Reklama

Wpływ jakości drewna na proces spalania oraz emisję

Przeprowadzony we Francji projekt Qualicomb oceniał wpływ jakości drewna na proces spalania oraz na emisję z kominków. W ramach projektu przeprowadzono w sumie 38 eksperymentów wykorzystując 4 różne urządzenia i 4 różne laboratoria. Z badań jasno wynika, że zastosowanie suchego, kawałkowanego, pozbawionego kory drewna znacząco poprawia wydajność palenisk kominkowych niezależnie od ich wieku.
Wpływ jakości drewna na proces spalania oraz emisję

Badanie pokazuje, że nowoczesne urządzenia są dużo bardziej przyjazne dla środowiska niż starego typu (4 razy mniejsza emisja CO oraz 12 razy niższa emisja pyłu zawieszonego). Warto zaznaczyć, że badania zostały przeprowadzone w latach 2014-2016, wówczas badane nowoczesne paleniska nie spełniały jeszcze wymagań dyrektywy Ekoprojekt. Zatem obecnie ta różnica między nowoczesnymi kominkami z Ekoprojektem, a urządzeniami starego typu będzie jeszcze większa na korzyść tych z Ekoprojektem.

Więcej artykułów na temat kominków na drewno i ekologii znajdziesz w dziale  EKOLOGIA I KOMINKI

Jak zauważają autorzy badania: Istotne jest, aby promować spalanie suchego, okorowanego drewna oraz wymiany urządzeń na nowocześniejsze.

Wnioski z badania

  • Wilgotność nie jest jedynym parametrem charakteryzującym jakość paliwa.

Obok wilgotności, co wykazały badania, istotna jest również wielkość kawałków drewna i obecność kory. Pożądane jest, aby ograniczyć obecność kory, w celu zmniejszenia emisji pyłu zawieszonego z urządzenia.

  • Parametry związane z jakością spalanego drewna, są równie ważne jak te związane z urządzeniem.

Co ważne, należy wziąć pod uwagę, że używanie wysokiej jakości paliwa pozwala dodatkowo na przedłużenie żywotności pieca i kominka. Ułatwia utrzymanie paleniska w czystości (mało popiołu), poprawia bezpieczeństwo (niskie ryzyko powstania pożaru sadzy) i optymalizuje komfort (łatwy i szybki sposób na rozpalenie i piękną wizję ognia). 

W załączeniu prezentacja przedstawiająca między innymi szczegóły badania Qualicomb.

Projekt Qualicomb to projekt badawczy przeprowadzony we Francji w latach 2014-2016 w czterech niezależnych notyfikowanych laboratoriach przy wsparciu finansowym ADEME Agence de l'Environnement et de la Matrise de l'Energie. Partnerami badania były: Lermab, Ceric l'expertise de la Cheminee, Invicta, Seguin Duteriez.

Projekt miał na celu ocenę wpływu jakości drewna na proces spalania oraz emisję z urządzeń grzewczych używanych w codziennej eksploatacji na środowisko. Został wykonany na reprezentatywnej próbie ze względu na rodzaj drewna jak i niezależnych kominków.

Źródło: www.ademe.fr/qualicomb


Oceń

Reklama
Reklama