Reklama

Pomysł na kominek dwustronny inaczej zwany tunelowym

Są wnętrza, w których zastosowanie tradycyjnej, przeszklonej z jednej strony formy paleniska pozostawia niedosyt, czegoś brakuje. Na szczęście jest na to rozwiązanie – kominek z przeszkleniem na przestrzał. Jednocześnie łączy i dzieli, a ogień możemy podziwiać z dwóch przedzielonych bryłą kominka wnętrz.
Pomysł na kominek dwustronny inaczej zwany tunelowym
Biokominek tunelowy marki Infire

Palenisko tunelowe – czyli jakie?

Jeszcze zanim przejdziemy do możliwości aranżacyjnych palenisk dwustronnie przeszklonych, poznajmy trochę bliżej ich specyfikę. Paleniska tunelowe to wkłady kominkowe z dwiema bliźniaczymi, równoległymi do siebie szybami. Zwyczajnie zastąpiono tylną ścianę paleniska bliźniaczą, przeszkloną fasadą. Takie rozwiązania, jak każde zawierające większą powierzchnię oszkloną, są droższe od palenisk z jedną szybą, ale dają też zupełnie inne możliwości, i to nie tylko jeśli chodzi o ekspozycję ognia, ale przede wszystkim o aranżację. Do „zagospodarowania” mamy dwie zupełnie niezależne fasady kominkowe, co pozwala na stworzenie dwóch zupełnie odmiennych kominków.

Kiedy ogień vis-à-vis?

Tunelowe kominki dobrze sprawdzą się przy podziale przestrzeni i będą doskonałym elementem, który wyodrębni strefy funkcjonalne w większych otwartych przestrzeniach. Najczęściej znajdują swoje zastosowanie, oddzielając kuchnię od salonu, salon od jadalni czy sypialnię od łazienki – a raczej salonu kąpielowego, bo musimy mieć świadomość, że tunelowy ogień to rozwiązanie, które kocha przestrzeń i najlepiej odnajdzie się we wnętrzach przestronnych. Dlaczego? Odpowiedzią są nie tylko kwestie estetyczne i aranżacyjne, ale też techniczne. 

Kominek tunelowy - jaki wybrać? na zdjęciach od góry: piecyk tunelowy Spartherm, kominek gazowy dwustronny Bellfires, kominek elektryczny tunelowy Faber/Glen Dimplex Polska, kominek gazowy dwustronny Element4/Omikron 

Musimy mieć świadomość, że większość wyprodukowanego przez palenisko vis-à-vis ciepła jest wypromieniowywane do wnętrza przez szybę, a właściwie dwie szyby. Dlatego przy małej kubaturze łatwo o przegrzanie wnętrza i towarzyszący mu dyskomfort cieplny, a przecież chodzi o to, aby kominek był źródłem przyjemności obcowania z ogniem. Oczywiście istnieją rozwiązania techniczne, które ograniczają promieniowanie cieplne, jak choćby paleniska z podwójnymi szybami, dzięki którym więcej ciepła zostanie w palenisku. Każdorazowo powinniśmy dobierać palenisko do konkretnej sytuacji, potrzeb i wnętrza. W dzisiejszej dobie podstawą będzie Ekoprojekt, a wszelkie dodatkowe opcje warto znać, aby dokonać najbardziej optymalnego wyboru.

Jak zaaranżować kominek dwustronny?

Niewątpliwą zaletą kominków vis-à-vis jest możliwość aranżacji dwóch zupełnie różnych pod względem stylu i użytego materiału wykończeniowego kominków. Koniec z dylematami. Spokojnie możemy postawić na minimalizm, np. od strony kuchni, i na ponadczasową klasyczną zabudowę portalową od strony salonu. Z jednej strony możemy postawić na ocieplające wnętrze i tworzące klimat postarzane drewno, którym obłożymy całą bryłę, a z drugiej stworzyć delikatną ramkę ze szkła, ceramiki czy metalu. Możliwości jest bardzo dużo i wszystko zależy od fantazji inwestorów i projektantów. 

Piec tunelowy z zapieckiem Brunner

Szczerze do tego zachęcam, bo przy kominku tunelowym pole do popisu jest spore, więc potraktujcie to jako wyzwanie. Wszystko zależy od charakteru wnętrza czy też wnętrz, między którymi taki kominek się znalazł, oraz od tego, czy ma on dzielić pomieszczenie, czy tylko rozdzielać i jednocześnie być elementem łączącym. W tym drugim przypadku warto, aby obie aranżacje nie tyle były takie same – bo to, jakby nie patrzeć, trochę marnotrawstwo, ale żeby były spójne oraz ze sobą harmonizowały i dobrze wpisywały się w charakter wnętrza.

Kominek dwustronny dostępny od ręki

Obecnie na rynku dysponujemy coraz większą ofertą gotowych propozycji różnych producentów. Wśród gotowych kominkowych zestawów znajdziemy też kominki z paleniskami tunelowymi. To propozycja dla tych, którym ogniste tunele się podobają, ale szukają prostej bryły, nowocześnie wykończonej i nie mają chęci ani zacięcia aranżacyjnego. Nie ma się co wstydzić. Czasem lepiej wybrać konkretny, przemyślany projekt, niż decydować się na „kota w worku” – szczególnie jeśli sami nie mamy doświadczenia i wyczucia w tematyce urządzania i aranżacji wnętrz, a przy tym nie korzystamy z wykonawcy czy projektanta, który będzie w stanie nam zwizualizować efekt końcowy. 

Aranżacja ognia vis-a-vis, zdjęcia od góry: piecyk gazowy tunelowy Kwline, kominek dwustronny Kratki, kominek dwustronny portalowy Hitze, kominek tunelowy Brunner 

Ogień w tunelu to rozwiązanie od lat posiadające swoich zwolenników i mimo że jest to rozwiązanie dość specyficzne i nie jest to format niedawno odkryty, to stale cieszy się zainteresowaniem klientów. To doskonałe rozwiązanie do przestronnych wnętrz i dla wszystkich, którym zależy na efekcie WOW!

  

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"

prowadząca portal kominki.org

 

 

Przejdź do wydania elektronicznego magazynu "Świat Kominków" i czytaj cały tekst:

 


Oceń

Reklama
Reklama