W przestrzeni medialnej coraz częściej pojawiają się publikacje, które wprowadzają opinię publiczną w błąd, sugerując rzekome ograniczenia w używaniu drewna opałowego w gospodarstwach domowych. To dezinformacja – aktualne przepisy dotyczą wyłącznie wykorzystywania drewna w elektrowniach, gdzie niska sprawność energetyczna prowadzi do dużych strat. Drewno używane do ogrzewania domów, kominków czy pieców – nadal jest legalne, dostępne i uznawane za ekologiczne źródło energii.
Krzysztof Woźniak, Ekspert Kampanii Drewno – Pozytywna Energia
17.04.2025 14:56
Ostatnio w mediach ukazują się informacje o nowych przepisach ograniczających używania drewna. Trzeba wiedzieć, że ograniczenia nie dotyczą drewna opałowego, wykorzystywanego w domach a jedynie drewna opałowego – wykorzystywanego w elektrowniach. Dzieje się tak dlatego, że używanie drewna w elektrowniach o sprawności nie przekraczającej 40% (60% strat) nie jest dobrym pomysłem. Tym bardziej, że są to straty na dużą skalę. Więcej podobnych treści w dziale Paliwa i akcesoria
Wykorzystywanie tak zdefiniowanego “drewna energetycznego” powinno być ograniczane, tak jak proponuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Nie należy jednak mylić tego zastosowania drewnem opałowym, albo pelletem, wykorzystywanymi w indywidualnych urządzeniach grzewczych (kominkach, piecach i kotłach o sprawności bliskiej 90%). Tak używane drewno, zwane “opałowym”, powinno być promowane jako niezależne, tanie i odnawialne źródło energii. Nie ma obecnie planów ograniczania takiego użytkowania drewna ani w Polsce ani w Europie, można bez problemów ogrzewać domy drewnem.