Reklama

VII Forum Pelletu

Ponad 100 przedstawicieli krajowego rynku, rozmowy na temat perspektyw rozwoju branży w Polsce i na świecie, spotkania biznesowe i Forum Liderów. 20 i 21 czerwca 2022 w Sound Garden Hotel w Warszawie upłynęły pod znakiem pelletu.
VII Forum Pelletu
VII Forum Pelletu

Ponad 100 przedstawicieli krajowego rynku, rozmowy na temat perspektyw rozwoju branży w Polsce i na świecie, spotkania biznesowe i Forum Liderów. 20 i 21 czerwca 2022 w Sound Garden Hotel w warszawie upłynęły pod znakiem pelletu. Dwudniowe spotkanie w Sound Garden Hotel podzielono na trzy sesje tematyczne skoncentrowane wokół aktualnych problemów i wyzwań dla branży. W programie znalazło się także miejsce na panel dyskusyjny i Forum Liderów.

Więcej artykułów na temat drewna opałowego znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG

Pierwszą sesję tematyczną otworzył Gilles Gauthier, ekspert ds. bioenergii w stowarzyszeniu Bioenergy Europe, a także dyrektor generalny Europejskiej Rady ds. Pelletu (EPC). Podczas swojej prelekcji Gilles Gauthier omówił kwestię zmian zachodzących obecnie na europejskim rynku pelletu. Przedstawił także aktualne dane dotyczące produkcji i wykorzystania pelletu w poszczególnych państwach UE.

Krajową perspektywę z kolei przedstawił Adam Sarnaszek z Polskiej Rady Pelletu podczas prezentacji „Pellet drzewny – lokalne paliwo na globalnym rynku”. Polska zajmuje dziś 3 miejsce w Europie pod względem produkcji pelletu certyfikowanego (po wyłączeniu Ukrainy i Rosji) i posiada aż 72 certyfikaty ENplus! Adam Sarnaszek wymienił czynniki wywołujące dodatkowy popyt na pellet. Wśród nich znalazły się: program „Czyste Powietrze” i możliwość uzyskania dofinansowania na wymianę kotła czy zaprzestanie dotowania kotłów węglowych. Z kolei czynniki problemowe to m.in. wojna w Ukrainie, zakupy pelletu „na zapas”, a także spekulacje cenowe.

„W 2021 roku tona pelletu kosztowała 950 zł/tona. Dziś: 2000 zł/tona i więcej. To spowodowało, że według danych z kwietnia br. liczba wniosków o dofinansowania pieców pelletowych spadła o 20% na rzecz pomp ciepła” – mówił A. Sarnaszek. – „Pellet zrobił się tak drogi, że pompa ciepła stała się doskonałą alternatywą” – dodał, podkreślając, że może to być pomarańczowe światło dla producentów.

Pierwszą sesję zamknęło wręczenie nagród „Magazynu Biomasa”. Nagrodę w kategorii Ambasador Pelletu otrzymał Andrzej Kaszczyński z Biomasa Partner Group, a wyróżnienie za osobowość branży – Ludwik Olczyk z Tartaku „Olczyk”.

Kolejną część konferencji otworzyła nowa formuła: Forum Liderów – dyskusja ekspertów dotycząca przyszłości rynku pelletu w Polsce i Europie.  

Dyrektor sprzedaży firmy Barlinek podkreślił szczególnie trudną sytuację małych przedsiębiorców:

„Mali przedsiębiorcy są dziś pod ścianą. Dlaczego? Albo kupią surowiec bardzo drogo (…), albo go nie kupią i wiele ludzi traci miejsca pracy”.

Paweł Pawłowski pytał również dlaczego nie może być zerowej stawki VAT na pellet, podczas gdy na gaz i paliwa kopalne taka stawka obowiązuje. Wezwał do wspólnego frontu branży w tym aspekcie.

Ostatnia sesja tematyczna dotyczyła krajowego rynku, a zainaugurowała ją prelekcja: Surowiec w centrum uwagi. Wygłosił ją ekspert rynku biomasy Bogdan Warchoł, który przedstawił m.in porównanie cen paliw dla odbiorcy detalicznego. 

Drugi dzień Forum Pelletu upłynął pod znakiem warsztatów, które poprowadziła Agnieszka Kędziora-Urbanowicz z firmy Biocontrol. Szkolenie dotyczyło pokonania barier przy rozpoczęciu produkcji pelletu drzewnego i jakości granulatu drzewnego. I tutaj surowiec znalazł się w centrum uwagi, bo jak podkreślała prowadząca warsztaty: 

„90% sukcesu to dobry surowiec”!

Jednym z patronów medialnych wydarzenia był magazyn "Świat Kominków". 


Oceń

Reklama
Reklama