Reklama

Rynek outdoor rośnie - wrażenia po Strefie Ognia na targach Gardenia

W dniach 23-25 listopada 2023 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia. Przygotowana przez magazyn "Świat Kominków" i partnerów Strefa Ognia była przestrzenią pozwalającą nie tylko poznać urządzenia ogniowe zarówno do ogrodów jak i wnętrz, ale też podyskutować o trendach i zaobserwować zainteresowanie strefą outdoor.
Rynek outdoor rośnie - wrażenia po Strefie Ognia na targach Gardenia
ognisko Infire

Od kilku lat stale rośnie zainteresowanie tak zwaną strefa outdoor. Co istotne coraz większy udział w inwestycjach w tarasy, ogrody i przydomową architekturę krajobrazu mają inwestorzy indywidualni (ponad 60 % w 2021 r.), którzy po okresie inwestycji w dom przenoszą swoje zainteresowanie na przydomowe otoczenie. Trend ten został wyraźnie wzmocniony przez pandemię koronawirusa, kiedy to chociaż najmniejsza przydomowa przestrzeń była bezpiecznym azylem i możliwością spędzania czasu na zewnątrz. Dlatego też spędzanie czasu na tarasie czy w ogrodzie nie jest już tylko domeną Włochów, Hiszpanów czy Greków. Trend ten zawędrował do wielu innych krajów jak Niemcy oraz oczywiście Polska. Duże zainteresowanie urządzaniem ogrodów widać było także na tegorocznej Gardenii. 

Ogrzewacze outdoorowe, kominki zewnętrzne, ogniska przedłużają czas w ogrodzie

Wzrost zainteresowania strefą ogrodową i otoczeniem domu w naszej strefie klimatycznej możliwy jest też dzięki coraz bardziej bogatej i stale rozwijającej się ofercie już nie tylko prostych grilli węglowych do ogrodu (obecnie są też grille gazowe, a ostatnią nowością są te na pellet), ale przede wszystkim wszelkiej maści ogrzewaczy i ognisk. Ogrzewacze stają w ogrodach, w restauracyjnych ogródkach i na tarasach. Różnorodne jeśli chodzi o dizajn, materiały wykończeniowe i paliwo (gaz, pellet oraz bioetanol) do tego opalane drewnem ogniska, które nie są już otoczoną kamieniami dziurą w ziemi - tylko często atrakcyjną metalową lub betonową konstrukcją, w wielu przypadkach zintegrowaną z siedziskami. 

ogrzewacz gazowy do ogrodu, kominek ogrodowy biały
Gazowe ogrzewacze ogrodowe: od góry od prawej: biały gazowy ogrzewacz ogrodowy Spartherm, gazowe ognisko-stolik biały z drewnianym blatem Cosi / Tredon, Stolik ogrodowy z gazowym paleniskiem Napoleon, ogrzewacz ogrodowy typu parasol Kratki

Oczywiście rośnie też zainteresowanie rozwiązaniami smart do ogrodu. Nie są to już tylko roboty koszące, ale także zewnętrzne zintegrowane kuchnie oraz każdy sprzęt, który poprawia wygodę i komfort czasu spędzonego w ogrodzie. 

Trochę danych odnośnie potencjału rynku outdoor w Europie: ogród i architektura krajobrazu

Według danych z Bundesverband Garten- Landschafts- und Sportplatzbau e.V (niemieckiego federalnego stowarzyszenia branży budowniczych ogrodów, terenów zielonych i boisk sportowych) od 2017 do 2021 roku wielkość rynku w bilionach euro wzrosła od 7,87 do 9,68 bilionów. Szacuje się, że sektor outdoorowy to mniej więcej 100 tysięcy firm, z czego połowa pochodzi z Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Zoom na Strefę Ognia na Gardenia 2023

Na targach Gardenia magazyn Świat Kominków wraz z partnerami stworzył Strefę Ognia, na której zaprezentowane były produkty firm: Parkanex - Artiss, Hajduk, Spartherm, BeOutside, Glen Dimplex Polska, Eco-Pal, Poujoulat, Infire, Kominox i CegłaDekoracjna.pl. Odwiedzający mogli zobaczyć zarówno ogniska, grille, biokominki, piece chlebowe do ogrodu jak i kominki na drewno, prąd i bioetanol czy kuchnie na drewno do zastosowania we wnętrzach. Duża liczba odwiedzających oraz słuchane z zainteresowaniem przez wielu odwiedzających odbywające się na hali konferencje potwierdzają duże zainteresowanie sferą ogrodową i różnorodną formą ognia w ogrodzie.

kuchnia ogrodowa zamykana
kuchnia zewnętrzna Qgesto

Jak istotne są urządzenia do gotowania i ogrzewania w ogrodzie również pokazują nagrody targowe. Wśród Złotych Medalistów Targów Gardenia 2023 znalazła się kuchnia zewnętrzna Qgesto.

 

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"

prowadząca portal kominki.org


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama