Reklama

Sekretarz Stanu Edward Siarka o drewnie opałowym i jego certyfikacji

Edward Siarka - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa w rozmowie z Oliverem Pochwatem w programie Polska na serio - Polityka zauważył, że drewno opałowe to paliwo zeroemisyjne i nie powinniśmy z niego rezygnować, bo byłoby to nieracjonalne.
Sekretarz Stanu Edward Siarka o drewnie opałowym i jego certyfikacji
certyfikacja drewna opałowego

W rozmowie Edward Siarka zauważa, że stoją przed nami duże wyzwania i dyskusja jeśli chodzi o przemodelowanie polskiej energetyki.  Zauważa też, że trochę zapomnieliśmy o drewnie, w rozmowie komentuje:

"Dlaczego mielibyśmy rezygnować z tego paliwa, przecież to jest nieracjonalne , powinniśmy z niego korzystać tym bardziej, że komisja europejska akurat biomasę traktuje jako surowiec zeroemisyjny o czym zapominamy."

Więcej artykułów na temat drewna opałowego znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG

Sekretarz Stanu w trakcie wspomnianej rozmowy zauważa też, że zapomnieliśmy, że drewno to jest nasz surowiec energetyczny a przecież jak wiemy z danych z 27 czerwca - czyli tydzień przed końcowym terminem składania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków informacji o źródle ciepła  kotłów na drewno jest niemal milion sześćset tysięcy. To olbrzymia ilość. Więcej danych znajdziesz w artykule 

Ile kominków, piecyków, pieców kaflowych i kuchni zgłoszonych do CEEB >>>>

W rozmowie Edward Siarka poruszył też ciekawy wątek odnośnie certyfikacji drewna, stwierdził:

"Powinniśmy mieć w tej chwili te materiały odpowiednio certyfikowane, wtedy wiedzielibyśmy, że jak kupujemy drewno kominkowe na stacji benzynowej to ono jest odpowiedniej jakości, bo dziś tej pewności nie mamy, to jest pewne zaniedbanie, próbujemy to szybko nadrobić, żeby taki materiał był również certyfikowany i wtedy państwo kupując będziecie wiedzieli, że to drewno jest suche a nie mokre. Bo dziś do końca nad tym nie można zapanować."

Już wiele lat temu apelowaliśmy o oznaczanie drewna, jego wilgotności- w tej sprawie pisaliśmy nawet pisma do stacji benzynowych i marketów budowlanych. Dlatego po takiej zapowiedzi Sekretarza Stanu Edwarda Siarki wysłaliśmy zapytanie o prace, może projekt założeń takiej certyfikacji, obecnie czekamy na odpowiedź. 

Całą rozmowę nie tylko o drewnie możesz obejrzeć poniżej:

 

EDWARD SIARKA

Sekretarz stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, poseł na Sejm RP V, VI, VII, VIII i IX kadencji. Zastępca przewodniczącego Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz członek Komisji Ustawodawczej. Pełnomocnik Rządu do spraw Leśnictwa i Łowiectwa. 

Ukończył  studia na wydziale filozoficzno-historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i studia podyplomowe w zakresie doradztwa europejskiego na Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie.


Oceń

Reklama
Reklama