Reklama

Kominek. Ale jaki? - piecyk wolno stojący na pellet

Rewolucję, jaką w branży kominkowej spowodowały malutkie drzewne granulki – pellety, porównać można tylko z wynalezieniem szkła witroceramicznego. Idea budowy indywidualnego urządzenia grzewczego zasilanego automatycznie pelletami, jaka pojawiła się w Seattle w 1973 roku, stała się niezwykle popularna na wszystkich kontynentach. W Europie posiadamy wielu producentów doskonałych urządzeń, ostatnio dołączyły do tej grupy polskie firmy.
Kominek. Ale jaki? - piecyk wolno stojący na pellet
Piecyk pelletowy, Wodtke

Rewolucję, jaką w branży kominkowej spowodowały malutkie drzewne granulki – pellety, porównać można tylko z wynalezieniem szkła witroceramicznego. Idea budowy indywidualnego urządzenia grzewczego zasilanego automatycznie pelletami, jaka pojawiła się w Seattle w 1973 roku, stała się niezwykle popularna na wszystkich kontynentach. W Europie posiadamy wielu producentów doskonałych urządzeń, ostatnio dołączyły do tej grupy polskie firmy. Polska jest też znaczącym w Europie producentem pelletów.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: ABC kominka

Piecyk na pellet
Austroflamm

W Europie sprzedaje się rocznie ponad 500 tys. piecyków na pellety, z czego w samych Włoszech około 300 tys.! W Polsce, gdzie cały rynek kominkowy oceniany jest na 80–100 tys. sztuk, zainteresowanie piecykami na pellety jest delikatnie mówiąc… umiarkowane. Nie jest to z pewnością wynikiem ich niedoskonałości technicznej, ale specyficznego, polskiego podejścia do drewna i jego pochodnych jako odnawialnych źródeł energii. Tym niemniej coraz więcej firm oferuje pelletowe piecyki i coraz więcej pieców na pellety trafia do polskich domów.

Piecyk na pellet
Palazzetti

Granulat drzewny wsypuje się do zasobnika i przez kilkanaście, kilkadziesiąt godzin piecyk sam sobie paliwo pobiera. Proces spalania odbywa się automatycznie, a można nim sterować nawet za pomocą smartfona. Piecyki mają różne kształty, wykończone są szarą stalą, kolorową ceramiką, steatytem… Są modele ogrzewające gorącym powietrzem sąsiednie pomieszczenia. Są, oczywiście, i pelletowe piecyki z wymiennikami wodnymi, którymi ogrzewać można całe domy. Jeśli nie wystarcza mały zasobnik mieszczący w bryle piecyka 15–30 kg paliwa, to istnieją opcje zasilania z silosów o pojemności wystarczającej na miesiąc, sezon… Niewielki przekrój przewodu odprowadzającego spaliny, zwykle współosiowo z nim doprowadzane powietrze, wysoka sprawność i minimalna emisja sprawiają, że piecyki na pellety są jednym z najlepszych rozwiązań wykorzystujących biomasę do ogrzewania. Cały czas piszę o piecykach, bo są one najbardziej popularne, ale pojawiły się też ciekawe pelletowe wkłady i kasety. 

Nie wszyscy przepadają za pelletowym ogniem, ale płomienie najnowszej generacji piecyków nie powinny odstraszać. Podobnie jak doprawdy niewielki hałas wywoływany przez wentylator, bo europejskie piece są uznane za bardzo ciche. Dobrej jakości pellety są warunkiem zadowolenia, bo najwięcej reklamacji jest wynikiem stosowania złego paliwa. Gdy zobaczy się piecyk na pellety „w akcji”, to trudno się pelletom oprzeć!

 

Witold Hawajski

Piecyki wolno stojące na pellet
Od lewej: Edilkamin, Haas+Sohn, MCZ/Wentor, Piazetta
wolno stojące piecyki na pellet
Od lewej: Ravelli, Rika

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama