Reklama

Mazowsze: apel o przesunięcie terminu zakazu używania kominków na drewno bez Ekoprojektu

Zgodnie z zapisami obecnie obowiązującej uchwały antysmogowej tylko do końca roku na Mazowszu można używać kominków nie spełniających Ekoprojektu. W związku z tym radny Piotr Szyszko (PiS) wystosował interpelację do prezydenta Warszawy by w czasach kryzysu energetycznego wydłużyć ten termin i by posiadacze kominków na drewno nie spełniających Ekoprojektu mogli ich nadal używać i nie być zagrożeni mandatem o wysokości nawet 5 tysięcy złotych. Jak wskazuje radny drewno to odnawialne źródło energii.
Mazowsze: apel o przesunięcie terminu zakazu używania kominków na drewno bez Ekoprojektu
Warszawa - uchwała antysmogowa do zmiany, postulat o przedłużenie użytkowania kominków bez Ekoprojektu

Część zapisów uchwały antysmogowej dla Mazowsza do zmiany! 

W swojej interpelacji do prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego Piotr Szyszko wskazuje, że:

 Przedmiotowa uchwała od 1 stycznia 2023 r. uniemożliwia mieszkańcom Warszawy oraz województwa mazowieckiego korzystanie z kominków i wkładów kominkowych na drewno (niespełniających norm ekoprojektu lub niewyposażonych w urządzenia zapewniające redukcję emisji pyłu). Taka sytuacja jest niedopuszczalna, ponieważ praktycznie zakazuje używania drewna opałowego (odnawialnego źródła energii) w większości kominków, w samym środku sezonu grzewczego. Wprowadzenie tak rygorystycznych przepisów w czasie szalejącego kryzysu energetycznego, spowoduje poważny problem dla mieszkańców Warszawy, a także województwa mazowieckiego.

 

Więcej artykułów na temat kominków na drewno i ekologii znajdziesz w dziale  EKOLOGIA I KOMINKI

Niedostępne filtry cząstek stałych dla użytkowników kominków na drewno

W interpelacji Piotr Szyszko zaznacza też, że niektóre zapisy uchwały antysmogowej są niemożliwe do spełnienia przez użytkowników. Ma na myśli doposażenie kominków opalanych drewnem o filtry cząstek stałych, czyli urządzenia zapewniające redukcję emisji pyłów. Tego typu urządzenia są praktycznie niedostępne dla użytkowników indywidualnych kominków opalanych drewnem, dlatego też radny Szyszko wskazuje potrzebę rewizji także tych zapisów uchwały antysmogowej dla Mazowsza.

Kryzys energetyczny powinien zrewidować obostrzenia dotyczące kominków na drewno bez Ekoprojektu

Dodatkowo wskazuje, że nadrzędną potrzebą powinno być umożliwienie mieszkańcom korzystania z posiadanych kominków na drewno ze względu na doskwierający całej Europie kryzys energetyczny. Zdaniem radnego termin użytkowania kominków opalanych drewnem bez Ekoprojektu powinien być wydłużony do końca okresu umożliwiającego ich użytkowanie. 


Oceń

Reklama
Reklama