Reklama

Komin do kominka w trakcie czy po budowie domu?

Wielu inwestorów rozpoczynając budowę domu zadaje sobie pytania związane z kominem: Czy warto go budować i czy będzie potrzebny? Rosnąca świadomość społeczna sprawia, że inwestorzy coraz częściej widzą konieczność zabezpieczenia się na sytuacje związane np. z kryzysem energetycznym. Komin umożliwia użytkownikom korzystanie w krytycznych i niespodziewanych okolicznościach z możliwości ogrzewania pomieszczeń alternatywnymi urządzeniami, które nie wymagają energii elektrycznej lub gazu, a wykorzystują drewno lub inną biomasę stałą.
Komin do kominka w trakcie czy po budowie domu?

Montaż komina na etapie budowy – oszczędność czasu i kosztów

Budujesz dom i zdecydowałeś się na nowoczesny kominek, piec kaflowy czy piecyk, aby taniej oraz ekologicznie go ogrzewać. Należy pamiętać, że przy wyborze urządzenia grzewczego kluczem do efektywnego i bezpiecznego ogrzewania jest wybór komina. Oczywiście, idealnym rozwiązaniem jest zaplanowanie komina na etapie projektowania. Wówczas możemy podjąć decyzję, jaki komin wybudować, jaką ma mieć wysokość, miejsce usytuowania oraz jakie walory architektoniczne powinien spełniać. Ważne jest również, aby zabezpieczyć odpowiednią ilość powietrza do spalania. Szczelny sposób budowy nowoczesnych budynków mieszkalnych prowadzi do sytuacji, że w pomieszczeniach nie ma odpowiedniej ilości powietrza do spalania. Wielu producentów oferuje modele, które w dużym stopniu są niezależne od powietrza i ciśnienia panującego w pomieszczeniu. Warto pamiętać, że jeśli nie wybudujemy komina wraz z domem, potem każda zmiana może okazać się trudna, kosztowna albo wręcz niemożliwa.

Więcej podobnych treści w dziale Kominy i wentylacja 

Systemem spełniającym wymagania obecnych trendów w budownictwie jest nowoczesny produkt o nazwie Kingfire. Jest to unikalny, modułowy system kominowo-kominkowy, który spełnia najwyższe standardy pod względem jakości, precyzji wykonania oraz rygorystycznych norm, jak również wymogów prawnych dotyczących środowiska i bezpieczeństwa. Optymalne rozwiązanie polega na połączeniu atrakcyjnego kominka z kominem w jedną idealnie pasującą do siebie całość. System montuje się na miejscu przy użyciu dźwigu jeszcze na etapie stanu surowego budowy. Dzięki temu montaż jest szybszy i tańszy. Nie wymaga też dodatkowej, jakże cennej, powierzchni mieszkaniowej.Innym bardzo popularnym przykładem jest zastosowanie systemowego komina ceramicznego. Należy pamiętać, że komin musi być zaprojektowany pod konkretny rodzaj kotła i paliwa. Jeżeli inwestor nie zna parametrów przyszłego urządzenia, może skorzystać z fachowego doradztwa specjalistów i w przyszłości dopasować urządzenie do istniejącego już komina. W przypadku zastosowania kominków należy pamiętać, że kominy muszą być szczelne, odporne na działanie wysokiej temperatury (pożar sadzy) oraz na działanie agresywnego kondensatu. 

Fot. Schiedel 

Zaletą systemowych kominów ceramicznych jest to, że komin jest zintegrowany z konstrukcją budynku i może być wykorzystany do podłączenia kominka w dowolnym momencie. Jednak wymaga to wiedzy o rodzaju i lokalizacji przyszłego kominka, ponieważ np. zmiana paleniska z płaskiego na narożne, nie mówiąc już o przeniesieniu kominka na inną ścianę, oznaczać będzie kłopoty. W przypadku budowania nowego domu można, oczywiście, zaprojektować i zainstalować komin stalowy, będący dodatkowo ciekawym elementem wyposażenia kominka. Z reguły są to kominy izolowane, które spełniają również wszystkie wymogi wynikające z zaleceń zainstalowanego kominka.

Budowa komina w istniejącym domu – wyzwania i możliwości

Nie zawsze mamy doskonale sprecyzowane plany dotyczące przyszłej aranżacji wnętrz oraz rodzaju czy lokalizacji ewentualnego kominka, więc komina nie zbudowano. Co zrobić w takim przypadku? Czy można wybudować komin w istniejącym domu? Oczywiście jest to możliwe, aczkolwiek może to być bardziej kosztowne, pracochłonne i często ograniczające możliwości usytuowania komina, ale jeśli będzie to proces dobrze przemyślany i fachowo wykonany, powstałe „opóźnienie” może być atutem! W takich przypadkach zalecany jest komin stalowy, który służy jako wkład do istniejącego komina. Jego głównym zadaniem jest dostosowanie średnicy komina do potrzeb nowego urządzenia grzewczego, np. kominka, pieca kaflowego czy piecyka, jak również zabezpieczenie istniejącego kanału kominowego przed destrukcyjnym działaniem spalin.

fot. Schiedel 

Przy wyborze systemu stalowego, podobnie jak w przypadku systemów ceramicznych, należy zwrócić uwagę na parametry urządzenia grzewczego. Systemy stalowe, mimo swojej uniwersalności, mają również ograniczenia, które wynikają z zastosowanej do ich produkcji stali. Każdy z gatunków stali ma określoną odporność na korozję czy temperaturę. Niekiedy zdarza się, że wkłady stalowe, które sprawdzają się w przypadku odprowadzania spalin z urządzeń gazowych, nie będą nadawały się do odprowadzania spalin z urządzeń zasilanych agropelletem.W przypadku istniejącego budynku możemy również zastosować stalowy izolowany komin dwupłaszczowy, który najczęściej sytuowany jest na elewacji zewnętrznej budynku. Z reguły są to systemy odporne na pożar sadzy. Można je konstruować dowolnie, w zależności od specyfiki budynku, np. uskoki, okapy. Kominy tego typu nie muszą wykorzystywać dodatkowych przewodów kominowych w budynku, gdyż posiadają samonośną konstrukcję. 

Idea ogrzewania w nowoczesnym stylu

Optymalna koncepcja grzewcza jest lepsza niż każde ubezpieczenie. Jeżeli komin, ze względu na koszty, zostanie pominięty w planowaniu budowy domu, to oszczędza się w złym momencie, ponieważ nikt nie wpadnie na pomysł, aby w wyniku oszczędności zrezygnować np. z gaśnicy, schodów ewakuacyjnych czy airbagu. Nikt nie jest w stanie przewidzieć anomalii pogodowych, w tym destrukcyjnych sił wiatru, burz śniegowych, powodzi, niskich temperatur, czy skutków ewentualnego kryzysu energetycznego. Tylko komin z prostym urządzeniem na biomasę stałą jest w stanie zapewnić odpowiednie i niezawodne bezpieczeństwo energetyczne.

Współcześnie budowa komina jest możliwa na każdym etapie wznoszenia domu, a także po jego zakończeniu. Biorąc jednak pod uwagę koszty oraz możliwości usytuowania komina, optymalnym czasem na jego postawienie jest etap budowy domu. 

Roman Nowak, Stowarzyszenie „Kominy Polskie”


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama