Poznajmy bliżej nowego Prezesa OSKP
Radosław Dudziński to menadżer z wieloletnim doświadczeniem w projektach inwestycyjnych. Od 6 lat jest związany z branżą kominkową i firmą Kominox z Lublina. Jak sam zaznacza, nowe władze w OSKP traktuje jako nowe otwarcie, a swoją rolę postrzega jako koordynacyjną, inicjatywną i wspierającą. – Wiem, jakie są problemy branży i widzę potrzebę wzniesienia Stowarzyszenia na wyższy poziom organizacyjny. Potrzebne jest wypracowanie warunków, które umożliwią stabilne działanie Stowarzyszenia i wpłyną na jego rozwój, wzmacniając tym samym realizację celów branży. Firmy już przeszły tę drogę, a Stowarzyszenie musi za nimi nadążyć. Z pewnością ważną kwestią są finanse i potrzeba, aby OSKP sięgnęło po nowe środki finansowe, również projektowe. W branży jest też duży potencjał ludzki i grupa aktywnych osób (między innymi związanych z inicjatywą Drewno - Pozytywna Energia), których wiedza, doświadczenie, przekaz i pomysły są niezwykle cenne. Ważna jest też integracja różnych środowisk branżowych związanych z Drewno – Pozytywna Energia, OSKP oraz Cechów Zduńskich, aby walczyć o wspólne cele. Działając razem mamy szansę, by nasz głos był silniejszy i skuteczniej oraz w szerszym zakresie docierał zarówno do decydentów, jak i do obecnych oraz przyszłych, potencjalnych klientów – podkreślił Radosław Dudziński.

Nowy prezes ma świeże spojrzenie i duże doświadczenie jako menadżer, co stanowi szansę na wykorzystanie dotychczasowych sukcesów, mocnych stron i potencjału OSKP jako organizacji z 20-letnim stażem. Nie podlega dyskusji, że w obecnej sytuacji potrzebny jest silny głos branży, a takie działania wykraczają poza możliwości pojedynczej firmy. Potencjał branży jest spory, ponieważ w Polsce istnieje kilka tysięcy firm związanych z szeroko rozumianą branżą. Są to duże firmy producenckie, średnie – zatrudniające kilku czy kilkunastu pracowników, jak i małe, często jednoosobowe, firmy wykonawcze. Jak zauważył nowy prezes: – Na pewno wyzwaniem jest pogodzenie interesów każdej z tych grup, ale tylko działając razem pod wspólnym szyldem, można skutecznie bronić branży.
Cele OSKP
Jednym z celów, który podkreśla nowy prezes, jest integracja i zwiększenie liczebności członków OSKP. Widzi też potrzebę lepszej komunikacji sukcesów OSKP. Przykład walki o usunięcie zapisów eliminujących możliwość posiadania kominka dla beneficjentów programu Czyste Powietrze czy sukces w sprawie zapisów uchwały antysmogowej dla Mazowsza. Zablokowanie niekorzystnych dla branży zapisów w obu przypadkach ma realny wpływ na możliwość funkcjonowania firm z branży kominkowej. Wszystko wskazuje na to, że takie potrzeby nadal będą, bo stale są zakusy w Polsce, aby kominki eliminować. Dlatego istnieje potrzeba, by kominkowe organizacje były silniejsze. Zdaniem nowego prezesa: – Takimi sukcesami trzeba się chwalić i inwestować w skuteczną komunikację zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz branży. Należy też pokazać, że OSKP to organizacja, która dba o branżę i skutecznie działa w jej interesie. Aby jednak skutecznie działać, potrzebne są finanse – zarówno środki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Natomiast by sięgnąć po środki zewnętrzne, należy zbudować potencjał osobowy i organizacyjny, a także wyznaczyć konkretne kierunki działania.

Mocne strony OSKP
Nowy prezes OSKP podkreśla wartość potencjału ludzkiego i docenia dotychczasowe działania i sukcesy akcji Drewno – Pozytywna Energia. Uważa, że to doskonały projekt, któremu trzeba pozwolić dalej się rozwijać. Widzi też potrzebę większego wykorzystania potencjału ekspertów i tworzenia przestrzeni, które pozwolą skutecznie spotykać się i komunikować z różnymi środowiskami: władzami, klientami i naukowcami. – Trzeba tworzyć pola współpracy: branżowe i na zewnątrz. To wszystko ma zagwarantować większą możliwość dyskusji – podkreśla Radosław Dudziński.
– Z nowym zarządem widzimy duży potencjał w ekspertach, którzy są aktywni, oraz w ścieżce szkoleniowo-edukacyjnej. Wśród pomysłów jest wrócenie do programu edukacyjnego podwyższającego kompetencje wykonawców, który już kilka lat temu w OSKP był przygotowywany – zauważył prezes OSKP.
Jak zaznacza prezes OSKP, na opracowanie szczegółowego planu działania nowy zarząd potrzebuje trochę czasu. – Dopiero rozpoczynamy kadencję nowego zarządu. Jesteśmy z zarządem otwarci na pomysły i przekaz osób zaangażowanych w działania dla branży. Jest wiele zadań do zrealizowania, w tym walka z negatywnym przekazem medialnym, konsultacje nowej odsłony ekoprojektu, kwestia ewentualnych dofinansowań do kominków, pomysły na certyfikację instalatorów, kwestie zmian przepisów technicznych ,takich jak np. „komin bezpieczeństwa”. Jest dużo pomysłów na stole i potrzeba je uporządkować, zweryfikować i postawić kropkę nad „i”, aby uzyskać akceptację branży i mandat do realizacji konkretnych projektów.
Aldona Mazurkiewicz
Nowy Zarząd OSKP
Prezydium Zarządu
- Prezes – Radosław Dudziński
- Wiceprezes – Konrad Kućmierz
- Sekretarz – Wojciech Perek
- Skarbnik – Aleksander Rybaczuk
Członkowie Zarządu
- Witold Jaworski
- Damian Szaro
Komisja Rewizyjna
- Przewodniczący – Jacek Ręka
- Wiceprzewodniczący – Jerzy Tatarek
- Sekretarz – Dawid Mischka
Sąd Koleżeński
- Przewodnicząca – Tomasz Nazimek
- Wiceprzewodniczący – Szymon Tomanek
Sekretarz – Józef Pawliczek
6 czerwca 2025 roku przed Walnym Zgromadzeniem OSKP w Starej Kaflarni w Zdunach odbył się Ogólnopolski Kongres Branży Kominkowej i Zduńskiej. Podczas kongresu o aktualnie obowiązujących przepisach antysmogowych opowiadał Wojciech Perek. Na pytanie: „Czy branża kominkowa jest Eko?” – odpowiadał Krzysztof Woźniak. Natomiast zagrożenia branży przedstawił Konrad Kućmierz, a o przyszłości branży kominkowej mówił Dariusz Marciniak. Ważną kwestię potrzeby zmian przepisów dotyczących branży kominków i pieców oraz o działaniach podjętych przez OSKP w tej kwestii opowiadał Witold Jaworski. Na koniec działalność grupy Drewno – Pozytywna Energia przedstawił Aleksander Rybaczuk. Całość zwieńczyła dyskusja na temat branży, jej problem