Reklama

Komin na całe życie? Nie zawsze - kiedy warto modernizować komin?

Komin jest jednym z najważniejszych elementów instalacji grzewczych w naszych domach. To on odpowiada za odprowadzanie dymu i spalin, jak i zapewnia bezpieczne użytkowanie naszego systemu ogrzewania. W przypadku starego, nieszczelnego komina, istnieje wiele czynników, które musimy wziąć pod uwagę, aby ocenić, czy jest on jeszcze zdolny do pełnienia swojej dotychczasowej funkcji lub nowych zadań, np. wynikających z wymiany urządzenia grzewczego. Warto również się zastanowić, czy modernizacja komina będzie rozwiązaniem tańszym, niż jego całkowita wymiana.
Komin na całe życie? Nie zawsze - kiedy warto modernizować komin?
Modernizacja starego komina, czy wymiana na nowy?

Tylko fachowiec może sprawdzić stan komina

Niezależnie od tego, czy myślimy o modernizacji, czy o wymianie komina, zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą. Kominy, zwłaszcza te stare, mogą być trudne do zdiagnozowania przez laika. Specjalista będzie w stanie dokonać oceny komina, sprawdzić jego stan techniczny i wskazać, jakie zmiany trzeba wprowadzić, aby zapewnić bezpieczne użytkowanie. Gdy oględziny zewnętrzne nie wystarczą, fachowcy – dzięki wpuszczonej do wnętrza komina kamerze – mogą sprawdzić „od środka”, jaki jest jego stan faktyczny. Z tych powodów, jak też z przyczyn czysto formalnych stan komina powinien ocenić fachowiec.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Kominy i wentylacja do kominka

 

Czy użytkowanie starego komina jest bezpieczne?

Przede wszystkim stare kominy mogą być podatne na uszkodzenia strukturalne. W ciągu wielu lat eksploatacji materiały, z jakich zostały wykonane, mogły ulec degradacji, perforacji, zlasowaniu, co skutkuje obniżeniem wytrzymałości konstrukcji. Pęknięcia, wycieki, luzy czy korozja to potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa. Ponadto stare kominy często nie spełniają aktualnych norm budowlanych i przepisów dotyczących zarówno wentylacji, jak i odprowadzania spalin. Dlatego jeśli posiadamy stary komin, warto zastanowić się nad jego modernizacją.

Przebieg modernizacji komina, jak wyremontować komin?

Modernizacja komina polega na wprowadzeniu zmian, które poprawią jego wytrzymałość, funkcjonalność, wydajność oraz zapewnią spełnienie obowiązujących przepisów. Najczęściej w ramach modernizacji wykonywane są następujące prace:

1. Wzmocnienie struktury komina – przede wszystkim przez usunięcie uszkodzeń, jak pęknięcia czy korozja, oraz wzmocnienie konstrukcji, w celu poprawy wytrzymałości.

2. Montowanie wkładów kominowych, często powiązane z uprzednim frezowaniem, czyli zwiększeniem przekroju wewnętrznego komina, w celu umieszczenia w jego wnętrzu wkładu odpowiedniego pod względem średnicy (dostosowanej do wymagań urządzenia grzewczego).

3. Montaż elementów zwiększających wydajność (ciąg) – w celu poprawienia ciągu kominowego, można zainstalować dodatkowe elementy, takie jak izolacja termiczna czy odpowiednie – ze względu na rodzaj zastosowanego paliwa – nasady kominowe, zarówno stałe, jak i obrotowe. To pozwoli na lepsze wykorzystanie energii i ograniczenie strat ciepła.

 

Nasady kominowe
Generator ciągu i nasady kominowe Darco
Jeśli chcemy poprawić wydajność komina można pomyśleć o doposażeniu komina w elementy zwiększające jego wydajność i poprawiające ciąg jak nasady kominowe czy regulatory ciągu.

 

Wymiana komina na nowy czy naprawa starego komina? 

Koszty modernizacji/naprawy, jak i wymiany komina mogą się między sobą znacznie różnić, w zależności od takich czynników, jak stopień uszkodzeń, rodzaj materiału czy dostępność potrzebnych elementów. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy modernizacja jest mniej kosztowna od budowy nowego komina. Z reguły jednak modernizacja jest tańszą opcją od stawiania nowego komina, zwłaszcza jeśli struktura starego komina jest wciąż w dobrym stanie, a wymaga jedynie naprawy lub poprawy jego wydajności.

Decyzja dotycząca modernizacji lub wymiany komina, powinna być dobrze przemyślana i poprzedzona konsultacją z specjalistą. Stary, zużyty komin może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników, dlatego nie warto bagatelizować jego stanu. Jeżeli zdecydujemy się na modernizację komina, warto skorzystać z usług doświadczonej firmy, która wykona wszystkie niezbędne prace w sposób fachowy i zgodny z przepisami. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich powinno być na pierwszym miejscu.
 

Marcin Ziombski

Krajowa Izba Kominiarzy
 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama