Reklama
News will be here

Polski cydr. Narodziny nowego produktu i nowego rynku

Powrót do produkcji cydru w dzisiejszych czasach nastąpił w momencie zbiegu dwóch, a nawet trzech okoliczności. Po pierwsze, znacznego wzrostu produkcji jabłek, po drugie, wprowadzenie przez Rosję embarga na polskie produkty, w tym owoce i warzywa, po trzecie, obniżenie akcyzy na cydr jako wybrany napój fermentowany, podobnie jak na wino produkowane z własnych winnic.
Polski cydr. Narodziny nowego produktu i nowego rynku
Lubelski cydr

Powrót do produkcji cydru w dzisiejszych czasach nastąpił w momencie zbiegu dwóch, a nawet trzech okoliczności. Po pierwsze, znacznego wzrostu produkcji jabłek, po drugie, wprowadzenie przez Rosję embarga na polskie produkty, w tym owoce i warzywa, po trzecie, obniżenie akcyzy na cydr jako wybrany napój fermentowany, podobnie jak na wino produkowane z własnych winnic. Jednak duchy socjalizmu straszą u nas do dziś. Paradoksalnie w Polsce łatwiej jest produkować wino gronowe z własnych upraw niż cydr z własnego sadu. Mimo to produkcja cydru rzemieślniczego zaczyna się rozwijać dość dynamicznie. Pionierzy tej produkcji zaczęli już odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej. Polskie cydry są zauważalne na świecie. Zajmują czołowe miejsca w takich konkursach, jak Cydr Chyliczki Lodowy czy cydr z Ignacowa.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

Tomasz Solis, producent i wiceprezes Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru

 

przeczytaj więcej w 50 numerze magazynu Świat Kominków, który dostępny jest na stronie: http://kiosk.ihz.pl/produkt/sk50/  

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama