Reklama

VI Forum Pelletu

21 czerwca w Poznaniu odbyło się VI Forum Pelletu. To najważniejsze branżowe wydarzenie, które w tym roku odwiedziło ponad 100 osób.
VI Forum Pelletu
VI Forum Pelletu

VI edycja Forum Pelletu odbyła się pod hasłem „20 lat pelletu w Polsce”. W tym roku po raz pierwszy podczas wydarzenia zostały przyznane nagrody dla osób zaangażowanych w rozwój krajowego rynku pelletu. Wręczono statuetki w 2 kategoriach. Nagrodę Ambasadora Pelletu otrzymała Polska Rada Pelletu, natomiast jako Popularyzatora pelletu wyróżniono firmę Pellecik.pl.

Forum Pelletu było podzielone na 3 sesje tematyczne, podczas których odbyło się 11 prelekcji, a także debata wokół pierwszego na rynku opracowania dotyczącego pelletu – raportu „Pellet drzewny w Polsce”. Udział w niej wzięli Partnerzy opracowania: Marcin Menzel, BTI Gumkowski/KIPI, Mariusz Superson, SupFol, Adam Sarnaszek, Polska Rada Pelletu, a także zaproszeni goście: Krzysztof Woźniak z Polskiego Forum Klimatycznego, Marcin Podsiadło z Bio Energy Group, dr Wojciech Cichy z Łukasiewicz – ITD Poznań oraz Agnieszka Sosnowska z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Paneliści dyskutowali m.in. o obowiązkowych normach jakości dla pelletu drzewnego, a także o jego klasyfikacji – wg unijnego prawa pellet jest biopaliwem, nie paliwem stałym. Jak mówił Adam Sarnaszek z PRP: „Wprowadzane w ramach walki z niską emisją uchwały antysmogowe, w kilku regionach wykluczają z użycia pellet, jako paliwo stałe. Zrównywanie ekologicznego pelletu z węglem lub ekogroszkiem jest jednak nieporozumieniem, dlatego precyzyjny podział: paliwa stałe i biopaliwa stałe jest tak ważny”. 

Na pytania uczestników odpowiadała Agnieszka Sosnowska z resortu klimatu. „Kreujemy rynek na pellet” – powiedziała, dodając, że w drugiej połowie roku ministerstwo zamierza wprowadzić rozwiązania prawne dotyczące branży pelletu, nad którymi obecnie pracuje. O organizacji samej branży mówił Marcin Podsiadło z Bio Energy Group. „Rynek jest mocno rozproszony, ale nie widzę w tym nic złego. Uważam, że kluczowe jest zapewnienie dobrej jakości produktu, dlatego wprowadzenie obowiązkowych norm jakości dla pelletu to dobry pomysł” – mówił.

Pandemia COVID-19 zamknęła granice i ograniczyła eksport pelletu. Wyższe ceny energii i opakowań sprawiły z kolei, że rentowność biznesu spadła. Dlatego tak istotne dla przedsiębiorców jest szukanie oszczędności. Umożliwią to optymalizacja produkcji oraz wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które zagwarantują najwyższą efektywność. O takim mówił Mateusz Grzelak z firmy Labora.Energy, prezentując dostępne na rynku suszarki drewna i rozpatrując je pod kątem m.in. zużycia prądu.

 

Po raz kolejny w trakcie Forum Pelletu pojawił się też akcent charytatywny – zbiórka granulatu dla Fundacji Wspólnota Burego Misia. To stowarzyszenie zapewniające dom i opiekę dorosłym osobom niepełnosprawnym, których siedziba ogrzewana jest właśnie pelletem. Podczas konferencji uczestnicy mieli możliwość przekazać  Fundacji zapasu paliwa na kolejny sezon grzewczy.

Podsumowaniem forum był panel dyskusyjny moderowany przez Adama Sarnaszka z Polskiej Rady Pelletu. Paneliści i uczestnicy konferencji rozmawiali m.in. o szarej strefie, innowacjach technologicznych i wyzwaniach stojących przed producentami pelletu. Jednym z patronów medialnych wydarzenia był magazyn „Świat Kominków”. 

Więcej informacji TUTAJ. 

 

Maciej Kosiński, Biomass Media Group: Prognozy są optymistyczne. Rosnący popyt w kraju, coraz większe zainteresowanie kotłami pelletowymi, zakaz zakupu kotłów węglowych w ramach programu „Czyste Powietrze” wchodzący w życie 1 stycznia 2022 r., proekologiczne postawy konsumentów… Przyszłość rysuje się różowo, ale dużo wyzwań przed branżą i dużo pracy u podstaw. Dobrze, gdybyśmy wykonywali ją razem. 

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama