Reklama

Na duży głód - kuchnie na drewno, piece chlebowe, wędzarki

Coraz częściej wracamy do tradycyjnego przygotowywania potraw na „ogniu”. Wybór urządzeń do przygotowania czegoś „na duży głód” jest spory. Wszystko zależy od naszych potrzeb, preferencji i tego, czy planujemy być mistrzem kuchni w domu, czy może w ogrodzie.
Na duży głód - kuchnie na drewno, piece chlebowe, wędzarki
piec chlebowy Marsicamin / Smak z pieca

Myślenie o jedzeniu sprawia, że od razu jesteśmy głodni i coś „wrzucilibyśmy” na ząb. Oczywiście bez problemu możemy skorzystać z usług restauracji lub barów, nawet z dostawą do domu, jednak obecnie popularny jest też inny kierunek. Gotujemy sami i celebrujemy nie tylko moment spożywania posiłków, najlepiej w gronie najbliższych, ale też ich przygotowywania. Co więcej, już nie wystarcza, że sami przygotujemy posiłek, równie ważne jest, aby składniki były dobrej jakości, a gdy mają dopisek „eko” albo „naturalny”, to już znajdujemy się w głównym nurcie. Poza tym, co włożymy do przysłowiowego garnka, równie ważne jest także to, na czym i w czym posiłek przygotujemy. W tym względzie coraz częściej wracamy do tradycyjnego przygotowywania potraw na „ogniu”. Wybór urządzeń do przygotowania czegoś „na duży głód” jest spory. Wszystko zależy od naszych potrzeb, preferencji i tego, czy planujemy być mistrzem kuchni w domu, czy może w ogrodzie.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziecie w dziale KUCHNIE NA DREWNO

Gotowanie na kuchni opalanej drewnem

Głównym miejscem do gotowania i pieczenia jest kuchnia. To właśnie w niej obok elektrycznych czy gazowych kuchenek i piekarników może stanąć kuchnia opalana drewnem, która wydobędzie zupełnie inny i bardziej głęboki smak przygotowywanych dań. Szeroki wachlarz gotowych produktów w tym segmencie, od prostych, niewielkich gabarytów, po te bardziej rozbudowane, wolno stojące lub do wkomponowania w kuchenną zabudowę, pozwala wybrać urządzenie odpowiadające zarówno wielkości pomieszczenia, jak i dostosowane do indywidualnych potrzeb. Problemem nie będzie też dostosowanie do aranżacji zarówno pod kątem stylu, jak i koloru. W ofercie firm znajdują się rozwiązania zarówno o stylistyce rustykalnej, jak i bardzo nowoczesnej, z wykorzystaniem stali nierdzewnej, malowanej czy szkła. Dla tych, którzy szukają czegoś więcej, z pomocą przyjdą profesjonaliści – zdunowie, którzy według indywidualnego projektu stworzą kuchnię kaflową. Taka kuchnia bez problemu może łączyć nowoczesne urządzenia na prąd z paleniskiem i piekarnikiem opalanym drewnem. Można też wzbogacić bryłę o dodatkowe urządzenia, jak choćby wędzarkę czy piec chlebowy. 

Kuchnia kaflowa opalana drewnem z piecem chlebowym
Riwal Ceramika i Szkło

Wyposażona w urządzenie opalane drewnem lub peletem, bo też takie kuchnie znajdziemy głównie w ofercie włoskich producentów, przestrzeń kuchenna pozwoli w pełni i niezależnie od pogody przez cały rok korzystać z niewątpliwych walorów gotowania na „ogniu”. 

Pieczenie w piecu chlebowym

Smak prawdziwego chleba, bez sztucznych dodatków i jakiegoś E w składzie, to obecnie rarytas. Niestety, coraz mniej piekarni takie chleby i inne naturalne pieczywo oferuje; stąd wielki powrót do samodzielnego wypieku chleba, który gwarantuje jakość i smak. Na piece chlebowe zazwyczaj decydują się pasjonaci, jednak coraz częściej można spotkać „zwykłych” ludzi, którzy chcą pieczywa bez ulepszaczy. Z pewnością można do tego użyć zwykłego piekarnika lub specjalnie przystosowanego urządzenia, jednak najlepiej smakuje chleb pieczony w palenisku, gdzie opałem jest drewno. Podobnie jest z pizzą, która na dobre zagościła w menu wielu polskich rodzin. Prawdziwą pizzę piecze się bardzo krótko (około 1,5 minuty) w bardzo wysokiej temperaturze – jest to nie do uzyskania w domowym piekarniku na prąd, a w piecu chlebowym opalanym drewnem jak najbardziej.

Niezależnie od cywilizacji, ogólnie przyjętą formą kamiennych, murowanych czy glinianych pieców do wypieku jest kopuła. To nie przypadek, lecz wynik tysiącletniej praktyki, która pokazała, że właśnie taki kształt gwarantuje równomierne pieczenie. Piece do wypieków, zarówno te gotowe, jak i budowane przez zduna, wykonane są z materiałów akumulacyjnych, czy to specjalnych termobetonów, czy materiałów szamotowych. Gotowe propozycje mogą mieć kółka i umożliwiać przestawianie z miejsca na miejsce, dzięki temu można z nich korzystać też w ogrodzie. Znajdziemy także propozycje w różnokolorowych metalowych obudowach, mniej lub bardziej rozbudowane. Jednak najbardziej powszechna będzie forma rustykalna pieca chlebowego, czy w obudowie murowanej, glinianej i potem np. bielonej, czy wykonanej z kamieni albo cegły. Piece chlebowe w ogrodzie mogą być – jak już wspomniałam – w różnych wariantach: jako wolno stojące urządzenia z zadaszeniem lub bez niego, jako część kuchni letniej czy element rozbudowanego grilla. We wnętrzu z kolei często są elementem kuchni kaflowej opalanej drewnem, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby funkcjonowały samodzielnie.

Gliniany piec do wypieku
Brunner

Wędzić każdy może - wędzarnia jaką wybrać?

Mimo szerokiego wyboru wędlin w sklepach, często nie spełniają one indywidualnych preferencji, dlatego coraz częściej sięgamy po wyroby domowe, a nawet myślimy o samodzielnym przygotowaniu kiełbas i wędlin. Najbardziej popularnym i stosunkowo łatwo dostępnym sposobem jest wędzenie. Ale wędzić możemy nie tylko mięsa, ale też ryby, a wędzarkę możemy wykorzystać także do suszenia owoców i grzybów. Różne są metody wędzenia i różne dostępne urządzenia. Można postawić na urządzenia gotowe, wśród których znajdziemy zarówno propozycje tradycyjne, jak i elektryczne oraz budowane. Zazwyczaj wędzarka znajduje się w ogrodzie i to nie w najbliższym sąsiedztwie budynku – aby dym nie dokuczał. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby była ona częścią kuchni letniej czy też budowanej metodą zduńską kuchni w domu. Wędzarki mogą być wykonane z blachy czarnej lub kwasoodpornej (te są najbardziej higieniczne), ale mogą też być zbudowane z cegły czy drewna (wyłączając drzewa iglaste, gdyż żywica z tych drzew przy wyższych temperaturach jest trująca). Bardzo istotna w wędzarce jest konstrukcja – powinna ona mieć skośny dach z regulacją przepływu dymu i temperatury. Dzięki takiej konstrukcji wydzielające się podczas wędzenia skropliny będą spływać po ściankach, a nie skapywać na wędzonki. Aby wędzone potrawy miały odpowiedni aromat, nie możemy zapominać o odpowiednim doborze drewna do wędzenia. Nie może to być – o czym już wspomniano – drewno z drzew iglastych. Warto je wzbogacić o gałązki jałowca czy drzew owocowych, które doskonale wzbogacą smak naszych wędzonek. 

Wędzarnia z cegły
Grillo-wędzarnie Tomasz Kiszka

Dostępne dla każdego – grillowanie 

Dość już powszechnym sposobem na przygotowywanie potraw na paliwie drzewnym jest grillowanie. W wersji „full” będzie to przeniesienie całej kuchni do ogrodu w formie kuchni letniej, w której obok paleniska na drewno znaleźć się może wędzarka, piec chlebowy i, oczywiście, grill. Zazwyczaj będzie to „kombajn” stworzony na indywidualne zlecenie i według indywidualnego projektu. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami do budowy będzie cegła (także rozbiórkowa), kamień (najlepiej lokalnie dostępny) bądź beton – dla szukających bardziej nowoczesnych form. Jeśli chodzi o propozycje gotowe, to obecnie mamy prawdziwy „boom”. Wybór urządzeń ogrodowych jest bardzo duży. Od tych o prostej, niewyszukanej formie, po dizajnerskie i barwne propozycje. Będą urządzenia stalowe, żeliwne czy wykonane z konglomeratu. Co więcej, pojawiły się też kuchenne zestawy modułowe do zastosowania w ogrodzie. Są urządzenia opalane brykietem drzewnym, ale coraz większy jest u nas też wybór grilli gazowych. Faktem jest, że moda na przenoszenie gotowania na świeże powietrze w okresie letnim trwa w najlepsze. I nic nie wskazuje na to, że trend ten się zmieni. Zmianie ulega chyba tylko menu, w którym obok mięsa pojawia się coraz więcej propozycji z warzyw i owoców, także w wersji deserowej. 

Grill ogrodowy z pokrywką
Weber

Jakie paliwo do gotowania na drewnie?

Jak ważne jest paliwo wykorzystywane do celów kulinarnych, nie muszę chyba nikogo przekonywać. Wszystko zależy od specyfiki urządzenia kulinarnego, z jakim mamy do czynienia, ale wyłączając urządzenia na prąd czy gaz, generalna zasada jest taka, że najlepiej sprawdza się suche drewno różnych gatunków, najlepiej twardych. Przy pieczeniu i wędzeniu cenione jest także drewno drzew owocowych, takich jak wiśnia, czereśnia, jabłoń czy śliwa. Szczególnie ważne jest używanie suchego drewna, to zwiększa sprawność urządzeń i podwyższa temperaturę w palenisku, dzięki czemu jesteśmy bardziej przyjaźni środowisku. Szczególnie ważne jest to przy wędzeniu, gdyż wędzenie przy użyciu mokrego drewna powoduje kwaśnienie wędzonek. Z kolei w przypadku pieców chlebowych, do szybkiego rozgrzania warto wykorzystać brykiety drzewne, które są bardziej suche od drewna i bardziej zagęszczone, a co za tym idzie – bardziej kaloryczne. Warunek: muszą to być brykiety z twardych gatunków drewna bez domieszek iglastych. Warto dokładniej przyjrzeć się ofercie paliw, gdyż pojawiło się na rynku także paliwo dedykowane gastronomii; specjalny brykiet z przeznaczeniem kulinarnym oferuje polska marka Ecopal. 

Pisząc ten tekst, stosunkowo dużo myślałam o jedzeniu. Nic więc dziwnego, że dopadł mnie naprawdę „duży głód”. Zatem, zgodnie z obecnie obowiązującym trendem, porzucę elektroniczne okno na świat, aby wrzucić coś na ruszt, a później celebrować posiłek w rodzinnym gronie.

  

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"

prowadząca portal kominki.org

                                    


Oceń

Reklama
Reklama