Reklama
News will be here

Kominek i antresola

Antresola, to raczej współczesny element wnętrza. Początkowo jej powstanie wiązało się z koniecznością wygospodarowania dodatkowej przestrzeni mieszkalnej, najczęściej służącej do spania. Stąd antresole pojawiały się w skromniejszych domostwach w formie rozmaitych konstrukcji dostępnych schodami lub drabiną, czasem zwane były one stryszkami.
Kominek i antresola
Panoramiczny kominek we wnętrzu z antresolą, Brunner

Antresola, to raczej współczesny element wnętrza. Początkowo jej powstanie wiązało się z koniecznością wygospodarowania dodatkowej przestrzeni mieszkalnej, najczęściej służącej do spania. Stąd antresole pojawiały się w skromniejszych domostwach w formie rozmaitych konstrukcji dostępnych schodami lub drabiną, czasem zwane były one stryszkami. Dopiero architektura drugiej połowy XX wieku uczyniła z antresoli pożądany, atrakcyjny i bardzo funkcjonalny element wnętrza, a w niektórych wnętrzach, np. w loftach, wręcz będący niezbędnym wyznacznikiem stylu.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI. 


Niezależnie od przyjętego systemu grzewczego w domu ani od rodzaju pieca czy kominka, ciepło unosi się do góry. Oznacza to, że na antresoli może być cieplej niż w dolnej części wnętrza. Ruch powietrza dodatkowo sprzyja osiadaniu kurzu, o czym należy również pamiętać – i nie umieszczać na antresoli sypialni alergicznego dziecka. Najczęściej nie ma potrzeby instalowania dodatkowego ogrzewania na samej antresoli. Z uwagi na większą niż przeciętna kubaturę pomieszczenia, dobór mocy urządzeń grzewczych na etapie projektu budynku i tak uwzględnia ogrzanie całości. To jest zresztą główny argument przeciwników dwupoziomowych, wysokich wnętrz – konieczność ogrzewania „pustej” kubatury. Ale coś za coś – ta właśnie przestrzeń buduje klimat wnętrza.

piecyk emaliowany czerwony koza kominkowa
Mały, czerwony kominek na nóżkach, Invicta

Jak najlepiej usytuować kominek lub piec względem antresoli lub antresolę przy już istniejącym kominku? Spośród wielu możliwości najmniej wygodne jest usytuowanie urządzenia pod antresolą (niejako pod nią schowanego). Problemem w takim układzie może być przede wszystkim nierównomierne rozchodzenie się ciepła,  ograniczona dostępność do górnej części przyłączenia do przewodu dymowego, dlatego lepiej takiego układu unikać. Często stosuje się układ, w którym urządzenie stoi niejako przed antresolą, przylegając do jej krawędzi przewodem kominowym. Pionowa część przewodu dymowego staje się wertykalnym elementem „spinającym” część dolną i górną wnętrza. Naprowadza wzrok z kominka lub pieca na antresolę. W minimalistycznej wersji wystarczy, że jest to stalowy przewód dymowy – element systemu kominkowego. Szczególnie dobrze takie rozwiązanie wygląda w połączeniu z prostym lub dizajnerskim piecykiem. 

Kominki o bardziej rozbudowanej formie czy o większych gabarytach w wysokim wnętrzu mogą potrzebować, dla zachowania proporcji bryły, fragmentu ściany, w której przewód kominowy będzie ukryty. Niezależnie od przyjętego rozwiązania, część pomiędzy piecem lub kominkiem a wysokim sufitem będzie bardzo eksponowana i warto zadbać o jej estetyczne wykończenie. Inny układ to usytuowanie kominka obok lub naprzeciwko antresoli, przy sąsiadującej ścianie wnętrza lub w narożniku. Wówczas siedząc na antresoli będziemy widzieć kominek. Najbardziej reprezentacyjną ścianą stanie się ta z kominkiem lub piecem – najczęściej o podwójnej wysokości.

 Natalia Przesmycka

 Pełen tekst artykułu ukazał się w numerze 4(41)2014 magazynu „Świat Kominków"

kominek we wnętrzu z antresolą
Od lewej: kominek wiszący Focus/Koperfam, kominek wbudowany w ścianę Stuv/ Kominki Kozłowski

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama