Siatka rusztowaniowa jako środek ochrony na budowie – przepisy i parametry

Siatka rusztowaniowa to jedno z podstawowych zabezpieczeń osób pracujących na wysokości. Zapobiega upadkom z rusztowania, osłania przed wiatrem i promieniami UV, a dodatkowo zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia otoczenia pyłem budowlanym. Z uwagi na to, że na rynku jest wiele takich produktów, trzeba znać ich najważniejsze parametry – pozwoli to na dokonanie świadomego wyboru. O jakich konkretnie mowa? Czy przepisy regulują użycie siatek?
  • 25.11.2024 17:35
  • Autor: Grupa tipmedia
Siatka rusztowaniowa jako środek ochrony na budowie – przepisy i parametry

Siatka na rusztowanie a obowiązujące przepisy

Z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych jasno wynika, że rusztowanie wykorzystywane na placu budowy musi być wyposażone w zabezpieczenia. Odpowiadają one m.in. za zapobieganie spadaniu przedmiotów z wysokości oraz ochronę przechodniów przed doznaniem urazów. Jedno z nich to siatka rusztowaniowa, niezbędna zwłaszcza w przypadku, kiedy rusztowanie usytuowane jest bezpośrednio przy:

  • drodze,
  • przejściu dla pieszych,
  • ulicy,
  • miejscu przejazdu.

Brak stosowania odpowiednich zabezpieczeń, w tym siatek na rusztowanie, to nieprzestrzeganie podstawowych zasad BHP w branży budowlanej. To z kolei jest jednym z najczęstszych powodów wypadków, do jakich dochodzi na placu budowy.

Siatka rusztowaniowa – parametry

Siatka na rusztowanie, dostępna m.in. na stronie https://symar.pl/siatki-budowlane/siatki-na-rusztowania/, musi spełniać kilka wymagań, aby stanowiła dobre zabezpieczenie pracowników i osób postronnych. Przede wszystkim ma być wytrzymała. Niezbędne jest również dopasowanie pod względem wymiarów. Znaczenie ma ponadto kilka dodatkowych kwestii opisanych poniżej.

Z czego zrobiona jest solidna siatka rusztowaniowa?

Zalecanym materiałem wykonania jest tutaj polietylen o wysokiej gęstości, czyli PE HD. Wykazuje on odporność na działanie wody. Nie chłonie wilgoci, dlatego nie trzeba się obawiać o nadmierne obciążenie rusztowania np. po ulewnych deszczach. Przy wyborze siatki na rusztowanie warto też upewnić się, że polietylen, z którego została zrobiona, został wzbogacony o specjalny protektor UV – nie jest on standardem, a siatki, które go nie mają, mogą blaknąć i kruszyć się już po jednym sezonie użytkowania.

	Zielona siatka rusztowaniowa zabezpieczająca kamienicę i teren wokół na czas remontu

Jakie wymiary powinna mieć siatka ochronna na rusztowanie?

Trudno znaleźć jedną słuszną odpowiedź na tak postawione pytanie. Siatka musi być dopasowana do danego rusztowania, dlatego wymiary powinny być dobierane indywidualnie. Nie stanowi to jednak problemu, ponieważ renomowani producenci oferują przygotowanie osłony na konkretny, określony przez klienta wymiar.

Dodatkowe parametry

Zamawiając siatkę rusztowaniową, należy określić, jak gęsty ma być jej splot. Im gęściej utkana jest siatka, tym szczelniejszą tworzy osłonę. Oprócz dobrej ochrony przed słońcem i wiatrem taka siatka tłumi hałas i ogranicza wydostawanie się kurzu na zewnątrz. Jest to dobry wybór przy całorocznych pracach budowlanych.

Równie istotny jest łatwy montaż. Zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu opaski zaciskowe. Wystarczy przewlec je przez siatkę i zacisnąć wokół elementów konstrukcyjnych rusztowania. W razie potrzeby producent może na indywidualne życzenie zastosować inne, specjalne rozwiązania przyspieszające mocowanie osłony.

Wybierz sprawdzone produkty i należycie zabezpiecz teren budowy. Pomoże Ci w tym siatka rusztowaniowa od Symar – jakość, której możesz bez obaw zaufać!

Artykuł sponsorowany