Reklama

EXPOBIOMASA 2025 - targi ogrzewania biomasą w Hiszpanii

Targi Expobiomasa 2025, które odbyły się w Valladolid (Hiszpania) w dniach 6 -8 maj 2025 promują bioenergię jako kluczowy sektor w transformacji energetycznej, a kominki i piecyki tam pokazywane są traktowane jako jeden z ważnych elementów miksu energetycznego.
EXPOBIOMASA 2025 - targi ogrzewania biomasą w Hiszpanii
Stoisko hiszpańskiego producenta piecyków na biomasę Ecoforest

1. Półwysep Iberyjski, Hiszpania i Portugalia to rynek duży, liczący niemal 60 mln ludności (48 ,5 mln Hiszpania + 10,5 mln Portugalia). Mimo pięciu elektrowni atomowych jakie są w Hiszpanii ze źródeł OZE pochodzi tam 56% wytwarzanej energii. Mistrzem Europy w OZE jest Portugalia, gdzie aż 91 % energii powstaje z OZE a prąd jest... trzy razy tańszy niż w Polsce. Mimo wielkiego udziału energii odnawialnych z wody, słońca i wiatru w obu krajach i stosunkowo niewielkiego udziału biomasy w produkcji energii elektrycznej (Hiszpania 2 %, Portugalia 6 %) to drewno i pellety do zastosowań domowych (przyjemność i ogrzewanie) są tam poważnie i konsekwentnie traktowane jako NIEZBĘDNE OGNIWO TRANSFORMACJI ENERGETYCZNEJ. 

Więcej podobnych treści znajdziesz w dziale WYDARZENIA 

2. Dowodem na poważne podejście na Półwyspie Iberyjskim do drewna i pelletu są Targi Expobiomasa, już po raz 15-ty zorganizowane w Valladolid przez AVEBIOM, Asociacion Espanola de la Biomasa. Na terenach zewnętrznych i w halach pokazywane są rozwiązania, od pozyskania drewna i jego przerobu po systemy odprowadzania spalin i urządzenia wykorzystujące drewno, zrębki, brykiet i pellety do ogrzewania nie tylko domów jednorodzinnych ale też większych obiektów czy osiedli.

3. Bilans Expobiomasa 2025 to 350 wystawców z 24 krajów, 100 wystąpień konferencyjnych, 6400 odwiedzających profesjonalistów z 35 krajów, głównie z Hiszpanii (82%) ale też z Portugalii, Francji i Włoch oraz z krajów Ameryki Łacińskiej. „Biomasa eu tu casa” (Biomasa w Twoim domu) to przygotowana przez AVEBIOM objazdowa wystawa promująca różne rozwiązania ogrzewania na drewno i pellety. Miała ona swoją premierę w Valladolid na Expobiomasa 2025.

4. Specyficzny sposób liczenia sprawia, że wystawców jest „na papierze” bardzo dużo, ponad 300 jednak w praktyce wielu wystawców to dystrybutorzy kilku marek wymienionych na liście a obiecująca ekspozycja może być nawet ...jednym paleniskiem lub reklamowym banerem. Jednak to wcale nie umniejsza jakości tej imprezy, bo asortyment pokazanych urządzeń jest więcej niż wystarczający. Poza tym targi są przecież dedykowane profesjonalistom, a oni, nie tylko w Hiszpanii, w dużym stopniu również w tych multimarkowych systemach funkcjonują.

5. Wspomniana specyfika targowa sprawia, że chociaż polskich producentów z samodzielnymi ekspozycjami nie było w Valladolid, to polskie produkty (np. Hitze) można było znaleźć na stoiskach multi brandowych ekspozycji. Był też inny polski akcent...wśród wielu branżowych magazynów nasze specjalne angielskojęzyczne wydanie o rynku polskim „Made in Poland 2025: Fireplaces, stoves, biomass boilers, wood and pellets”. 

Na targach Expobiomasa 2025  na zdjęciach od lewej, na górze wkład kominkowy Hitze na stoisku multibrandowym hiszpańskiego dystrybutora, poniżej piecyki na drewno ADF , po prawej, hiszpańskie piecyki pelletowe Ecoforest, a poniżej redaktor naczelny Świata Kominków Witold Hawajski i Jarosław Flak z magazynu Świat Kominków z wydawnictwem Made in Poland 2025
Na targach Expobiomasa 2025 obecno było sporo włoskich producentów, na zdjęciach od lewej:  wkład kominkowy A. Caminetti, poniżej piecyki Nobis, po prawej kuchnie na drewno Rizzoli, a poniżej czeskie piecyki Blaze Harmony

6. Samodzielne ekspozycje urządzeń grzewczych, głównie piecyków, wkładów kominkowych mieli lokalni, hiszpańscy i portugalscy producenci, ECOFOREST czy ADF oraz firmy głównie z Włoch: A. Caminetti, Rizzoli, Nobis, Thermorossi, Gruppo Piazetta (Piazzetta i Superior). Również czeska firma BLAZE HARMONY pokazała atrakcyjnie zaaranżowany przegląd swojej oferty.

7. Dominujące wzornictwo piecyków to głównie modele „panoramiczne” oraz piecyki rozbudowane o ławy, schowki itd. - szybkie w montażu ale zbliżające piecyk do kominka. Były też niewielkie, minimalistycznie stylizowane, piecyki na drewno, które wydają się pokazywać kolejny europejski trend na małe urządzenia służące zdecydowanie jako dodatkowe ogrzewanie.

8. Kotły na biomasę prezentowali głównie liderzy europejskiego rynku, firmy FROLING, OKOFEN, SOLARFOCUS i HARGASSNER. Pompy ciepła były na tych targach zdecydowanie produktami niszowymi (ECOFOREST, METLOR) jak przystało na targi biomasowe.

Na zdjęciach od góry od lewej: kominy Dinak, kotły na biomasę Hargassner, poniżej od lewej: stoisko Piazzetta, po prawej: hiszpański dystrybutor Nerlam z piecykami na pellety

9. Rozwiązania ogrodowe były również obecne, bo w końcu są to targi na terenach, które takie rozwiązania z powodów klimatycznych znają od dawna. Jednak nie było żadnych grilli i kominków ogrodowych „murowanych” a wyłącznie modele powtarzalne ze stali. Pokazano też kilka atrakcyjnych propozycji ogrodowych kuchni nie tylko wielofunkcyjnych ale wielkoformatowych. Modularne, szybkie w montażu metalowe, fabryczne rozwiązania konkurujące z wciąż popularnymi w Polsce wielkimi ceglanymi budowlami.

10. Zgodnie z prawem Murphy’ego co może się zdarzyć to się zdarzy. Blackout w Hiszpanii, Portugalii i części Francji – dramatyczny niedobór energii 28 kwietnia to (bez względu na finalne przyczyny) sygnał, że warto mieć alternatywę dla prądu... również w ogrzewaniu. To co ma miejsce w Polsce, ograniczenia domowych kominków i rozpowszechnianie wątpliwości wokół drewna i pelletu wydaje się więc być co najmniej pozbawionym sensu. BIOMASA EN TU CASA ( Biomasa w Twoim domu). Weźmy przykład z Hiszpanii.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama