Reklama

Kominki na prąd. Jaki kominek elektryczny wybrać?

Kominki „na prąd” obecne były od lat, a w niektórych krajach, jak Wielka Brytania, były bardzo popularne. Jednak dopiero rewolucja pokazywania „elektrycznego ognia” w sposób jak najbardziej zbliżony do naturalnego, przekonała nawet osoby, które dotąd były zwolennikami wyłącznie „prawdziwego” ognia z palącego się drewna. Tym sposobem kominki elektryczne trafiły do hoteli, biur, domów i apartamentów, a nawet do zwyczajnych M4. W obecnych czasach kominki zasilane z gniazdka to nie żadne gorsze rozwiązanie, tylko kolejne w różnorodnej kominkowej ofercie. Popularność „elektryków” zresztą dotyczy nie tylko kominków, ale też innych rozwiązań, jak płyty kuchenne czy samochody. Prąd w obecnych czasach postrzegany jest jako przyjazne dla środowiska źródło energii, stąd coraz większa popularność tego typu rozwiązań. Kominki elektryczne przede wszystkim charakteryzuje łatwość użytkowania. W przeciwieństwie do ich tradycyjnych odpowiedników, nie wymagają one skomplikowanej instalacji ani regularnego czyszczenia, a do działania potrzebują jedynie dostępu do gniazdka z prądem. Co więcej, może to być prąd z instalacji fotowoltaicznej, dzięki czemu taki kominek jest nie tylko ekologiczny, ale i ekonomiczny w użytkowaniu.
Kominek elektryczny Faber/Glen Dimplex Polska, E-Slim Linear

Kominek elektryczny jest dla każdego!

Kominki elektryczne to urządzenia, które są niemal bezobsługowe. Ich pracą można zarządzać przy pomocy pilota lub dedykowanej aplikacji w telefonie. W zależności od modelu będziemy mieli różne opcje, możliwość regulacji wysokości płomienia czy jego koloru. Od nas zależy, jaki klimat chcemy uzyskać w pomieszczeniu. Ze względu na to, że nie potrzebujemy żadnych dodatkowych instalacji, kominek elektryczny można ustawić niemal w dowolnym miejscu z dostępem do gniazdka z prądem. Dodatkowo jest to jedyne rozwiązanie kominkowe, które pozwala rozdzielić funkcje grzewcze od wizualnych. Grzałkę (zazwyczaj o mocy 1-2 kW) można w dowolnym momencie włączyć lub dla atmosfery i przyjemności, np. w upalny wieczór, można „odpalić” tylko elektryczną wizję ognia. W kontekście oszczędzania energii warto zwrócić uwagę na kominek z funkcją SmartSense marki Dimplex. Specjalna czujka wykrywa obecność użytkownika w pomieszczeniu i wówczas włącza płomień, natomiast wyłącza go, gdy w pomieszczeniu nikogo nie ma.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii BIOKOMINKI I KOMINKI ELEKTRYCZNE.

Na górze po lewej stronie kominek elektryczny Feretti, Larsen. Po prawej stornie na górze kominek parowy na prąd Planika, Misty. Na dole po lewej stronie Dimplex/Glen DImplex Polska, Kaseta 1000. na dole po prawej stronie Aflamo, Majestic. 

Kominki elektryczne dostępne są w różnych stylach i wzorach, co pozwala na ich łatwe dopasowanie do aranżacji wnętrza. Mogą pełnić rolę zarówno głównego elementu dekoracyjnego, jak i subtelnego dodatku, który wprowadza ciepło i przytulność do pomieszczenia. Kominki na prąd występują w wersjach wolno stojących, są też modele do zawieszenia na ścianie, z gotową obudową, jak i wkłady kominkowe oraz kasety do zabudowy. Bez trudu znajdziemy elektryczne paleniska w popularnych narożnych, trójstronnych formatach, a nawet w wersji dwustronnej. 

 

Jaki "ogień" oferują kominki elektryczne?

Kominki elektryczne to nowoczesne urządzenia wykorzystujące różne technologie do wizualizacji płomienia. Część modeli wykorzystuje ekran LCD, na którym wyświetlany jest nagrany i zapętlony widok płomieni. Czasami przed takim monitorem znajdują się jeszcze ceramiczne polana i elektryczny, czyli podświetlany światłem LED, żar. Szczególnym rodzajem ekranu jest też hologram stosowany przez markę Focus w ich kultowych metalowych modelach kominków wiszących. Inny efekt płomienia w kominkach na prąd może być generowany przez światło LED. W wielu przypadkach w tylnej części paleniska znajduje się lustro, na którym wyświetlany jest płomień świetlny, odbijany od odbłyśnika znajdującego się pod paleniskiem. Odbłyśnik obraca się, dając odpowiedni kształt płomieniom. W takim urządzeniu możemy zarządzać kolorem zarówno płomienia, żaru, jak i górnego lub dolnego podświetlenia. 

kominek elektryczny vis a vis, kominek elektryczny z widokiem na przestrzał
Kominek elektryczny vis - a -vis faber /Glen DImplex Polska, E-matrix Vertical 800/1600 ST

Kolejną, niezwykle efektowną technologią stosowaną do kreacji wizji ognia w kominkach elektrycznych, jest płomień uzyskany dzięki podświetleniu pary wodnej. To opatentowane przez markę Dimplex rozwiązanie pozwala, podobnie jak poprzednie, dowolnie zmieniać kolor i wysokość płomienia. Dzięki parze wodnej płomień porusza się w naturalny sposób, w zależności od ruchu powietrza w pomieszczeniu. Taki kominek poza prądem do funkcjonowania potrzebuje też wody. Może być ona uzupełniana ręcznie (półlitrowy zbiornik starcza na około 8 godzin pracy urządzenia) albo można kupić urządzenie z odpowiednim przyłączem i wodę doprowadzić do kominka. Warto zauważyć, że najbardziej zaawansowane kominki elektryczne wykorzystują często miks różnych technologii, np. łącząc podświetlenie pary wodnej z efektami światła LED. Na wygląd paleniska na prąd i wrażenia wizualne ma też wpływ jego wyłożenie, oczywiście w paleniskach, które dają taką możliwość. Wewnątrz mogą znajdować się ceramiczne polana w układzie opracowanym przez producenta, jak również akrylowe kostki lodu, ozdobne kamienie czy bardziej spersonalizowane dekoracje, jak przywiezione znad morza muszle, piasek czy górskie kamyki.

Jednak widok płomienia to jedno z wrażeń, jakich może dostarczać kominek elektryczny. Są modele wyposażone w efekty dźwiękowe, które imitują trzaskanie palącego się drewna. Ciekawym uzupełnieniem jest moduł zapachowy, który można umieścić w wybranych kominkach, wypełniając wnętrze zapachami pikantnego drzewa sandałowego z nutą lawendy, fasoli tonka czy aromatu palonego drewna. Taki dodatek zapachowy, w połączeniu z dźwiękiem i widokiem ognia pokazuje, jak kominki elektryczne doskonale imitują teatr ognia.

 

Jaki kominek elektryczny wybrać?

W ostatnim czasie coraz więcej firm wchodzi w segment kominków elektrycznych. Jednak od wielu lat liderem i pionierem tego kominkowego sektora jest marka Dimplex. Wysokiej klasy elektryki znajdziemy też w ofercie firmy Faber, jak choćby paleniska do zadań specjalnych, np. bardzo płytki wkład elektryczny do zabudowy czy największy kominek elektryczny dwustronny o wysokości aż 160 cm. Do grupy „premium” zaliczają się też elektryczne paleniska marki DRU, Planika, jak i designerskie kominki elektryczne marki Focus. Jednak kominki na prąd to nie tylko urządzenia, których cena odpowiada wartości przeciętnego kominka na drewno, a nawet więcej, ale też modele dostępne dla każdego. Dla przykładu, ofertę na każdą kieszeń ma firma Ferretti. 

 

kominek elektryczny, piecyk elektryczny, żeliwny piecyk elektryczny
Na górze po lewej stronie kominek elektryczny Focus, Bathyscafocus, po prawej stronie Planika, Astro 1800. Na dole po lewej stronie Feretti, Daliaa. Po prawej stronie na dole żeliwny piecyk elektryczny Westbo of Sweden, Classic Electro.

 

Kominki elektryczne łączą w sobie wiele zalet: bezpieczeństwo użytkowania, łatwość obsługi, różnorodność stylistyczną oraz przyjemność obcowania z wizją ognia. Ich popularność ma uzasadnienie zarówno w aspektach praktycznych, jak i estetycznych, co sprawia, że stają się one coraz częściej wybieraną alternatywą dla tradycyjnych kominków. Ich obecność w pomieszczeniach przynosi nie tylko ciepło, ale również tworzy unikalną atmosferę, co czyni je niezwykłym dodatkiem do każdego wnętrza

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama