Reklama

Ogień Niepodległej - Wawel

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów. Tym razem zachęcamy do zapoznania się z materiałem o Wawelu.
Ogień Niepodległej - Wawel
Wawel

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów, których wnętrza były świadkami naszej historii i w których dużą rolę odgrywają piece i kominki.  

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

Zamek Królewski na Wawelu do początku XVII wieku był siedzibą władców Polski. Pomimo przeniesienia stolicy do Warszawy, to tam miały miejsce najważniejsze uroczystości państwowe. Po utracie niepodległości Wawel zyskał znaczenie narodowego symbolu. Obecny kształt zamku jest konsekwencją przebudów, prowadzonych przez wieki dla podniesienia splendoru królewskiego pałacu.

piec kaflowy na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu jest rajem dla miłośników starych pieców i sztuki kaflarskiej. Na wystawie „Wawel zaginiony” podziwiać można 140 zabytkowych kafli, które zdobiły królewskie piece. W komnatach zamku znajdują się piece z magnackiej rezydencji Wiśniowieckich. W kilku salach zachowały się też kominki, z których zwłaszcza jeden, barokowy, zbudowany dla Zygmunta III Wazy, świadczy o monumentalności Wawelu w dawnych wiekach.

kominek barokowy na Wawelu

Bogactwo pieców i kominków, które znajdują się na Wawelu, zachwyca. Zwiedzając poszczególne komnaty, warto przyglądać się także rzeczom drobnym, choćby figlarnej główce putta, wieńczącej kulę w kominkowym wilku.

Tekst: Dorota Gabryś, Zdjęcia: Stanisław Michta, Łukasz Schuster 

Pełna wersja artykułu w numerze 2-3/2018 "Świata Kominków". 

Do odwiedzenia Wawelu zaprasza Jacek Ręka, właściciel firmy Cebud z Krakowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zamek Królewski na Wawelu

Państwowe Zbiory Sztuki

Wawel 5, 31-001 Kraków

tel.12 422 51 55, w.219

www.wawel.krakow.pl

Projekt zrealizowany przez magazyn 

Projekt zrealizowany przez magazyn polecają: Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Kominki Polskie", Cech Zdunów Polskich, Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych

      


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama