Reklama

Kominkowy HOT SPOT w Lipsku, gorące miejsce spotkania kominkowej branży

Targi World of Fireplaces 2025 w Lipsku w Niemczech odbyły się w dniach 28-30 kwietnia 2025 roku i były pokazem produktów z branży kominkowej: kominków, pieców i piecyków w pełnej krasie.
Kominkowy HOT SPOT w Lipsku, gorące miejsce spotkania kominkowej branży
Trójstronny kominek Balstil

1. Druga edycja targów WoF- World of Fireplaces (poprzednia w 2023) z pewnością była sukcesem. Ponad 340 wystawców (przyrost o 32%) i duża rozpoznawalność wydarzenia w branży, bo wystawcy przybyli z ponad 30 krajów a odwiedzający fachowcy z 60 krajów. Większość producentów uznała, że w Lipsku „trzeba być” więc tylko niewielu zabrakło, na dodatek wypełniona po brzegi targowa hala nr 5 pozwalała szybko o nieobecnych zapomnieć. Odwiedzających przez 3 targowe dni było bardzo dużo a organizacje branżowe HKI i GVOB, które zainicjowały targi oraz realizująca imprezę firma Trendfairs i jej szef Michael Rambach mają powody do zadowolenia z tegorocznej imprezy więc już zapowiadają kolejną edycję WoF w roku 2027. 

2. Liczna obecność firm i bogata ekspozycja produktów to nie wszystko bo program targowy uzupełniały przez wszystkie 3 dni targowe liczne konferencje i wystąpienia organizowane w strefie Fireplace-Hub i oczywiście liczne mniej i bardziej oficjalne spotkania firmowe.

3. Co jest bardzo pozytywne, na WoF przybyło kilkunastu polskich wystawców, obecne były wszyscy liczący się na rynku producenci kominkowych wkładów, piecyków, biokominków, urządzeń ogrodowych, systemów kominowych i uszczelnień

4. Liczne grono wystawców, również polskich było jednym z powodów istotnej zmiany jaką było przeniesienie do Lipska dorocznej gali nagród Płomień Roku przyznawanych przez Świata Kominków. Odbyła się ona w strefie Fireplace Hub na koniec pierwszego dnia imprezy. Decyzja o tej zmianie okazała się trafna jako kolejny element zagranicznej promocji polskich produktów kominkowych i polskiego rynku. Jeśli chodzi o promocję polskich kominków i kotłów na biomasę targi World of Fireplaces były też kolejnym miejscem promocji naszego wydawnictwa Made in Poland 2025 promującego produkty polskiej branży grzewczej i polski rynek.

Polscy producenci na targach WoF w Lipsku,  u góry: Darco, Infire, na dole: Parkanex, Defro Home
Polscy producenci na targach WoF w Lipsku : na górze: Hitze, Unico, na dole: Hajduk, Vulcan by Kominflex

5. Asortyment produktów pokazanych w Lipsku obejmował praktycznie wszystkie co jest dostępne obecnie w branży. Piecyki wolnostojące na drewno i pellety oczywiście królowały. Można było je zobaczyć w różnych wersjach, stalowych, żeliwnych, w steatycie lub ceramice, małe i panoramiczne, z modułami kulinarnymi i akumulacyjnymi. Zauważyć można pojawienie się piecyków z „automatyczną” obsługą. Wystarczy wrzucić kilka polan do paleniska i wystartować piecyk a mechaniczny lub elektroniczny sterownik zrobi cała resztę aż zasygnalizuje konieczność kolejnego dołożenia paliwa, niestety ręcznego.

Wyjątkowo szeroka była też ekspozycja kominkowych wkładów. Mniejsza jest oferta wkładów o dużych wymiarach. Spotyka się nawet rekordzistów 1,6 metrowych ale coraz częściej są to modele mniejsze, o mniejszej głębokości bardziej dopasowane do aktualnie budowanych domów. Modne są modele 2-stronne, vis a vis ”tunelowe”i 3-stronne i opcjonalne czarne wyłożenia wnętrz. Coraz bardziej realna staje się wizja zaostrzonych wymagań emisyjnych (Ekoprojekt 2) więc czołowi producenci pracują nad modelami, które te wymagania spełnią i już pokazywane są pierwsze takie wkłady. Duża w stosunku do realnych proporcji sprzedaży ilość pokazywanych na WoF wkładów kominkowych wynika z tego, że do Lipska docierają profesjonaliści z wielu krajów (60), nie tylko z unijnej Europy.

Odczuwalny wszędzie jest brak fachowców, rzemieślników więc pokazywanych jest wiele alternatywnych rozwiązań dla indywidualnie a więc zwykle długo i kosztownie budowanych kominków- są to zarówno piecyki o dużej powierzchni oszklonej, z rozbudowanymi dodatkowymi półkami, regałami, ławkami jak też gotowe, szybkie w montażu zestawy kominków i pieców modularnych. To samo dotyczy kuchenek, których w wersji „fabrycznej” wybór jest na tyle duży, że coraz trudniej znaleźć uzasadnienie dla indywidualnej realizacji.

Kominki i piecyki modułowe na targach WoF w Lipsku na zdjęciach od lewej: betonowy kominek narożny Camina&Schmid, poniżej piece steatytowe Tulikivi,  po prawej: modułowy kominek Hwam, poniżej piecyki Romotop
Na górze: trójstronny kominek gazowy i modułowe piece akumulacyjne Blox Hoxter, na dole: od lewej: panoramiczny piecyk Kunst, biokominek Balstil, kominek trzyszybowy Brunner

6. Dość licznie pokazywane były kafle i materiały zduńskie. Z pewnością brak w tym roku typowo zduńskiej imprezy w Wels zachęcił do aktywności w Lipsku. Ekspozycje na WoF miały najbardziej znane w Europie kaflarnie z Niemiec, Austrii i Włoch oraz liczni producenci materiałów zduńskich z całej Europy. W każdym razie kafle nie tylko nie wymarły ale ceramika kominkowa i piecowa wciąż budzi nie tylko zainteresowanie ale gotowość do zamawiania kafli i usług zduńskich. Jednak i tutaj daje się zauważyć powiększający się segment gotowych, modularnych rozwiązań. Hasło „kafle- tak, ale szybciej i ..taniej ”, zawitało również w zduński zakątek.  

Zduńskie i kaflowe kominki i piece na targach WoF, od góry małe zdjęcia: piec Blox kaflowy Hoxter, kuchnia kaflowa Kaufmann Keramik, Piec kaflowy i kominek trójstronny w kaflowej zabudowie Sommerhuber, po prawej duże zdjęcie cylindryczny piec kaflowy Camina&Schmid

7. Zauważalny jest wzrost ilości oferowanych „alternatywnych” rozwiązań udomowionego ognia- kominków na bioetanol i elektrycznych. Jest ich na tyle dużo , że można już śmiało mówić nie o alternatywie niszowej ale o całym rozwijającym się segmencie kominkowego rynku. Może nie tak licznie jak kilka lat temu ale jednak powracają do wnętrz kominki gazowe, które przez kilka ostatnich lat znalazły sobie azyl na tarasach i w ogrodach.

8. Mówiąc o rozwiązaniach na tarasy i do ogrodów stały się one bardzo popularne. Są dostępne u wielu producentów, na różne paliwa i nie tylko jako grille i kuchenki ale też ogrzewacze, uprzyjemniające czas na zewnątrz.

9. Piecyki na pellet to również nieodłączny fragment kominkowej oferty i ich również na WoF nie zabrakło. Coraz częściej proponowane są wersje dwupaliwowe, na drewno i pellety. Innowacyjna była propozycja firmy MCZ łącząca w jedną zgrabną całość piecyk na pellet z...klimatyzatorem. Fakt, pelletowe piecyki są wciąż domeną głównie producentów z Włoch ale nie zabrakło też ciekawych produktów z innych krajów. Zauważyć należy aktywność producentów z Serbii, którzy coraz śmielej wchodzą na rynki UE.

Piecyk pelletowy zintegrowany z klimatyzatorem Eiko 365 MCZ
Na zdjęciach po lewej: biokominki GlammFire, poniżej piecyk pelletowy Piazzetta, po prawej: piecyki pelletowe MCZ, poniżej piecyki pelletowe Laminox Idro

10. Kominek, drewno i pellety, wbrew niektórym polskim fałszywym opiniom są w Europie nieodłącznym elementem transformacji energetycznej. Jako rozwiązanie uzupełniające główny system, wspomagające w przypadku awaryjnym czy nawet jako rozwiązanie przyjemnościowe. Wbrew polskim, tworzonym „na kolanie” przepisom nie wykluczany jest też piecyk, kominek czy piec jako ogrzewanie główne i pełnoprawne, bo wiele jest rozwiązań, które na to pozwalają. Były też one pokazywane w Lipsku. Kominki nie tylko nie walczą z pompami ciepła, ale doskonale z nimi współpracują w systemach hybrydowych i temu zagadnieniu dedykowana była na WOF specjalna strefa Hybrid Heat.

PS. Kolejna edycja World of Fireplaces 13-15 kwietnia 2027.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama