Reklama

Konsultacje do Programu Ochrony Powietrza w województwie lubuskim

Do 12 września trwają konsultacje do Programu Ochrony Powietrza tzw. POP-u w województwie lubuskim. Warto wziąć w nich udział i wypowiedzieć się w obronie wysokosprawnych i spełniających surowe wymagania Ekoprojektu urządzeń kominkowych na drewno. Zapisy uchwalane w POP-ach mają realny wpływ na możliwość użytkowania kominków np. w dni smogowe.
Konsultacje do Programu Ochrony Powietrza w województwie lubuskim
Trójstronny kominek na drewno Hoxter

Źródło: Heatro

Programy Ochrony Powietrza to lokalne przepisy, które obowiązkowo tworzą sejmiki wojewódzkie na podstawie delegacji jaką daje Ustawa Prawo Ochrony Środowiska.  Programy Ochrony Powietrza są szczególnie ważne, gdyż są to lokalne uchwały, które w większości województw wprowadzają zakazy używania kominków w tzw. dni smogowe. Konsultacje społeczne to niepowtarzalna okazja, żeby takie niekorzystne przepisy zmienić bez długiej, kosztownej i niepewnej drogi sądowej.

Więcej artykułów na temat kominków na drewno i ekologii znajdziesz w dziale EKOLOGIA I KOMINKI

 

 

Zapisy POP-u dla województwa lubuskiego są dyskryminujące dla użytkowników urządzeń kominkowych na drewno

 

Dlaczego proponowane zapisy POP-u są krzywdzące dla użytkowników kominków na drewno?:

  • bo zawierają zapis „czasowy zakaz palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania mieszkań w okresie grzewczym oraz nie spełniają wymagań emisyjnych ekoprojektu”. W przypadku Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry zapis ten nic nie wnosi, bo można używać tam tylko urządzeń spełniających wymogi ekoprojektu. W przypadku pozostałego obszaru woj. lubuskiego zapis jest tożsamy z uchylonym przez WSA w Warszawie w czerwcu 2023 zapisem mazowieckiego POP.
  • POP nie powinien zakazywać używania niskoemisyjnych urządzeń na odnawialne drewno nie spełniających wymagań ekoprojektu wymienionych w tabeli 24 (wytycznych Ministerstwa Klimatu i Środowiska dla POP): Kotły i ogrzewacze pomieszczeń oznaczone niemiecką normą BImSchV2, lub certyfikatami: Blue Angel, Nordic Swan, Flammerverte, o nominalnej mocy cieplnej ≤ 0,05 MW
  • Dla użytkowników kominków i pieców na drewno ważne jest by lokalny POP dla woj. lubuskiego nie tylko nie wprowadzał ograniczeń w użytkowaniu spełniających normy urządzeń, ale też powinien umożliwiać stosowanie dotacji i wspieranie wymiany urządzeń starych na nowe miejscowe ogrzewacze spełniające wymogi ekoprojeku.
  • Nie wprowadzają tego co jest najtańszym i w krótkim terminie najefektywniejszym sposobem obniżenia emisji - czyli nie stawia na edukację. Np.  „Uchwała o prawidłowym spalaniu” (https://www.facebook.com/UOPSpl) lub co najmniej wspierania edukacji o prawidłowym (bezdymnym) ogrzewaniu za pomocą drewna szybko i bezkosztowo doprowadziłaby do redukcji smogu. 

Weź udział w konsultacjach społecznych do POP w województwie lubuskim

Konsultacje w województwie lubuskim, to kolejne konsultacje społeczne w sprawie aktualizacji Programu Ochrony Powietrza, które odbywają się w tym roku.  Zachęcamy do wzięcia udziału w konsultacjach dla województwa lubuskiego, głos można zabrać do 12 września, niezależnie od miejsca zamieszkania. Wyraźcie swoje poparcie dla nowoczesnych kominków na drewno, które zapewniają bezpieczeństwo energetyczne. Weźcie udział w konsultacjach społecznych za pośrednictwem strony: www.takdlabiomasy.pl 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama