Reklama

Dodajemy gazu - kominki gazowe

Nowoczesny, wygodny, atrakcyjny – mowa o gazowym kominku, który od kilku lat zyskuje na popularności. Dlaczego? Przyczyn jest co najmniej kilka. Z pewnością zainteresowanie gazem rośnie w lokalizacjach, gdzie wprowadzane są ograniczenia czy zakazy używania drewna jako paliwa, np. w Krakowie.
Dodajemy gazu - kominki gazowe
Gazowy kominek metalowy, Focus /Koperfam
Na popularność gazowych kominków wpływa też coraz szerszy cenowo i bardziej dostępny dla polskiego klienta asortyment palenisk gazowych oraz większa świadomość odnośnie specyfiki tego produktu i jego ewidentnych zalet. Więcej artykułów o kominkach gazowych znajdziesz w dziale: KOMINKI GAZOWE.

Atrakcyjny gazowy płomień

W każdym z kominkowych rozwiązań są kwestie warte dopracowania. W kominkach na drewno tematem numer jeden jest konstruowanie urządzeń spalających drewno niskoemisyjnie, z kolei w rozwiązaniach peletowych szuka się sposobów na wyciszenie wentylatora czy na „uspokojenie” i nadania atrakcyjności widokowi płomienia. Nie inaczej jest w paleniskach gazowych. Kwestią, nad którą od wielu lat pracowali konstruktorzy tych urządzeń, jest wizja ognia. Obecnie, dzięki połączeniu nowoczesnych technologii gazu i oświetlenia Led, zdecydowanie się ona różni od tej stosowanej w paleniskach gazowych jeszcze kilka lat temu. W zaawansowanych paleniskach gazowych np. marek Dru czy Faber odtworzono widok płomieni, dzięki odpowiednio ułożonym ceramicznym polanom (każdy kawałek ma konkretnie wyznaczone położenie, dopracowane w laboratorium), jak  również wykorzystano elektryczny żar, a ostatnio nawet generator iskier. Tak dopracowana wizja ognia zbliża się do kanonu oczekiwanego przez klientów – do widoku płomieni pobudzających zmysły i relaksujących. Co więcej, takie wnętrze paleniska pozwala na stworzenie najbardziej uniwersalnej i ponadczasowej formy kominka. Mam na myśli klasyczny kominek portalowy. Co więcej, dzięki zastosowaniu w takim palenisku antyrefleksyjnej szyby możemy stworzyć złudzenie optyczne kominka otwartego. Dodatkowo, w bonusie, będziemy z niego korzystać w sposób daleki od pierwowzoru. Unikniemy kupna, rąbania i układania w drewutni drewna, przynoszenia go do domu i czasochłonnego rozpalania, a potem sprzątania paleniska i wyrzucania popiołu. Wszystko to zastąpimy doprowadzonym z sieci lub z butli gazem oraz pilotem zdalnego sterowania. Pamiętajmy jednak, że kto dzierży pilota kominka gazowego, ten rządzi.

kominek gazowy w salonie
Zdjęcia od góry: kominek gazowy plus kamień Dru / Spartherm, kominek gazowy wyspowy Focus / Koperfam, trójstronny kominek gazowy Camina & Schmid,  gazowy kominek portalowy Ortal / Miro-Les Foyers


Miks rozmiarów kominków gazowych

Tradycyjne palenisko na drewno ma techniczne ograniczenia w kwestii rozmiarów. Z kolei gazowe jest bardziej – można rzec – „rozciągliwe i kurczliwe”. Wśród gazowych modeli, co nie powinno dziwić, obok rozmiarów typowych, dostępnych zarówno w drewnie, jak i w gazie, są też rozmiary totalnie nieosiągalne dla palenisk na drewno, z przyczyn – jak już wcześniej wspomniałam – technicznych. Mam na myśli paleniska ekstremalnie wysokie bądź szerokie, a także – patrząc z innej strony – bardzo wąskie i niewielkie. Jedne i drugie w rozwiązaniach gazowych są zdecydowanie osiągalne. Znaleźć je można także w ofercie polskiej marki Kratki.pl. Te niewielkie, dzięki specjalnie zminimalizowanym ,jeśli chodzi o przekrój, przewodom kominowym, pozwalają zamontować je nawet przy bardzo wąskiej ścianie. Wśród gazowych możliwości przeszkody nie stanowi też gazowa wyspa bez widocznego przewodu kominowego. W takiej sytuacji zastosować można specjalny system, który pozwala poprowadzić przewód odprowadzający spaliny pod podłogą. Kilkumetrowa linia ognia, w której równomiernie widoczny jest płomień, a także wersja tunelowa (zwana też vis-à-vis) – jak najbardziej jest możliwa.

Dostępny piecyk gazowy

Piecyk to mniejszy, jeśli chodzi o gabaryty, zazwyczaj tańszy, a do tego w Polsce do niedawna często niedoceniany brat kominka. Tylko kwestią czasu było pojawienie się gazowych piecyków. Obecnie ich oferta jest już całkiem spora. Co daje piecyk na gaz? Przede wszystkim wygodę użytkowania. Posiada wszystkie zalety gazowego paleniska: czyli pełna automatyka, zabezpieczenia, np. przed przerwą w dostawie gazu, a co więcej – jest szybki i prosty w montażu. Tak jak i piecyki na inne paliwa, kupujemy kompletne urządzenie o określonej stylistyce, kolorze, kształcie i w krótkim czasie możemy swobodnie go używać. Oczywiście przy pomocy pilota.

gazowy kominek wolnostojący w salonie
Zdjęcia od góry: Modułowy piecyk gazowy Hase / Godkowie, kominek gazowy wolnostojący Planika, gazowy kominek na podeście Bellfires, Gazowy piecyk kominkowy Rais / Bertelsen

Kominek gazowy - zoom na funkcje eko 

Ekologia to temat, który przewija się w coraz większej ilości dziedzin naszego życia. Nie może go zatem zabraknąć i w tematyce palenisk na gaz. Zaawansowane modele topowych producentów tych urządzeń posiadają systemy ograniczające zużycie gazu, a jednocześnie sprawiające, że płomień będzie bardziej zbliżony do naturalnego – będzie się zwiększał i zmniejszał zgodnie z ustawionym przez producenta algorytmem. Nie ma to jak dwie pieczenie na jednym ogniu. Z kolei podczas zeszłorocznych targów ISH we Frankfurcie nad Menem (imprezy, która wyznacza kierunki rozwoju branży kominkowej) przedstawiono palenisko gazowe marki Dru przeznaczone na cztery pory roku, w którym zastosowano funkcję pracy na ciepłe miesiące roku. Dzięki wykorzystaniu diod Led znacząco zminimalizowano moc cieplną urządzenia (nawet do zera), co w wyraźny sposób przekłada się na obniżenie zużycia gazu.

Możliwości palenisk gazowych są skrojone na miarę naszych czasów. Wielu z nas, przyzwyczajonych do wygody i nowoczesności w wielu aspektach życia, również takich atrybutów oczekuje od swojego kominka. Sterowany elektronicznie – również smartfonem – niemal bezobsługowy kominek gazowy nie wymaga ani zbyt wielu prac przygotowawczych przed uruchomieniem, ani uciążliwej obsługi w trakcie użytkowania, ani sprzątania go po zakończeniu miłego wieczoru. Wybór palenisk gazowych jest bardzo duży. Pochodzą one od polskich i zagranicznych producentów, są małe i duże, bardziej lub mniej zaawansowane technicznie. Wszystko zależy od preferencji i zasobności portfela nabywcy.
ognia.

  

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"

prowadząca portal kominki.org

    

 

Przeglądaj "Świat Kominków " na issuu       

                                

 

 

 


 


Oceń

Reklama
Reklama