Reklama

Piece i kominki steatytowe Tulikivi - wypowiedzi ekspertów

Eksperci o niezwykłych właściwościach steatytu - naturalnego kamienia, który magazynuje ciepło.
Piece i kominki steatytowe Tulikivi - wypowiedzi ekspertów
Kominek steatytowy Tulikivi, model RAITA-Nobile-18-S

Na czym polegają niezwykłe właściwości steatytu - szarego kamienia wykorzystywanego w piecach i kominkach Tulikivi?

Steatyt jest skałą metamorficzną. Powstał w wyniku reakcji minerałów, do której doszło w bardzo wysokiej temperaturze oraz pod bardzo wysokim ciśnieniem. Istotną właściwością steatytu jest odporność na temperaturę oraz zdolność do magazynowania ciepła, która jest   wykorzystana do budowy pieców steatytowych. Odmiany zawierające magnezyt są bardzo rzadkie, a magnezyt odgrywa znaczącą rolę w zwiększeniu zdolności skały do magazynowania ciepła. Bardzo duża pojemność cieplna została wykorzystana przez firmę Tulikivi do budowy pieców grzewczych, które coraz częściej goszczą w polskich domach.

Andrzej Szczęśniak, Kominki.pl

ul. Łęczyńska 17, 20-313 Lublin  

tel. 601 380 390  

[email protected]  

www.kominkilublin.pl

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Produkty i nowości kominkowe

Nowa seria, spełniająca Ekoprojekt, Karelia Colors to najbardziej zaawansowana kolekcja akumulacyjnych kominków na świecie. Zatem na jakie cechy nowych produktów warto zwrócić uwagę?

- niespotykany dotąd w piecach duży widok ognia;

- możliwość palenia drewnem i pelletem;

- wyjątkowo długi czas ogrzewania sięgający 30 godzin;

- pierwsze modele ciężkich pieców kanałowych z bocznymi szybami!

 

Iwo Knobloch, Kominkarnia 

ul. Mazowiecka 13, 05-502 Bobrowiec  

tel. 22 756 22 33  

[email protected]  

www.kominkarnia.pl

 

Steatytowe piece i kominki to urządzenia akumulacyjne, zatem dla kogo i jakiego typu użytkowania są przeznaczone?

Akumulacja polega na gromadzeniu ciepła, które jest oddawane stopniowo później. Największe piece ważą ponad 3 tony i mają pojemność cieplną ponad 80 kWh. Żeby „do pełna” nagrzać taki piec, trzeba spalić ponad 20 kg suchego drewna. W zamian za to będzie on utrzymywał ciepło do 36 godzin. Takie urządzenia przeznaczone są zwłaszcza dla kogoś, kto nie ma czasu na częste dokładanie drewna i doglądanie ognia. Wystarczy dobrze napalić rano i wieczorem, by piec równomiernie oddawał zgromadzone ciepło przez całą dobę i utrzymywał temperaturę w pomieszczeniach.

 Wojtek Perek, Kominki GP

Kominki GP  

ul. Wielicka 25, 30-552 Kraków  

tel. 664 111 609  

[email protected]  

www.kominkigp.p

 
 
 

W jaki sposób konserwować i jak dbać o steatytowe kominki i piece? 

Z punktu widzenia zasady działania, piece akumulacyjne Tulikivi należy traktować dokładnie tak samo, jak akumulacyjne piece kaflowe. Każde urządzenie posiada możliwość dostępu do układu kanałów, którymi przepływa strumień spalin. Czyszczenie, jego częstość, powinna być zależna od stopnia użytkowania danego pieca. Niemniej jednak najlepiej robić to raz do roku, gdyż osiadający w układzie kanałów pyłek stanowi zawsze pewną warstwę ograniczającą  absorpcję ciepła przez kamień. Jeżeli chodzi o zewnętrzną część bryły pieca, to w przypadku 

kamienia obrobionego na gładko, można go co jakiś czas poddać lekkiej, ręcznej, suchej obróbce szlifowania (gąbka ścierna jest dostarczana razem z piecem). W przypadku kamienia obrabianego w formie szorstkiej (np. „grafia”) zaleca się myć tę powierzchnię naturalnym mydłem do rąk rozcieńczonym w ciepłej wodzie. Finalnie należy kamień przemyć wodą.

 Czy kominki i piece steatytowe to sposób na zdrowe i przyjazne dla domowników ogrzewanie?

Zdecydowania tak. Piece steatytowe to typowe piece emitujące ciepło poprzez liniowe promieniowanie energii. Tego typu rozwiązanie powoduje, że otoczenie oraz istoty żywe ładowane są przyjemną energią cieplną, co w odczuciu przypomina wystawienie się na działanie promieni słonecznych. Piece Tulikivi oraz ich sposób przekazywania energii są odwrotnością typowych kominków budowanych z materiałów izolacyjnych, gdzie głównym nośnikiem i odbiorcą energii cieplnej jest powietrze i związana z nim intensywna konwekcja (ruch powietrza).

 

Konrad Kućmierz, EKO-TERM

43-385 Jasienica, Jasienica 1472  

tel. 33 817 35 74  

[email protected]  

www.kominki.studio

  


Oceń

Reklama
Reklama ADS4media - platforma content marketingowa dla wydawców i reklamodawców