Reklama
News will be here

Wyprawy Kulinarne Bawaria

Podróżującym po Bawarii polecam skosztować mojego ulubionego piwa pszenicznego, tzw. Weizenbier, które jest delikatnie mętne, bez typowej dla piwa Pils goryczki. Kierowcom polecam bezalkoholowe piwo marki Clausthaler, które preferuje mój mąż. Ma swój oryginalny smak i w odróżnieniu od innych bezalkoholowych piw nie wydaje się być rozcieńczoną wersją tych tradycyjnych.
Wyprawy Kulinarne Bawaria

Wyprawy kulinarne: Bawaria

            Kuchnia południowych Niemiec jest bardzo interesująca, zwłaszcza dla osób, które lubią syte, mięsne posiłki. Ze swojej strony polecam Weißwurst, które jest potrawą narodową Bawarii, a szczególnie okolic Monachium, czasami uważany za symbol jej odrębności. Istnieje również żartobliwe pojęcie Weißwurstäquator (równika białej kiełbasy), biegnącego wzdłuż Dunaju i odgraniczającego Starą Bawarię od reszty tego kraju związkowego. Często serwowaną tu potrawą jest Bayerischer Schweinebraten, czyli pieczona lub smażona wieprzowina podawana z ciemnym sosem pieczeniowym i kapustą lub z tzw. Semmelknödeln, czyli knedlami z bułką tartą. Godnymi polecenia są także Spätzle, czyli kluseczki, które można podawać z mięsem zamiast ziemniaków lub zapiekać z serem. Potrawa ta nazywa się Kässpätzle. Innymi propozycjami, które każdy chętnie skosztuje, są Bratkartoffeln, czyli smażone talarki ziemniaczane z cebulką, które występują zaróno jako samodzielne danie, jak i dodatek do mięsa. Każdy gość w Bawarii musi obowiązkowo spróbować Brez’n, czyli precli z solą, które są podawane z wyżej wymienionymi kiełbaskami i słodką musztardą. Najczęściej serwowanymi zupami w restauracjach jest rosół z knedlem Leberknödel lub kluskami podobnymi do polskich lanych klusek, tzw. Leberspätzle, które w składzie zawierają wątróbkę i boczek oraz bułkę tartą. Jednak najbardziej popularnym daniem są tzw. Schweinshaxe, czyli po prostu golonka podawana z kiszoną kapustą.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

Osobom, które preferują mniej ciężkostrawne dania, polecam Schwäbische Maultaschen, czyli prostokątne lub kwadratowe pierożki z różnym nadzieniem (mięsnym, warzywnym), podawane z sosami lub z rosołem. Bawaria to kraina niezmierzonych łąk, na których pasą się krowy i owce, dlatego jest znana również ze swoich serów zarówno żółtych dojrzewających, takich jak Allgäuer Bergkäse, Emmentaler, jak i twarożkowych, tzw. Frischkäse. Mieszkając u podnóża Alp, zauważyłam, że Bawarczycy lubią proste sałatki, takie jak makaronowa (Nudelsalat) i ziemniaczana (Kartoffelsalat), które są doskonałe jako szybki, ale sycący obiad lub kolacja.

Kuchnia bawarska to również desery. Jedne z najlepszych, jakie jadłyśmy niedaleko słynnego zamku Neuschwanstein, przypominające polskie faworki, to tak zwane Schneeballen. Są dostępne w wersji podstawowej, z cukrem pudrem lub cynamonem, lub „bogatszej” – oblane czekoladą i wypełnione pysznymi kremami: cytrynowym, kawowym, szampańskim, pistacjowym. Równie pyszny jest krem bawarski przypominający panna cotta, a także norymberdzkie pierniczki Nürnberger Lebkuchen. Popularnymi ciastami są sernik (Käsekuchen) i jabłecznik zawinięty w delikatne listkowe ciasto, zwany Apfelstrudel, lub szarlotka (Apfelstreuselkuchen).

Nieodłącznym elementem kultury bawarskiej jest tradycja picia i warzenia piwa. Na terenie Bawarii znajduje się prawie 700 browarów, tym samym kraina ta ma największe zagęszczenie browarów na świecie, a to z kolei oznacza, że 44% wszystkich europejskich browarów usytuowanych jest właśnie w Bawarii. Piwo niemieckie według regulacji Księcia Wilhelma IV, który wydał w 1516 roku słynny bawarski dekret dotyczący czystości piwa (Reinheitsgebot), zabrania dodawania związków chemicznych, barwników lub niższej zawartości jęczmienia do piwa.

 Świat Kominków i Magazyn Lubelskiej Blogosfery Kulinarnej Aromat

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama