Kominki.org   >   Strefa dla profesjonalistów  >   O tym się mówi  >   25-lecie firmy Darco

O tym się mówi

25-lecie firmy Darco

15-02-2018
drukuj

Darco jest producentem kompleksowych rozwiązań wentylacyjno-grzewczych, systemów kominowych oraz całej gamy rozwiązań do systemów DGP, od kratek po wentylatory i kształtki. Firma powstała w 1992 roku na bazie zakładu rzemieślniczego zajmującego się produkcją elementów pokryć dachowych i orynnowania. Darco jest firmą rodzinną, która łączy tradycję z innowacyjnością. Założył ją Józef Darłak, a w 2001 roku dołączył do niego, ukończywszy ekonomię, syn Łukasz.

Początkowo produkcja opierała się na wytwarzaniu elementów kominowych i nasad, te ostatnie do dziś są znakiem rozpoznawczym firmy. W 2001 roku Darco rozpoczęło produkcję w zakładzie w Pustkowie Osiedlu. Firma zainwestowała wtedy w nowoczesne, numerycznie sterowane maszyny do obróbki plastycznej blach, co pozwoliło na zwiększenie produkcji i poszerzenie asortymentu. Do oferty wprowadzono także energooszczędny system rozprowadzania ciepłego powietrza z kominka. W 2002 firma wdrożyła system zarządzania jakością według normy EN ISO 9001:2000, który został potwierdzony certyfikatem wydanym przez BVC Polska. W 2004 Darco wprowadziło do swojej oferty system wentylacji hybrydowej, który był na polskim rynku całkowitą nowością.

Na przełomie 2005 i 2006 roku firma przeniosła produkcję elementów kominowych i dział logistyki do zakładu o powierzchni ponad 7 tys. m2 w Dębicy. W 2006 roku wprowadzono kolejne nowości, takie jak: nasada kominowa do odprowadzania spalin z kominków i pieców na paliwa stałe czy nawietrzak z grzałką.

W 2007 roku firma przeniosła się do zakładu w Dębicy, który stał się centrum produkcyjnym i logistycznym, jednocześnie zwiększając produkcję i zatrudnienie w Pustkowie Osiedlu. W tym samym roku rozpoczęto też produkcję przyłączy z blachy czarnej, które do dzisiaj są znaczącym elementem w asortymencie Darco. Rok 2008 był przełomowym – powstały wtedy nasady Turbowent hybrydowe w wersji sieciowej oraz unikalny system kontroli ciągu. Oba systemy zostały zaprezentowane na targach INSTALACJE w Poznaniu i na PROGETTO FUOCO w Weronie.

W roku 2009 nastąpiła dalsza rozbudowa zakładu w Dębicy. Powstały też kolejne produkty: regulatory ciągu kominowego i pokrętła szybra. W 2011 roku zakończyła się budowa centrum logistycznego w Dębicy. Do użytku został oddany nowoczesny magazyn wysokiego składowania z zapleczem o powierzchni 4,5 tys. m2. Wprowadzono też na rynek nowoczesne, energooszczędne aparaty i zestawy nawiewne Eco.

Rok 2015 był przełomowy – siedziba firmy i zakład produkcyjny zostały przeniesione do nowo wybudowanej hali produkcyjnej w Dębicy. Wdrożono tez nowy logotyp marki Darco. Z początkowo małego zakładu rzemieślniczego, firma przemieniła się w wielką fabrykę o łącznej powierzchni 20 tys. m2, wyposażoną w najnowocześniejsze maszyny i technologie.

Obecnie asortyment firmy liczy w sumie kilka tysięcy pozycji, pozwala na stworzenie najbardziej skomplikowanych instalacji zarówno odprowadzających spaliny z urządzeń grzewczych, jak i wentylacyjnych. Firma zatrudnia 270 pracowników i obecna jest na wymagających rynkach zagranicznych, takich jak: niemiecki, austriacki czy skandynawski.

Firma regularnie bierze udział w najważniejszych targach branżowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W 2005 roku po raz pierwszy wystawiali swoje produkty na prestiżowych targach ISH we Frankfurcie. W 2006 roku wzięli udział w poznańskich targach INSTALACJE i włoskiej imprezie Mostra Expocomfort Mediolan. Od tego czasu firma stale uczestniczy w najważniejszych targach branżowych, takich jak ISH we Frankfurcie czy PROGETTO FUOCO w Weronie.

Darco jest członkiem Stowarzyszenia „Kominy Polskie”. Wpiera także Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Kominki Polskie”, Stowarzyszenie „Polska Wentylacja” i Dębicki Park Przemysłowy.

Co wyróżnia firmę Darco? Z pewnością to, że łączy innowacyjność z tradycją. Firma posiada ponad sześćdziesiąt patentów i wzorów użytkowych, inwestuje w najnowsze technologie i stawia na ciągły rozwój. Przy ogromnej powierzchni i ilości zatrudnionych pracowników pozostaje jednak firmą rodzinną, która dba o swoich pracowników.

 

Magdalena Balicka

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: