Kominki.org   >   Aktualności inne  >   ABC kominka

ABC kominka

Przez wiele lat kominek opalany tanim drewnem był sprzedawany jako alternatywa dla kosztownego gazowego ogrzewania. Chociaż w Belgii, Holandii czy Anglii kominki gazowe były popularne, w Polsce nikt nie odważył się nawet wspomnieć o takim rozwiązaniu! Zawsze straszono podwyżkami cen gazu lub wręcz „zakręceniem kurka” przez Rosjan. Naraz coś się „odblokowało”, chociaż nie bardzo wiadomo dlaczego: ani gaz nie staniał, ani sytuacja geopolityczna nie zmieniła się na korzyść, ani dochody ludności nie
Nowa wersja programu „Czyste Powietrze”
droga do czystego powietrza
27-03-2020
Na przełomie marca i kwietnia zaczną obowiązywać zmiany w rządowym programie „Czyste Powietrze”, przyjęte już przez Zarząd (3 marca uchwałą nr B/10/4/2020) i Radę Nadzorczą (6 marca uchwałą nr 29/20) Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Drewno to nie główna przyczyna smogu w Krakowie!
droga do czystego powietrza
13-12-2019
Przedstawiamy artykuł "Drewno to nie główna przyczyna smogu w Krakowie!" przygotowany przez Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych.
Żeliwne lub stalowo-szamotowe pudełko, które mieści w sobie palenisko, do tego wyeksponowana rura odprowadzająca spaliny, jakieś drzwiczki do załadunku drewna, w większości przeszklone, a to wszystko postawione na (zwykle) czterech nóżkach… to „koza”, a właściwie piec kominkowy.
Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego Towarzystwo dla Natury i Człowieka rozpoczyna kampanię uświadamiającą problem zanieczyszczenia powietrza w woj. lubelskim. "Chcemy dotrzeć do mieszkańców z informacją praktyczną. Czym nie warto palić, czego nie wrzucać do pieca, by nie truć siebie, swoich dzieci i sąsiadów" tłumaczy Krzysztof Gorczyca - prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka.
Piece „jak u babuni” mają ciągle swoich zwolenników. Z tą „babunią” to lekka przesada, bo większość Polaków wychowała się w domach z centralnym ogrzewaniem i z prawdziwymi piecami kaflowymi nie miała do czynienia. Jeśli nawet gdzieś w swoim CV zapiszą „piec kaflowy”, to nie będzie to najmilsze skojarzenie, bo zbudowany przez domorosłego majstra, z byle jakich materiałów i takich kafli piec, jeśli nawet był „sercem domu”, to był organem chorowitym i kapryśnym.
Sprawne funkcjonowanie kominka zależy nie tylko od prawidłowej jego budowy i stosowania odpowiedniego opału, ale także od dobrania prawidłowego do wymagań paleniska przewodu kominowego i właściwej jego budowy. Przepisy prawa budowlanego oraz Polskie Normy odnośnie kominów narzucają wiele wymagań w tym zakresie.
Podział kominków ze względu na styl ich wykonania pozwala w prosty sposób zorientować się co do ogólnych, estetycznych preferencji. Jedni preferują nowoczesne formy inni klasyczne a jeszcze inni rustykalne czy kaflowe. Zapoznaj się ze stylami kominków i poznaj swoje preferencje.
26 listopada podczas Sesji Rady Miejskiej w Skale, gminie położonej 20 km od Krakowa pozytywnie, jednogłośnie przegłosowano dwie uchwały związane z poprawą jakości powietrza. Pierwsza uchwała dotyczy wyrażenia woli przeprowadzenia na terenie Gminy zorganizowanej i wielokanałowej kampanii informacyjno-edukacyjnej w zakresie prawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych w kontekście promocji palenia współprądowego w urządzeniach, które są do tego technicznie przystosowane.
Artykuł ten odnosi się do projektu uchwały antysmogowej dla województwa pomorskiego opublikowanego przez miejscowy urząd marszałkowski jako dokument do konsultacji społecznych zaplanowanych na listopad 2019 roku.
1  2  3  4    

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: