O czym warto pamiętać przed zakupem drewna opałowego do kominka?
Przypominamy, że metr przestrzenny to dużo mniejsza ilość drewna opałowego, niż metr sześcienny. Metr przestrzenny to drewno opałowe układane w stosy. Wstępny pomiar ilości drewna wykonuje się w metrach przestrzennych, mnożąc długość (L), szerokość (S) i wysokość (H):
Mp= L x S x H
W ten sposób otrzymujemy objętość stosu - czyli nie samego drewna, ale też kory i przestrzeni między wałkami drewna.
Metr sześcienny (zwany też kubikiem) drewna opałowego powie nam bardziej dokładnie, jaką ilość drewna opałowego mamy. Aby to obliczyć, należy metr przestrzenny pomnożyć przez tzw. współczynnik redukcyjny, którego wartość wynosi od 0.65 do 0.70 w zależności od gatunku drewna, z którego ułożony jest stos. Dla przykładu jeden metr przestrzenny sosny to 0.65 m3 samego drewna sosnowego bez kory.
Więcej ciekawych artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale JAK OGRZAĆ DOM
Wartość opałowa drewna
Najlepszym gatunkiem drewna do palenia w kominkacjest drewno liściaste. Dąb jest bardzo popularnym gatunkiem drewna, ze względu na to, że ten rodzaj drewna spala się wolno. Wysoką wartość opałową ma też grab. Z kolei tańsza i popularna brzoza jest drewnem o mniejszej gęstości dlatego dużo szybciej niż dąb lub grab się spala, ale zwolennikom obserwacji kominkowego ognia zapewnia atrakcyjny, równy płomień. Często wybieranym drewnem do palenia w kominkach jest też buk, który podobnie jak grab spala się długo i spokojnie.
Palenie od góry w kominku – czyli jak prawidłowo palić w kominku
Nie jest obojętne jak spalamy drewno w piecu czy kominku. Należy odwrócić znany z ogniska porządek układania stosu. W palenisku kładziemy najpierw 2-3 grube polana, następnie na krzyż 2-3 nieco cieńsze, oraz kolejno na krzyż 2-3 jeszcze cieńsze polana, na koniec u góry stosu podpałkę i drobniejsze drzazgi. Korzyści? Dym z dosuszanego z wilgoci resztkowej drewna przechodzi przez płomień i ulega dopaleniu.
Ceny drewna kominkowego - wrzesień 2024
Według firmy najtańszedrewno.pl w Warszawie i okolicach sezonowane drewno grabu kosztuje 600zł/m3, mokre 330zł/m3. Suche drewno dębu dostaniemy w cenie 550zł/m3, a drewno dębu nadające się do sezonowania to koszt 370zł/mp. Zakup sezonowanego drewna brzozy to koszt 500zł/m3, a niesezonowanej 330zł/m3. Sezonowane drewno bukowe to koszt 650zł/m3.
W Lublinie i okolicach, według firmy drewno-lublin.pl, metr sześcienny mokrego grabu kosztuje 350zł/mp, z kolei za mokre drewno dębu zapłacimy 320zł/mp. Według popularnego portalu ogłoszeniowego zakup mokrego drewna brzozy to koszt ok. 200zł - 250zł /mp. Buk nadający się do sezonowania kupimy za 280zł/mp .
Koszt drewna sezonowanego w Białystoku i okolicach według firmy Biofire prezentują się następująco: sezonowane drewno dębu koszt ok. 700zł/m3. Drewno bukowe kosztuje nieco więcej bo 770zł/m3, a grab kupimy za ok.730zł/m3. Najtańsze drewno to brzoza, która kosztuje 680zł/m3.
W łodzi i okolicach według strony drewnokominkowe.eu, cena sezonowanego drewna dębu kosztuje ok. 370zł/m3. Sezonowane drewno buku kupimy za 450zł/m3 a koszt drewna sezonowanej brzozy to 350zł/m3 . Sezonowane drewno grabu to koszt 470zł/m3 .
Na stronie DrewTrans przeczytamy, że w Szczecinie i okolicach cena niesezonowanego drewna bukowego i dębu to 400zł/mp. Suche drewno brzozy kosztuje 350zł/mp, drewno grabu nie jest aktualnie dostępne.
Jak podaje drewnowkominku.pl w Gdańsku i okolicach drewno buczyny, które musi zostać wysuszone kosztuje 390 zł/mp, buczyna sezonowana rok to koszt 590zł/mp, a sezonowana dwa lata (czyli najlepsza do palenia w kominku) to koszt 650zł/mp. Mokra dębina kosztuje 380zł/mp. Mokre drewno brzozy to koszt 370 zł/mp.
U dystrybutorów drewna kominkowego we Wrocławiu i okolicach cena niesezonowanego drewna dębu to koszt ok. 300zł/mp, suchą dębinę znajdziemy w cenach od ok 400zł do 600zł/mp. Mokry grab to koszt ok. 450zł/mp, a suche drewno grabu to koszt ok 500-650zł/mp. Mokre drewno bukowe można znaleźć za ok. 400zł/mp, suche można kupić od 450zł do 650zł/mp. Sezonowane drewno brzozy kosztuje od ok. 400zł – 600zł/mp, niesezonowane możemy znaleźć od ok. 300zł/mp.
W Poznaniu i okolicach sezonowane drewno brzozy to koszt ok 500zł/mp. Drewno buczyny jak i dębiny sezonowanej to koszt ok 700zł/mp. Drewno grabu ze względu na swoją kaloryczność, jest często ciężko dostępne, jeśli uda nam się je znaleźć, to zazwyczaj będzie niesezonowane, koszt wynosi ok. 700zł/mp
Jak podają strony dystrybutorów drewna kominkowego w Częstochowie i okolicach, cena niesezonowanego dębu to koszt od ok. 200 – 280zł/mp. Mokre drewno grabu i buku to koszt od ok. 250zł -400zł/mp. Mokre drewno brzozy, można kupić od ok. 200zł/mp. W Częstochowie i okolicach ceny drewna kominkowego znacznie zmalały porównując je do cen z czerwca
U krakowskich i katowickich dystrybutorów cena niesezonowanej brzozy to koszt ok. 200 zł/mp. Suche drewno dębu to koszt ok.500 - 600 zł/m3. Drewno grabu, które nadaje się do sezonowania to koszt ok. 400zł/m3, sezonowany grab można zakupić od ok 550zł – 700zł/mp. Drewno bukowe mokre można kupić od ok. 200zł-250 zł/m3, a sezonowana buczyna to koszt od ok. 400zł - 600zł/mp
Ceny drewna kominkowego od czerwca 2024 praktycznie się nie zmieniły, w pojedynczych przypadkach, ceny minimalnie spadły. Warto jest zakupić zapas drewna kominkowego wcześniej, gdyż nie wiadomo czy ceny drewna będą wyższe od aktualnych . Co ważne, kupując drewno kominkowe we wrześniu mamy większe prawdopodobieństwo nabycia sezonowanego drewna niż w późniejszych miesiącach, bo suche drewno sprzedaje się najszybciej ze względu na gotowość do użycia.
Jeden z czołowych dystrybutorów drewna kominkowego Drewnex, przygotował dla czytelników magazynu Świat Kominków zniżkę. Z kodem: swiatkominkow otrzymacie 5% zniżkę na zakup suchego drewna kominkowego.
Patrycja Szymbor