Reklama

ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI Z POMORZA: Kominki w Szkole Muzycznej w Szczecinie

Każdy szczecinianin zna to miejsce. Zabytkowa willa przy najdłuższej ulicy miasta... Dziś siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej przy ul. Al. Wojska Polskiego 115, dawniej Falkenwalderstrasse 60b, w willi należącej niegdyś do rodziny Grawitzów. Budynek powstał wg projektu W.O. Zimermanna z 1897roku.
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI Z POMORZA: Kominki w Szkole Muzycznej w Szczecinie
Kominki w Szkole Muzycznej w Szczecinie

Każdy szczecinianin zna to miejsce. Zabytkowa willa przy najdłuższej ulicy miasta... Dziś siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej przy ul. Al. Wojska Polskiego 115, dawniej Falkenwalderstrasse 60b, w willi należącej niegdyś do rodziny Grawitzów. Budynek powstał wg projektu W.O. Zimermanna z 1897roku. Jego budowa została zakończona 14 maja 1898 roku.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

W budynku zachowały się dwa piękne kominki...
Pierwszy kominek to duży i reprezentacyjny okaz z żeliwnym wsadem na węgiel. Portal został wykonany z bogato zdobionych kafli w zielonej glazurze. Okap kominka jest murowany, a wypełnienie paleniska (po montażu wsadu węglowego) zostało uzupełnione białymi płytkami ceramicznymi z motywem kwiatowym. Przed paleniskiem jest położona stalowa płyta zabezpieczająca parkietową posadzkę przed wypadaniem iskier.

Drugi okaz, znajdujący się w auli (dawnej jadalni), to kominek otwarty z obudową bogato rzeźbioną w drewnie. Powyżej paleniska znajduje się lustro, a front obudowy jest wypełniony szkliwioną ceramiką (motyw w kolorze białym, niebieskim i szarym).

Ponadto w zabytkowej willi można ujrzeć ciekawe zabudowy grzejników, które w dawnych czasach miały przysłaniać nowoczesne i niepasujące do klasycznych wnętrz "wynalazki".

Będąc w pobliżu, naprawdę warto tu zajrzeć!Podziel się
Oceń

Reklama