Reklama

Kominek. Ale jaki? - kominek z "płaszczem wodnym"

Ktoś wpadł na pomysł zbudowania kotłowego paleniska kominkowego, takiego, które nie powietrze, a wodę podgrzewa. Jeśli już mamy gorącą wodę, to nie wyobrażam sobie, by nie była ona rozprowadzona po domu. Ciepło z kominka może być „rurkami” przekazane do wielu pomieszczeń, nawet odległych, położonych na różnych kondygnacjach. Można też wykorzystać kominek „wodny” do podgrzewania wody użytkowej.
Kominek. Ale jaki? - kominek z "płaszczem wodnym"
Kominek z płaszczem wodnym, Uniflam

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: ABC kominka

kominek z płaszczem wodnym
Kratki

Ktoś wpadł na pomysł zbudowania kotłowego paleniska kominkowego, takiego, które nie powietrze, a wodę podgrzewa. Jeśli już mamy gorącą wodę, to nie wyobrażam sobie, by nie była ona rozprowadzona po domu. Ciepło z kominka może być „rurkami” przekazane do wielu pomieszczeń, nawet odległych, położonych na różnych kondygnacjach. Można też wykorzystać kominek „wodny” do podgrzewania wody użytkowej. Przede wszystkim zaś można zgromadzone w wodzie ciepło zmagazynować w zbiorniku o dużej pojemności i… odłożyć „na później”. Ta zaleta kominka z płaszczem wodnym jest nie do przebicia! Dziwi więc, że ciągle zbyt mało inwestorów rozumie, jak wiele zalet ma zainstalowanie zbiornika buforowego w kominkowej instalacji wodnej. I to nie zbiorniczka 50-litrowego, ale mającego wielokrotność tej pojemności na każdy kilowat mocy!

Sezonowane drewno jako paliwo, dobrze dobrany zbiornik buforowy, elektroniczne sterowanie - to wszystko jest konieczne, by kominek z płaszczem wodnym pokazał w pełni swoje zalety. Jakieś wady? Oczywiście, taki zestaw musi kosztować, to raz. Po drugie, wskazane jest rozwiązanie awaryjne na wypadek braku prądu.

Witold Hawajski

 

kominki z płaszczem wodnym
Od lewej: Spartherm, Brunner, BeF, Iwona Pellets

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama