Reklama

Brak komina a kominek. Instalacja systemu kominowego

Mieszkam w domu zakupionym od dewelopera. Niestety, w salonie nie mamy przewodu kominowego. Dom: szeregowiec, trzy kondygnacje (piwnica, parter z salonem - o nim mowa), piętro z pokojami i użytkowe poddasze. Żona wymyśliła sobie, że w salonie powinien stanąć kominek, a najlepiej piec kaflowy z szybą, żeby był widoczny ogień. Niestety, jak wspomniałem, nie ma komina. Czy trzeba kupić system kominowy i ciągnąć go od piwnicy, czy też wystarczy przewiercić się w stropach i zamontować czarne rury?
Brak komina a kominek. Instalacja systemu kominowego

Źródło: MK Żary Systemy Kominowe

Mieszkam w domu zakupionym od dewelopera. Niestety, w salonie nie mamy przewodu kominowego. Dom: szeregowiec, trzy kondygnacje (piwnica, parter z salonem - o nim mowa), piętro z pokojami i użytkowe poddasze. Żona wymyśliła sobie, że w salonie powinien stanąć kominek, a najlepiej piec kaflowy z szybą, żeby był widoczny ogień. Niestety, jak wspomniałem, nie ma komina. Czy trzeba kupić system kominowy i ciągnąć go od piwnicy, czy też wystarczy przewiercić się w stropach i zamontować czarne rury, obłożyć je wełną mineralną, a następnie płytą gipsowo-kartonową? Czy można coś takiego zrobić?

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Porady kominkowe

Łukasz Darłak, Darco (woj. podkarpackie) - Ekspert kominki.org z zakresu techniki grzewczej i wentylacyjnej, w tym systemów DGP:

Kominek na drewno bezwzględnie potrzebuje komina – więc, niestety, nie obędzie się bez jego instalacji. To, o czym Pan pisze, czyli wykonanie prowizorki ze stalowymi rurami i wełną mineralną nie wchodzi w grę – to niebezpieczne i niezgodne z prawem, kominiarz na pewno nie odbierze takiej instalacji. Parametry komina powinny być dopasowane do planowanego urządzenia grzewczego. Zatem opcje są dwie. Jedna – to wykonanie komina murowanego w istniejącym domu. Wymaga to konsultacji i stwierdzenia przez specjalistę, czy jest to możliwe. Choć, trzeba przyznać, jest to rozwiązanie dość kłopotliwe. Druga – to wykonanie komina zewnętrznego stalowego kwasoodpornego dwuściennego (czyli posiadającego izolację). Producentów i instalatorów takich rozwiązań jest sporo, więc jest w czym wybierać. Montażowo jest to bardziej przyjazne rozwiązanie niż murowanie komina. Nie ma też zwykle większych problemów wykonawczych – jeśli kominek planowany jest do wykonania przy ścianie zewnętrznej. Oczywiście taką instalację należy powierzyć wyspecjalizowanej firmie, a parametry komina dobrać do planowanego urządzenia grzewczego. Jednak jeżeli nie chce Pan mieć kłopotu z instalacją kominową, to są na rynku dostępne tak zwane biokominki, czyli urządzenia, które nie potrzebują do swojego funkcjonowania komina.

 

Sebastian Wołyniec, Kominox (woj. lubelskie) – Specjalista z zakresu kominków i kominów:

W dzisiejszych czasach brak komina nie jest problemem z uwagi na mnogość rozwiązań możliwych do instalacji systemu. Istnieją również gotowe kominy systemowe termoizolowane, natomiast materiał, z którego są zbudowane, nie jest czarną rurą. Poprawnym materiałem w tym przypadku jest system komina wykonany ze stali kwasoodpornej o odpowiednim gatunku stopu, który zgodnie z deklaracją producenta i certyfikatem zgodności nadaje się do odprowadzenia spalin z urządzeń opalanych drewnem. Niezwykle ważnym elementem takiego komina jest również sam punkt przejścia dachowego, z uwagi na konieczność wykonania obróbki dekarskiej dachu w celu zabezpieczenia przed ryzykiem przedostawania się wody opadowej przez nieszczelność w dachu. Ilość tych rozwiązań jest duża, co pozwala uzyskać komin o najwyższych parametrach oraz dopasować je do indywidualnych potrzeb estetycznych inwestora. Zawsze należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu przekroju rury spalinowej do planowanego urządzenia i w tym celu należy obie te inwestycje ze sobą połączyć.

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama