Reklama

Walne Zjazdy Zdunów

Walne zjazdy zdunów to nie tylko okazja do integracji środowiska, ale przede wszystkim przestrzeń wymiany wiedzy, doświadczeń i innowacji. Co roku w różnych zakątkach Polski spotykają się mistrzowie, czeladnicy i pasjonaci budowy pieców kaflowych, by wspólnie pielęgnować wielowiekową tradycję zawodu.
Walne Zjazdy Zdunów

Tradycja z nowoczesnym ogniem – spotkanie Cechu Zdunów Polskich w Kaliszu

W dniach 3–5 kwietnia 2025 roku w Kaliszu odbyło się ogólnopolskie spotkanie Cechu Zdunów Polskich (CZP). W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele środowiska z całego kraju – zarówno doświadczeni mistrzowie, jak i uczniowie zawodu. Spotkanie połączono z częścią szkoleniową i walnym zgromadzeniem członków. Obrady i szkolenia odbywały się w siedzibie Cechu.

Dwudniowe szkolenie rozpoczęło się od prelekcji Wojciecha Perka (Drewno – Pozytywna Energia), który omówił aktualne wyzwania legislacyjne wpływające na funkcjonowanie branży. Dawid Partyka (TATAREK) zaprezentował nowoczesne systemy sterowania urządzeniami grzewczymi, a Ryszard Buczek (CZP) przybliżył normę PN-EN 15544. Pod jego kierunkiem oraz Jana Biegańskiego (CZP) w części praktycznej uczestnicy budowali piec zgodny z aktualnymi standardami. Nie zabrakło też okazji do integracji. Wspólne przygotowywanie tradycyjnego żurku na kuchni kaflowej oraz posiłków z grilla stworzyło nieformalną przestrzeń do rozmów i wymiany doświadczeń.

Piątkowy wieczór zwieńczyła uroczysta kolacja, w której udział wzięło blisko 80 osób – w tym przedstawiciele firm rekomendowanych przez Cech. Był to wyjątkowy moment nawiązywania relacji między rzemieślnikami a producentami oraz podziękowań dla osób wspierających środowisko zduńskie. Słowa uznania trafiły m.in. do Wojciecha Perka za działania w Drewno – Pozytywna Energia, za wsparcie Cechu do Urszuli Motel (KOMO) oraz Dariusza Marciniaka (wydawcy Świata Kominków).

Podczas wydarzenia wręczono także oficjalne rekomendacje Cechu dla firm wspierających rozwój polskiego zduństwa, rzemiosła i jakośći wykonania. Wyróżnione zostały: Kaflarnia Kafel-Kar, Defro Home, Tatarek, Ceramika Kornak, Pracownia Zduńska Piecyk, Hubos, Fenixus, ETKsystem, Unico, Tomillo oraz Cheminées Poujoulat.

Sobota upłynęła pod znakiem walnego zgromadzenia i wyborów władz. Nowy Zarząd tworzą: Jan Zapora (Starszy Cechu), Krzysztof Motel i Marcin Wudniak (Podstarsi), Jan Biegański (Skarbnik), Adam Trukan (Sekretarz) oraz Michał Zając i Ryszard Buczek. Wybrano także skład Sądu Cechowego, Komisji Rewizyjnej i delegatów do Izby Rzemieślniczej w Kaliszu oraz Rady Nadzorczej Cechu.

Szczególnie podniosłym momentem było wręczenie Honorowych Odznak Rzemiosła, przyznanych przez Prezydium Związku Rzemiosła Polskiego. Wyróżnienia wręczyli przewodniczący Rady Izby Adam Warzybok, prezes Izby Maciej Całka i członek zarządu Przemysław Wroński – doceniając zasłużonych dla rozwoju zawodu zduna.

Spotkanie w Kaliszu ponownie udowodniło, że polskie zduństwo ma solidne fundamenty – oparte na tradycji, wiedzy i współpracy.

Jan Zapora, Starszy Cechu Zdunów Polskich

Spotkanie Cechu Zdunów Polskich (CZP)

Walne Zgromadzenie Cechu Zdunów i Kominkarzy oraz pierwsze urodziny Cechu

W weekend 14–15 czerwca 2025 roku w naszej siedzibie w miejscowości Zduny, w wyjątkowej scenerii zabytkowej Starej Kaflarni odbyło się Walne Zgromadzenie Cechu Zdunów i Kominkarzy. Było to wydarzenie szczególne, ponieważ połączone zostało z uroczystościami pierwszych urodzin naszej organizacji.

Pierwszy dzień rozpoczęliśmy szkoleniem branżowym, które odbyło się za naszym zaproszeniem i przy udziale przedstawicieli czołowych firm z naszej branży, czyli:

  • Stabica – prezentująca rozwiązania w zakresie ciepłych  zabudów i płyt,
  • Godzic – producent palenisk i kominków,
  • Tatarek – specjalista w zakresie nowoczesnych sterowników,
  • Poujoulat – producent systemów kominowych.

Szkolenie miało charakter praktyczny-techniczny, a jego uczestnicy – łącznie 22 osoby, otrzymali materiały szkoleniowe i mieli okazję bezpośrednio porozmawiać z producentami. Całość przebiegła w bardzo dobrej atmosferze, a dzień zakończyliśmy wspólnym obiadem oraz kolacją integracyjną, która była okazją do rozmów, wymiany doświadczeń i zacieśnienia więzi w naszym środowisku.

Niedziela rozpoczęła się wspólnym śniadaniem, po którym przeszliśmy do głównego punktu programu – Walnego Zgromadzenia Cechu. W trakcie obrad podsumowaliśmy pierwszy rok działalności, omówiliśmy bieżące sprawy i plany na przyszłość. W międzyczasie dotarł także urodzinowy tort, którym symbolicznie uczciliśmy rocznicę powstania naszej organizacji.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, firmom partnerskim i osobom zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia. To był ważny moment w historii naszego Cechu. Pierwszy, ale na pewno nie ostatni!

Z zapałem snujemy plany na przyszłość i działamy dalej dla dobra naszego zawodu.

Sekretarz Cechu Zdunów i Kominkarzy Dawid Pokorski Mistrz Zduński


Święto Rzemiosła Zduńskiego w Krakowie

Jak co roku w powiązaniu ze świętem patrona zdunów św. Florianem – patronem również Krakowa – członkowie najstarszego w Polsce Małopolskiego Cechu Zdunów i Zawodów Pokrewnych zgromadzili się na swoim Walnym w ramach Święta Rzemiosła Zduńskiego obchodzonego w historycznej siedzibie krakowskiej Izby Rzemieślniczej zlokalizowanej w najstarszej części miasta, tuż obok Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam też odbyła się pierwsza, konferencyjna część zjazdu. W ramach permanentnego szkolenia zawodowego członków Cechu, przy udziale uczestników obydwu prowadzonych w Cechu rocznych szkół zduńskich, poruszana tematyka skupiła się na aspektach prawnych warunkujących wykonywanie w Polsce zawodu zduna w technologiach tradycyjnej budowy pieców pokojowych i kuchennych. W części praktycznej uczestnicy mogli zapoznać się i przećwiczyć stosowanie nowego austriackiego programu obliczeniowego do normy PN-EN 15544, określającej warunki stosowania pieców kaflowych budowanych indywidualnie na miejscu przyszłego ich użytkowania oraz warunki wprowadzania indywidualnych zmian do pieców prefabrykowanych posiadających fabryczne dopuszczenie do stosowania. W głównej części uroczystości w Katedrze na Wawelu odbyła się Msza Święta, sprawowana przy Konfesji, w której znajdują się relikwie ciała św. Floriana. Poprzedzona została zwiedzaniem z przewodnikiem grobów królewskich, wieży z dzwonem Zygmunta i innych wielkich zabytków Katedry. Uroczystość zakończyła wspólna kolacja w zabytkowej restauracji krakowskich cechów.

Ktoś może pytać: Po co nam cechy i tego rodzaju święta? My to już wiemy, ale też dzięki tego rodzaju obchodom coraz bardziej przekonujemy się, że wielkość naszego Cechu zduńskiego na miarę jego wielkości z ubiegłych wieków przywrócimy tylko wtedy, gdy do mieszkańców dotrze, że tylko zduni mogą im dać najlepszy i najtańszy a zarazem najnowocześniejszy system głównego ogrzewania swoich domów i mieszkań. Jak długo będą szukali innych systemów grzewczych, tak długo nasze rzemiosło będzie w tyle za innymi. Dziś mamy technologie, materiały i urządzenia, by wygrać ten wyścig i stać się znów pierwszym i największym wytwórcą najnowocześniejszych systemów indywidualnego ogrzewania domów, teraz w oparciu o najlepsze stabilne i odnawialne źródło energii (OZE) jakim jest drewno. Ta wizja naszego środowiska gromadzi na każdym Święcie Rzemiosła Zduńskiego, motywuje do pracy i do ciągłego szkolenia siebie i nowych zdunów, a także w ten sposób do zapewnienia ciągłości i dalszego rozwoju naszego historycznego cechu.

Starszy Cechu Jacek Ręka 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama