Piecyk peletowy po sezonie - o tym pamiętaj!

Dni robią się coraz cieplejsze! Jeżeli czujesz, że już pora wyłączyć piec na pelet, który dotrzymywał Ci towarzystwa przez całą zimę – zapamiętaj kilka rad udzielonych przez Giuliano, technika grupy MCZ, odpowiedzialnego za treningi w centrach szkoleniowych w całej Europie.
Piecyk peletowy po sezonie - o tym pamiętaj!
Piecyk wolno stojący na pellet

Źródło: MCZ /Wentor

Trzy rzeczy, o których należy pamiętać przed wyłączeniem piecyka na wiosnę 

Dni robią się coraz cieplejsze! Jeżeli czujesz, że już pora wyłączyć piec na pelet, który dotrzymywał Ci towarzystwa przez całą zimę – zapamiętaj kilka rad udzielonych przez Giuliano, technika grupy MCZ, odpowiedzialnego za treningi w centrach szkoleniowych w całej Europie.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale PIECYKI.

1. DOKŁADNIE PRZEPROWADŹ WSZYSTKIE “RUTYNOWE KROKI KONTROLI”

Co oznacza termin „rutynowej” konserwacji? Zawierają się w nim wszystkie kroki, których nauczyłeś się poprzedniej zimy – są one łatwiejsze do przeprowadzenia, gdy piec jest wyłączony i zimny.

Odnieśmy się do czynności opisanych poniżej.

Nie chodzi o czyszczenie elementów wewnątrz pieca (śruby ślimakowej, wentylatora itp.) - czyszczenie tych części najlepiej pozostawić ekspertom (czyszczenie ich samodzielnie nie jest dobrym pomysłem).

Czyszczenie paleniska i pojemnika na popiół

Opróżnij pojemnik na popiół, a następnie go wyczyść. Wyjmij ruszt i wyczyść go dokładnie wraz z jego otworami, aż do momentu gdy będzie wyglądać tak jak na obrazku poniżej. Jeżeli nie doszło do spieku, to wszystko czego będziesz potrzebował, ogranicza się do zwyczajnej szczotki. Musisz także usunąć popiół z przedziału pod rusztem. Możesz użyć w tym celu odkurzacza, ale upewnij się, że nadaje się on także do czyszczenia małych drobinek.

Czyszczenie szyby

Sucha szmatka to zazwyczaj wszystko, czego potrzebujesz do wyczyszczenia szyby. W przypadku większych zabrudzeń, możesz użyć specjalnych środków do czyszczenia szyb, które nie zawierają substancji żrących. Użyj małej ilości detergentu i nie rozpylaj go bezpośrednio na malowane części pieca lub ceramiczną uszczelkę na drzwiczkach, dzięki temu unikniesz ich uszkodzenia.

Opróżnij zbiornik na pelet

Jeżeli pelet pozostanie w zbiorniku przez dłuższy czas, mogą powstawać trociny, a dodatkowo może on zacząć się rozszerzać pod wpływem wilgoci. Dlatego też, jeżeli nie używasz pieca, dobrze jest opróżnić zbiornik z paliwem.

2. WYCIĄGNIJ WTYCZKĘ Z GNIAZDA SIECIOWEGO

 Tak, mówimy o rzeczywistym wyciąganiu wtyczki, nie o wyłączaniu pieca przyciskiem na tylnej obudowie. Może wydawać Ci się to oczywiste, ale nawet nie masz pojęcia jak wiele pieców nie nadaje się do użytku po zwarciu wywołanym uderzeniem pioruna. Jest to prosta zasada, która odnosi się do wszystkich elektronicznych urządzeń. Jeżeli nie będziesz używał pieca przez dłuższy czas, wyciągnij wtyczkę z gniazda.

3. UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE Z TECHNIKIEM, W CELU PRZEPROWADZENIA COROCZNEGO CZYSZCZENIA WEWNĘTRZNYCH ELEMENTÓW

My nigdy nie przestaniemy tego powtarzać: nie czekaj na ostatnią chwilę w celu zamówienia corocznej konserwacji. Technicy nie są zbyt zajęci wiosną i latem, mają dla Ciebie więcej czasu i mogą udzielić Ci dodatkowych rad dotyczących użytkowania pieca. Oczywiste jest, że są oni o wiele bardziej zajęci, gdy zaczyna się robić chłodno i każdy do nich dzwoni. Jeżeli zadzwonisz do swojego technika w październiku, może on nie mieć dla Ciebie czasu przez kilka kolejnych tygodni. Dlatego pamiętaj o wzywaniu techników na przegląd i konserwację jeszcze w okresie letnim.

Źródło: www.wentor.pl


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama