Reklama
Kominkowy niezbędnik:

ABC kominka

W tym dziale znajdziesz artykuły o:

  • rodzaje kominków, piecyków wolno stojących, pieców
  • kominkowe style
  • materiały do izolacji kominka
  • rodzaje palenisk kominka
  • przegląd i konserwacja kominka
  • komin do kominka
  • paliwo do kominka
  • ekologiczny kominek jak go wybrać
Kominek. Ale jaki? - tradycyjny piec kaflowy
Kominek. Ale jaki? - tradycyjny piec kaflowy

Piece „jak u babuni” mają ciągle swoich zwolenników. Z tą „babunią” to lekka przesada, bo większość Polaków wychowała się w domach z centralnym ogrzewaniem i z prawdziwymi piecami kaflowymi nie miała do czynienia. Jeśli nawet gdzieś w swoim CV zapiszą „piec kaflowy”, to nie będzie to najmilsze skojarzenie, bo zbudowany przez domorosłego majstra, z byle jakich materiałów i takich kafli piec, jeśli nawet był „sercem domu”, to był organem chorowitym i kapryśnym.

01.12.2019 00:00
Zdrowy komin podstawą sprawnego kominka
Zdrowy komin podstawą sprawnego kominka

Sprawne funkcjonowanie kominka zależy nie tylko od prawidłowej jego budowy i stosowania odpowiedniego opału, ale także od dobrania prawidłowego do wymagań paleniska przewodu kominowego i właściwej jego budowy. Przepisy prawa budowlanego oraz Polskie Normy odnośnie kominów narzucają wiele wymagań w tym zakresie.

30.11.2019 00:00
Kominek w stylu - ale jakim? Poznaj możliwości
Kominek w stylu - ale jakim? Poznaj możliwości

Podział kominków ze względu na styl ich wykonania pozwala w prosty sposób zorientować się co do ogólnych, estetycznych preferencji. Jedni preferują nowoczesne formy, inni klasyczne, a jeszcze inni rustykalne czy kaflowe. Zapoznaj się ze stylami kominków i poznaj swoje preferencje.

28.11.2019 00:00
Kominek. Ale jaki? - kominek gazowy
Kominek. Ale jaki? - kominek gazowy

Przez wiele lat kominek opalany tanim drewnem był sprzedawany jako alternatywa dla kosztownego gazowego ogrzewania. Chociaż w Belgii, Holandii czy Anglii kominki gazowe były popularne, w Polsce nikt nie odważył się nawet wspomnieć o takim rozwiązaniu! Zawsze straszono podwyżkami cen gazu lub wręcz „zakręceniem kurka” przez Rosjan.

27.11.2019 00:00
Jak szukać „czystego” wkładu kominkowego lub piecyka?
Jak szukać „czystego” wkładu kominkowego lub piecyka?

Z pewnością najlepiej jest już dzisiaj zakupić urządzenie spełniające wymogi Ekoprojektu i to powinno być jednym z priorytetów wyboru. Warto wybrać palenisko lub piecyk spełniający wymogi Ekoprojektu, nawet jeśli na naszym terenie jeszcze nie obowiązuje zaostrzona ustawa o poprawie jakości powietrza. Na szczęście producenci nie czekają na ostatnią chwilę i już dzisiaj dostępna jest szeroka gama wkładów i piecyków spełniających przyszłe wymagania. Zapoznaj się z przygotowaną przez nas listą.

18.10.2018 01:00
Smog - NIE od kominka! - zobacz film
Smog - NIE od kominka! - zobacz film

Jak powstaje smog i czy kominek jest winowajcą złego powietrza w Polsce? Dowiedz się oglądając materiał przygotowany przez telewizję GTV. Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

28.03.2018 00:00
Kominek. Ale jaki? - piecyk wolno stojący na pellet
Kominek. Ale jaki? - piecyk wolno stojący na pellet

Rewolucję, jaką w branży kominkowej spowodowały malutkie drzewne granulki – pellety, porównać można tylko z wynalezieniem szkła witroceramicznego. Idea budowy indywidualnego urządzenia grzewczego zasilanego automatycznie pelletami, jaka pojawiła się w Seattle w 1973 roku, stała się niezwykle popularna na wszystkich kontynentach. W Europie posiadamy wielu producentów doskonałych urządzeń, ostatnio dołączyły do tej grupy polskie firmy.

14.03.2018 00:00
Kominek. Ale jaki? - nowoczesny piec kaflowy
Kominek. Ale jaki? - nowoczesny piec kaflowy

Tradycyjna forma pieca kaflowego nie każdemu odpowiada. Ludziom, którzy napatrzyli się na przeszklone bryły kominków, trudno jest pogodzić się z tym, że decydując się na tradycyjny piec, w znacznej mierze stracą możliwość obserwacji ognia. Od jakiegoś czasu nie muszą wybierać, bo współczesna technika zduńska potrafi doskonale pogodzić tradycję z nowoczesnością.

02.10.2017 00:00
Drewno - gdzie kupić, jak sezonować, czym je ciąć
Drewno - gdzie kupić, jak sezonować, czym je ciąć

Terminy i orientacyjne wielkości sprzedaży drewna ustalają poszczególne leśnictwa, w porozumieniu z nadleśnictwami i tam najlepiej szukać aktualnej informacji. Regułą jest, że w lasach państwowych najdroższe drewno do kominka mają nadleśnictwa, które są położone najbliżej wielkich aglomeracji. Natomiast im dalej od miasta, tym opał tańszy.

20.09.2017 00:00
Kominek. Ale jaki? - kominek z wkładem "powietrznym"
Kominek. Ale jaki? - kominek z wkładem "powietrznym"

To najbardziej popularna obecnie forma udomowionego ognia. Najtańszy komplet: wkład kominkowy oraz zestaw podstawowych materiałów do budowy kominka nie kosztuje więcej niż średnia pensja, ale to jest absolutne minimum! Za te pieniądze nie można oczekiwać nic innego, niż cieniutkie żeliwo i gipsowa płyta, plus niewyszukane wzornictwo i wykonawstwo.

14.09.2017 00:00
Kominek. Ale jaki? - kominek z "płaszczem wodnym"
Kominek. Ale jaki? - kominek z "płaszczem wodnym"

Ktoś wpadł na pomysł zbudowania kotłowego paleniska kominkowego, takiego, które nie powietrze, a wodę podgrzewa. Jeśli już mamy gorącą wodę, to nie wyobrażam sobie, by nie była ona rozprowadzona po domu. Ciepło z kominka może być „rurkami” przekazane do wielu pomieszczeń, nawet odległych, położonych na różnych kondygnacjach. Można też wykorzystać kominek „wodny” do podgrzewania wody użytkowej.

07.09.2017 00:00
Kominek. Ale jaki? - biokominek - co trzeba wiedzieć
Kominek. Ale jaki? - biokominek - co trzeba wiedzieć

Kominek bez drewna i komina to kusząca propozycja. Nawet jeśli na przeszkodzie nie stoją sprawy finansowe, to przecież niemożność techniczna dotyka również bogatych… Wielopiętrowy budynek, brak przewodu kominowego, regionalny zakaz palenia czy odlotowa aranżacja wnętrza albo zwyczajne życie na najwyższych obrotach… Wszędzie tam pasuje ogień, który pojawia się bez trwałych architektonicznie zobowiązań, a na dodatek może przenieść się na taras, do ogrodu, a nawet do wnętrza luksusowego jachtu.

01.09.2017 00:00
Reklama
Przeczytaj także
Reklama