziału Lwowskiego, Narodowe Stowarzyszenie Architektów Ukrainy;
 • Aleksander Hliupin, architekt, profesor Wydziału Architektury, NAU;
 • Ostap Ivaniv, architekt-partner, APA Wojciechowski Architekci;
 • Anna Kyrii, wiceprzewodnicząca Izby Architektów Ukrainy;
 • Alexandra Nikitenko, partnerka, HISM, założycielka oraz dyrektorka kreatywna Nikitenkoteam;
 • Kateryna Romanenko, architektka oraz przewodnicząca komisji Izby Architektów Ukrainy;
 • Mykola Szeremeta, przewodnicząca oddziału Lwowskiego, Narodowe Stowarzyszenie Architektów Ukrainy;
 • Wasyl Zwarycz, Ambasador Ukrainy w Polsce.

Przyszłość miast to przyszłość świata

Tematów do rozmów podczas 4 Design Days będzie wiele. Skupimy się m.in. na projektowaniu miast. Nasi dziadkowie wyobrażali sobie miasta XXI wieku w zupełnie inny sposób. Tymczasem zamiast zabetonowanej aglomeracji, typowej dla otoczenia Jetsonów, z latającymi samochodami i ruchomymi chodnikami, buduje się miasta zrównoważone, w których mieszkańcy chętnie przesiadają się na rowery, a jezdnie są zastępowane ścieżkami. Ludzkość staje się jednak „mieszczuchami" – 75 proc. ludności świata niebawem będzie mieszkać w miastach. Szacunek do miejsca, człowieka i klimatu, poszanowanie lokalności, unikanie monokultury i wrażliwość społeczna, a także zrównoważone budowanie oraz długowieczność – architektura miast potrzebuje różnorodności.

W trakcie dwóch dni branżowych burmistrzowie, architekci, urbaniści i mieszkańcy pochylą się na potrzebami lokalnych społeczności. Podczas sesji „Małomiasteczkowe społeczności wielkich miast" wspólne poszukają przepisu na dobrze zaplanowane miasto szczęśliwych ludzi. Nie zabraknie również strategicznych projektów miejskich oraz przykładów najciekawszych metamorfoz dzielnic. Jakie będą miasta i dzielnice przyszłości? O tym będą rozmawiać uczestnicy 4 Design Days.

Rozwój technologiczny a budownictwo

Gorącym tematem w branży architektury, designu i nieruchomości są także nowoczesne technologie. Ich rozwój pomaga m.in. w osiągnięciu samowystarczalności energetycznej obiektów mieszkalnych i komercyjnych, a wnętrza zamienia w inteligentne przestrzenie reagujące na potrzeby użytkowników. Właściciele nieruchomości instalują m.in. systemy fotowoltaiczne i wymieniają oświetlenie na energooszczędne oprawy LED. Jak budynki przechodzą na zieloną stronę mocy w praktyce? Ile kosztują ekorozwiązania i jakie dają oszczędności? 

– Rozwój technologiczny wiąże się również z rozwojem ekologicznym. O tym, jak budować domy, które nie będą odpadami, jaki jest poziom ekoświadomości w branży budowlanej, jakie materiały wybierać, by były zgodne z gospodarką obiegu zamkniętego i wreszcie, czy coś może być ekologiczne i ładne jednocześnie, dowiemy się bezpośrednio od ekspertów i liderów rynku – mówi Robert Posytek, autor programu 4 Design Days. 

Zmiany w designie na miarę 2023 roku

Drugi dzień 4 Design Days zainauguruje sesja pod tytułem „Cel: długowieczność. Jak tworzyć przedmioty, które nie będą śmieciami?" Świat potrzebuje produktów, które będą cieszyć oko, ale będą też długo służyć i przetrwają ulotne mody. W jaki sposób tworzyć rzeczy, które będą piękne i trwałe, tak by ludzie chcieli zachować je na dłużej? Jakość, design, ekologia – czy można znaleźć wartość poza samym produktem? Surowce, innowacje, wzornictwo, rzemiosło, koszty – gdzie leży klucz do zrównoważonych przedmiotów? Jak szlachetne pomysły przekuć w intratny biznes? Projektant, producent, klient – jak odnaleźć wspólny mianownik? Na te pytania odpowiedzi szukać będą uczestnicy drugiego dnia wydarzenia.

Dziś firmy stawiają na meble produkowane świadomie. Jak będzie za 10 lat? Czym obecnie żyje branża? O strategiach, głównych wyzwaniach i planach firm meblarskich dyskutować będą uczestnicy sesji „Tak tworzymy meble". O długowieczności mebli, włączaniu się w europejski bauhaus i biurach zaprojektowanych tak, by poszerzały horyzonty pracowników, będzie można posłuchać 27 stycznia – drugiego dnia targów.

„Recykling wkracza na salony" – tak zatytułowana będzie sesja poświęcona temu, jak produkować i projektować materiały, meble i dodatki z myślą o ograniczaniu konsumpcji surowców. Producenci wyposażenia łazienek, podłóg, drzwi czy oświetlenia inwestują w równoważony rozwój coraz częściej stawiając na trend eko. Eksperci, podczas sesji poświęconej wnętrzarskim wyborom Polaków, porozmawiają o tym, jak kreować świadomych klientów oraz jakich wyborów dokonywać.

 Grono specjalistów w roli prelegentów

 Udział w debatach potwierdzili już m.in.: 

 • Alexander Czyżewski, prezes Narodowego Stowarzyszenia Architektów Ukrainy;
 • Thomas Fagernes, Partner, Head of Competitions, Architect, Nordic + KJ- A;
 • Jocelyn Fillard, dyrektor ds. architektury, partner SUD Polska;
 • Maciej Franta, założyciel Franta Group Architects;
 • Agnieszka Kalinowska-Sołtys, architektka i prezeska SARP, partnerka i członkini zarządu APA Wojciechowski Architekci;
 • Tomasz Konior, architekt Konior Studio;
 • Ewa Kuryłowicz, generalna projektantka, wiceprezeska Kuryłowicz & Associates;
 • Przemo Łukasik, właściciel medusa group;
 • Rainer Mahlamäki, architekt, współzałożyciel Lahdelma & Mahlamäki architects;
 • Tomasz Pągowski, projektant, konstruktor, prowadzący programy o urządzaniu wnętrz: Remont w 48h, Projekt Lokalny, Bitwa o Dom;
 • Marcin Sadowski, partner JEMS Architekci;
 • Marta Sękulska-Wrońska, architektka, WXCA;
 • Cameron Sinclair, współzałożyciel Armory of Harmony;
 • Bartosz Trzop, architekt, założyciel, prezes Trzop Architekci;
 • Szymon Wojciechowski, prezes i współwłaściciel, architekt-partner APA Wojciechowski Architekci.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama