Reklama

Wymieniasz kocioł na węgiel? Postaw na pellet!

Przechodzisz w domu z kotła na węgiel na gaz? Wiedz, że Komisja Europejska może wykluczyć go z użycia już w 2040 roku, gdyż najpóźniej do tego terminu paliwa kopalne miałyby przestać ogrzewać budynki. Bruksela tłumaczy, że chodzi o to, aby były zasilane ze źródeł odnawialnych, nie emitowały dwutlenku węgla i spełniały wymogi w całym cyklu pracy przedstawione potem w świadectwie charakterystyki energetycznej znanej ze sprzętu AGD i literek porządkujących go według efektywności energetycznej.
Wymieniasz kocioł na węgiel? Postaw na pellet!
Erwin Wodicka – [email protected]

Przechodzisz w domu z kotła na węgiel na gaz? Wiedz, że Komisja Europejska może wykluczyć go z użycia już w 2040 roku, gdyż najpóźniej do tego terminu paliwa kopalne miałyby przestać ogrzewać budynki. Bruksela tłumaczy, że chodzi o to, aby były zasilane ze źródeł odnawialnych, nie emitowały dwutlenku węgla i spełniały wymogi w całym cyklu pracy przedstawione potem w świadectwie charakterystyki energetycznej znanej ze sprzętu AGD i literek porządkujących go według efektywności energetycznej. W związku z tym warto postawić na pellet, który jest ekologiczną i ekonomiczną alternatywą dla węgla. Tym bardziej, że od stycznia ceny gazu mają podrożeć nawet o kilkadziesiąt procent. Zobacz, dlaczego jeszcze warto wybrać pellet do ogrzewania domu!

  • Pellet jest odnawialnym źródłem energii

Pellet uznawany jest przez prawo polskie i unijne za odnawialne źródło energii. To jedno z najczystszych i najbardziej ekologicznych paliw, wyróżniające się bardzo wysoką wartością opałową.

  • Jest dofinansowywany z Programu "Czyste Powietrze"

Kocioł na biopaliwo stałe - pellet drzewny, uznawany jest za źródło ciepła wykorzystujące OZE, co pozwala inwestorowi ubiegać się o wyższą dotację w ramach ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze” nawet do 9000 zł! 

  • Samodzielnie spełnia wymogi standardu Warunków Technicznych 2021

Od 31 grudnia 2020 roku obowiązują nowe, restrykcyjne wymagania w zakresie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać powstające i modernizowane budynki. Kotły pelletowe, jako jedyne z dostępnych rozwiązań grzewczych, są w stanie samodzielnie spełnić wymagania w zakresie wskaźnika EP i umożliwiają spełnienie obowiązujących WT bez żadnych dodatkowych i kosztownych urządzeń. 

  • Pellet umożliwia spadek emisji zanieczyszczeń o 95%

Dostępne na polskim rynku kotły pelletowe spełniają rygorystyczne wymagania Ekoprojektu. Zapewniają redukcję o 95% (a nawet więcej) emisji cząstek stałych filtrowanych, lotnych oraz średniolotnych zanieczyszczeń organicznych, w tym rakotwórczego benzo(a)pirenu.

RED / Wentor

 

Ogrzewasz dom węglem i drewnem? Przelicz ilość węgla na pellety.

Tabela 1 - Źródło www.pelletmont.pl

 

Ile pelletu spali Twój kocioł na pellety?

Przelicznik mocy kotła na zużycie pelletu zależny jest od właściwego doboru mocy kotła do budynku i dotyczy zużycia całosezonowego. Jest to sposób bardzo szacunkowy zależny od wielu czynników (2 tabela). Analogicznie, na podstawie całosezonowego zużycia, można wyliczyć moc jaką powinien mieć kocioł (3 tabela)

Tabela 2 - Źródło www.pelletmont.pl
Tabela 3 - Źródło www.pelletmont.pl

Opracowała Magdalena Balicka


Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama