Reklama

Jak zmodernizować kominek na zgodny z małopolską uchwałą antysmogową?

Małopolskie kominki, piece i trzony kuchenne opalane drewnem, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 lipca 2017 r. muszą zostać dostosowane do wymogów małopolskiej uchwały antysmogowej do 1 stycznia 2023 roku.
Jak zmodernizować kominek na zgodny z małopolską uchwałą antysmogową?
modernizacja kominka na zgodny z małopolską uchwałą antysmogową, fot. Cheminees Philippe

Od 1 lipca 2017 roku nowo instalowane kominki i piece opalane drewnem w Małopolsce muszą spełniać wymagania Ekoprojektu - tak zakłada małopolska uchwała antysmogowa. Te sprzed 1 lipca 2017 roku tylko do końca 2022 roku trzeba zmodernizować na zgodne z uchwałą lub wymienić na spełniające wymagania unijnej dyrektywy Ekoprojekt. 

Więcej artykułów o kominkach znajdziesz w kategorii KOMINKI. 

Co zrobić by kominek spełniał wymagania małopolskiej uchwały antysmogowej?

Wczytując się w zapisy uchwały warto zwrócić uwagę na zapisy, że nie koniecznie wymiana paleniska na nowe spełniające Ekoprojekt jest jedynym wyjściem. Wybudowany przed 1 lipca 2017 r.  kominek bądź piec można wymienić na zgodny z Ekoprojektem lub zmodernizować, by spełniał jeden z postawionych w małopolskiej uchwale antysmogowej wymogów:

  1. sprawność cieplna kominka bądź pieca na poziomie minimum 80% 
  2. wbudowany filtr do kominka lub pieca, czyli wyposażenie go w urządzenie redukujące emisję pyłu do poziomu zgodnego z wymaganiami Ekoprojektu.

 Uchwała antysmogowa dla Małopolski.>>>>

Ekomodernizacja kominka - co to oznacza?

Doposażenie kominka i przebudowa czopucha przy użyciu materiałów akumulacyjnych - kanałów ceramicznych powoduje wydłużenie drogi spalin co obniża temperaturę gazów spalinowych co wpływa na podniesienie sprawności urządzenia. Zakumulowana w masie akumulacyjnej energia cieplna nie ucieka do komina, ale jest zakumulowana i oddawana do pomieszczenia przez dłuższy czas, nawet po wygaszeniu paleniska. Taki zmodernizowany kominek staje się kominkiem akumulacyjnym. Ze spalonej porcji drewna uzyskujemy znacznie więcej ciepła co zdecydowanie usprawnia funkcję grzewczą dotychczasowego kominka. Zwykle przy tego rodzaju modernizacji – jak wskazuje na to praktyka,  przebudowuje się również górną część obudowy kominka stosując płyty akumulacyjno grzewcze.  

Jaki dokument potwierdzi modernizację kominka na zgodną z małopolską uchwałą antysmogową?

Warto wiedzieć, że modernizacji kominka na zgodną z uchwałą nie możemy przeprowadzić sami. Musi to wykonać wykwalifikowana firma kominkowa lub zduńska, która po wykonaniu modernizacji wystawi zaświadczenie potwierdzające zgodność kominka bądź pieca z uchwałą antysmogową, czyli spełnienie wymogu osiągania sprawności na poziomie minimum 80 %. W ten sposób wykonawca - firma kominkowa lub zdun bierze na siebie odpowiedzialność za składaną w zaświadczeniu deklarację spełnienia wymogów uchwały antysmogowej. Kompetentni zduni potrafią sprawdzić i potwierdzić składaną deklarację.

Dlaczego warto modernizować kominek?

Zmodernizowany przy użyciu materiałów akumulacyjnych, ciągów ceramicznych i kształtek kominek staje się bardziej wydajnym urządzeniem. Co to oznacza? Oznacza to, że z tej samej ilości drewna co przed ekomodernizacją uzyskamy większą ilość energii, bo nie zostanie ona puszczona przez komin z dymem, a efektywnie wykorzystana, więc jest to też efektywne wykorzystanie energii z drewna. Oczywiście zawsze najlepszą opcją jest wymiana urządzenia na nowe, zgodne z wymaganiami Ekoprojektu, więc decyzję czy modernizować czy wymienić warto w konkretnej sytuacji skonsultować z wyspecjalizowaną firmą kominkową lub zduńską. Zobacz paleniska kominkowe, które mają mniejszą emisję niż wymaga Ekoprojekt >>>

 

Zobacz film przygotowany przez Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych wyjaśniający jak zmodernizować kominek na zgodny z  małopolską uchwałą antysmogową:

 

Powiązane galerie zdjęć:

Oceń

Reklama
Reklama