Biokominek – sposób na ogień

Biokominek nie zastąpi instalacji grzewczej, ale z powodzeniem może ją uzupełnić i w chłodne dni czy wieczory poprawić komfort termiczny i mikroklimat w domu bądź mieszkaniu. Designerskie kształty i formy tych urządzeń czynią je fantastyczną ozdobą, a wykończenie w dowolnym stylu pozwala dopasować je do każdego wnętrza.
Biokominek – sposób na ogień
Biokominek wiszący Hitze

Tradycyjny kominek wymaga spełnienia szeregu wymagań technicznych i budowlanych, dotyczących m.in. jego lokalizacji i usytuowania, wentylacji pomieszczenia, w którym się znajduje, prawidłowego odprowadzania spalin. Można go zaplanować wyłącznie w niskim budynku mieszkalnym wielorodzinnym – mającym maksymalnie 12 m wysokości lub posiadającym cztery kondygnacje nadziemne, bez względu na ich wysokość – albo w domu jednorodzinnym, przy czym pomieszczenie musi mieć odpowiednią kubaturę (nie mniejszą niż 30 m3). A co z osobami, które mieszkają w bloku, nie dysponują pomieszczeniem o wystarczającej kubaturze, nie mają w mieszkaniu oddzielnego przewodu kominowego  itp., a które marzą o nastrojowych płomieniach, o leniwych, romantycznych wieczorach spędzanych przy kominku? Dla nich doskonałą alternatywą jest biokominek.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii BIOKOMINKI I KOMINKI ELEKTRYCZNE.

Co to jest biokominek?

Jest to urządzenie zasilane specjalnym – płynnym lub żelowym – biopaliwem, niewymagające podłączenia do przewodu kominowego. Biokominek to potoczna nazwa obudowy palnika, której projektanci nadają przeróżne formy i kształty, w zależności od własnej kreatywności. W przeciwieństwie do tradycyjnego kominka, biokominek można postawić praktycznie w każdym pomieszczeniu, w dowolnej chwili – nie ma potrzeby przewidywania jego instalacji na etapie projektowania budynku; jego zakup i montaż nie wiążą się również z koniecznością robót budowlanych (chyba że chcemy umieścić wkład w tradycyjnej, murowanej obudowie). Nie wymagają także pozwoleń czy serwisowania. Spalające się biopaliwo wytwarza czyste, efektywne ciepło, które całkowicie pozostaje w pomieszczeniu (żadna jego część nie jest tracona przez komin), a sam proces spalania nie generuje powstawania sadzy, dymu; powstaje jedynie para wodna i bardzo małe ilości dwutlenku węgla. Niemniej jednak – z uwagi właśnie na proces spalania i emisję minimalnej ilości CO2 – nie wolno zapomnieć o regularnym wietrzeniu wnętrza.

Biokominek wiszący
Ruby Fires

Biokominki dostępne są w różnych wielkościach, kształtach i formach. Wyróżnia je unikalny design. Producenci prześcigają się w projektowaniu dekoracyjnych konstrukcji w różnych stylach, dzięki czemu doskonale sprawdzają się one zarówno w nowoczesnych, minimalistycznych, jak i w klasycznych wnętrzach. Można powiedzieć, że na pewno każdy znajdzie model odpowiedni dla siebie.

Podstawowe elementy biokominka

Materiałami służącymi do produkcji biokominków są stal, lakierowana lub malowana, nierdzewna lub kwasoodporna, oraz szkło, a także drewno, ceramika, kamień bądź beton. Im wyższej jakości materiały dobrane odpowiednio do konstrukcji jego elementów, tym większa gwarancja jego niezawodności, sprawności i – co najważniejsze – bezpieczeństwa dla użytkownika. Każdy biokominek wyposażony jest w palenisko. To najważniejszy element urządzenia, od jakości którego zależy trwałość konstrukcji oraz efektywność spalania bioetanolu. Do jego wykonania stosuje się stal odporną na działanie wysokich temperatur, korozję oraz agresywne środowisko. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych kominków, również urządzenia zasilane biopaliwem mogą być wyposażone w palenisko:

  • otwarte, czyli zbiornik, do którego wlewamy paliwo – ze względu na brak materiału absorbującego paliwo, nie ma kontroli nad równomiernością spalania; otwarty zbiornik oznacza też, że w razie przechylenia się lub wywrócenia urządzenia paliwo z niego wycieknie;
  • zamknięte – zbiornik zabezpieczony jest przed wyciekiem paliwa, wyposażony jest w materiał wchłaniający paliwo, dzięki czemu spala się ono równomiernie i znacznie dłużej niż w palenisku otwartym.

Intensywność spalania podlega regulacji (np. za pomocą specjalnej zasuwy). W zależności od konstrukcji oraz wielkości biokominka, palenisko może składać się z jednego lub kilku pojemników wyposażonych w jeden lub więcej palników.  

Biokominek w salonie
Infire

Liczy się dizajn biokominka

Obudowy biokominków to istny majstersztyk wzornictwa i designu. Każdy, nawet najbardziej wymagający klient, bez problemu znajdzie model idealnie odpowiadający jego oczekiwaniom, harmonizujący ze stylistyką wnętrza lub wyraźnie się wyróżniający z tła. Możemy zdecydować się na obudowę klasyczną, kamienną albo na minimalistyczną, geometryczną. Może być ona utrzymana w stylu empire, industrialnym czy nowoczesnym. Biokominek może do złudzenia przypominać tradycyjne palenisko albo zachwycać futurystycznym designem. Możliwości są niemal nieograniczone. Bardzo ważne jest jednak, by obudowa paleniska wykonana została z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur, istotna jest także zachowana odległość od palnych elementów wystroju wnętrza. Jej konstrukcja musi być solidna i trwała.  

Biokominek wiszący
Kratki

Rodzaje biokominków

Generalnie można wyróżnić trzy podstawowe grupy urządzeń:

  • wolno stojące – dowolnej wielkości, kształtu i wydajności, których charakterystyczną cechą jest możliwość postawienia w dowolnym miejscu – czy to pośrodku pomieszczenia, czy przy ścianie, czy na półce, stole itp. – oraz swobodnego przemieszczania w zależności od aktualnych potrzeb czy wizji właściciela; część modeli została zaprojektowana w sposób umożliwiający korzystanie z nich na zewnątrz, np. na tarasie czy w altanie;
  • wiszące – konstrukcja dowolnej wielkości, kształtu i formy, przeznaczona do zawieszenia na ścianie;
  • do zabudowy – np. w klasyczne obudowy kominkowe, wykonane ze stali zabezpieczonej ognioodporną farbą, wyposażone w izolację termiczną; palenisko na ogół wyłożone jest wewnątrz materiałem ceramicznym, gwarantującym równomierne jego spalanie. Obudowy palnikowe przeznaczone do zabudowy mogą funkcjonować w gotowych modelach przeznaczonych do zabudowy lub w obudowach wykonanych według własnych pomysłów inwestorów. W tej grupie znajdą się też biokominkowe paleniska z oddzielonym zbiornikiem na biopaliwo, sterowane elektronicznie przy pomocy pilota. Są to zaawansowane technicznie urządzenia, w których cały proces obsługi biokominka jest zautomatyzowany, co w znaczący sposób wpływa na bezpieczeństwo i łatwość obsługi.

Biokominki oferowane są w różnych wielkościach, dzięki czemu nie ma praktycznie ograniczeń co do kubatury pomieszczeń, w których planowana jest ich lokalizacja. Należy jednak przed zakupem zapoznać się z właściwościami technicznymi danego urządzenia, by spełnić wymagania bezpieczeństwa. Najlepiej w tym celu skontaktować się z doradcami, którzy pomogą w doborze urządzenia do wielkości pomieszczenia czy też zastosowania ich w konkretnym materiale, który został wybrany jako materiał wykończeniowy.

biokominek w industrialnym stylu
biokominek wiszący, biały Infire

 

Biokominek nie zastąpi instalacji grzewczej, ale z powodzeniem może ją uzupełnić i w chłodne dni czy wieczory poprawić komfort termiczny i mikroklimat w domu bądź mieszkaniu. Designerskie kształty i formy tych urządzeń czynią je fantastyczną ozdobą, a wykończenie w dowolnym stylu pozwala dopasować je do każdego wnętrza. Przede wszystkim jednak są to urządzenia bezpieczne w użytkowaniu przy przestrzeganiu podstawowych zaleceń producenta, możliwe do zastosowania wszędzie. Dzięki mobilności, możemy stawiać je w dowolnym miejscu pomieszczenia. Są bezproblemowe w obsłudze – nie wymagają czyszczenia, gromadzenia zapasów paliwa, podłączania do instalacji kominowej – ich obsługa ogranicza się praktycznie do uzupełnienia zbiornika paliwem po wypaleniu jego porcji. Biokominki oferują magię i ciepło ognia pozbawione uciążliwości, a czyste, dobrej jakości paliwo może się spalać, imitując zarówno kolor, jak i odgłosy palących się polan.

Dariusz Barylski

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama