Reklama

Budowa kuchni kaflowej

Na początek należy wybrać komin i podłoże. Następna sprawa, to zdefiniowanie potrzeb, czyli co ma być: sam piec kuchenny, a może jakieś dodatki - piekarnik, wędzarnia, grzanie wody, okap, piec chlebowy? Kolejna rzecz, to ile miejsca mamy na budowę kuchni kaflowej? Następnie po ustaleniu powyższych szczegółów, należy przystąpić do realizacji budowy wymarzonej kuchni kaflowej.
Budowa kuchni kaflowej
Kuchnia kaflowa z żeliwnym osprzętem
Źródło: Łubiańskie Kominki

Budowa kuchni na drewno - samodzielnie czy z pomocą zduna? 

Wiele osób chce mieć kuchenny piec kaflowy. Część z nich może zastanawia się czy podołałaby sama budowie kuchni kaflowej? Jak zatem swoje marzenie zrealizować? Nie polecam brać się za takie prace całkowicie samodzielnie, czasem, zwłaszcza wobec jakichś wątpliwości, trzeba powierzyć taką pracę doświadczonemu zdunowi. Dlaczego? Kuchnia kaflowa to ogień w domu - który musi być bezpieczny oraz sprawny by gotowanie na drewnie było przyjemnością.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziecie w dziale KUCHNIE NA DREWNO

Budowa kuchni na drewno - czy potrzebna jest zgoda na remont?  

Zanim zaczniemy budowę pieca, warto się zainteresować przepisami prawnymi – czy możemy taki remont przeprowadzić? Przy budowie domu trzeba mieć pozwolenie, a przy jego remoncie? W zależności od zakresu prac czasem tak, czasem nie, a niekiedy wystarczy samo zgłoszenie do odpowiedniej instytucji. Te przepisy też się co jakiś czas zmieniają, więc nie można teraz napisać co, jak i kiedy będzie aktualne, ale trzeba tego pilnować, aby nie mieć kłopotów. Jeżeli to mamy załatwione, możemy działać dalej. Odpowiedzmy sobie na pytanie: do czego piec ma służyć? Dla przyjemności, okazyjnego gotowania, do pieczenia chleba, do czegoś jeszcze? Tutaj mała dygresja – nawet jeżeli początkowo piec miałby służyć tylko okazyjnie, to dobrze zbudowany i tak jest wykorzystywany coraz częściej, ale to tak może na marginesie, więc zakładamy zbudowanie dobrze działającego pieca kuchennego, tak jakbyśmy mieli tylko jego używać.

Kuchnie kaflowe
Od góry po lewej stronie realizacja kuchni kaflowej wykonana przez firmę Zdunar, następnie realizacja ZBRW ZDUN Leszek Szykulski. Na dole od lewej strony realizacja kuchni kaflowej wykonana przez firmę Soul of Fire, następnie realizacja firmy Zdun.pl Marcin Wudniak 

Komin, kafle, fajerki - przygotowanie do budowy pieca kuchennego

Należy zdefiniować potrzeby, czyli co ma być: sam piec kuchenny, a może jakieś dodatki, piekarnik, wędzarnia, grzanie wody, okap, piec chlebowy? Druga rzecz, to ile miejsca na to mamy? Sama płyta grzewcza może mieć dwie albo cztery fajerki (mówimy tu o rozwiązaniu klasycznym, najstarszym), co wyznacza nam rozmiar pieca. Jak to policzyć? Płyta dwufajerkowa ma rozmiar od 30 × 60 cm, poprzez różne kombinacje tych wymiarów, aż do 70 cm długości, np. 33 × 67, 34 × 70cm i tak dalej – zależy, co jest w danym sklepie, w danym rejonie Polski. Więc cztery fajerki to co najmniej 60 × 60 aż do 70 × 70 cm wymiaru. Ale na tym się nie kończy – kafle nie mogą stać bezpośrednio na płycie fajerkowej, bo z czasem popękają od wstrząsów wywoływanych stawianiem garnków, a więc trzeba czegoś jeszcze.  Co to takiego? Tak zwana płyta lita albo gont, albo ślepak, zależnie od nazwy w danym rejonie, po prostu taka sama żeliwna płyta jak fajerkowa, identycznej długości, i o szerokości 15 cm. Płyty takie zawsze stosuje się dwie, z jednej krawędzi (boku) płyty fajerkowej i z drugiej. Dopiero na tym stawia się kafle, tutaj też możemy kafle dowolnie suwać, tak jak nam pasuje.

Kuchnia kaflowa z okapem z kafli
Kuchnia kaflowa, wykonanie i fot. ZDUNI Ekspresja Ognia

Jak zbudować kuchnię kaflową?

Budowę pieca prowadzimy tak samo, jak przy piecu pokojowym, czyli powoli, z przerwami na przeschnięcie. Zaczynamy tak samo – można postawić rządek kafli na podłodze ,,na sucho”, pomyśleć, popatrzeć, poplanować, coś zmienić, znowu przemyśleć. Jak już będzie wszystko jasne, to można mieszać zaprawę. Tutaj, podobnie jak w poprzednim artykule, zalecam raczej zaprawę gotową, fabrycznie zmieszaną, co zwalnia nas częściowo z myślenia o tym, czy glina z piaskiem jest w dobrych proporcjach, czy też nie. Takiej zaprawy potrzeba co najmniej 20 worków po 25 kg; oczywiście przy większym piecu więcej – 30, a nawet 40 worków. Ale jeżeli ktoś się uprze i czuje się pewnie, to można jednak po dawnemu, z gliny i piasku. Glinę często można kupić w kaflarni z tych kafli, które nie poszły do wypalenia i zostały odrzucone. Wtedy kupujemy od 4 worków wzwyż – a to dlatego, że nie wiadomo, jak duży będzie dany piec. Glinę taką dzień wcześniej zalewa się wodą w jakimś większym naczyniu, typu duże wiadro, otwarta beczka czy coś takiego, aż się rozmoczy przez noc. Piasku musi być dwa albo trzy razy więcej od gliny – tu zależy, czy mamy tę glinę wyjściowo ,,tłustą”, czy ,,chudą”, ale tego w artykule nie da się opisać. 

kuchnia kaflowa w trakcie budowy
Kuchnia kaflowa w trakcje budowy. Fot. ZDUNI Ekspresja Ognia

Ostatni etap budowy kuchni kaflowej - wykończenie 

Doszliśmy więc do sprawy okapu. Jego wielkość jest tak naprawdę sprawą gustu, jako że jego skuteczność bez wewnętrznego wentylatora elektrycznego będzie z konieczności niewielka. Ale jeżeli ma być jakąś dekoracją pieca, to czemu nie? Zatem zamawiamy deskę ładną i grubą przynajmniej na 5 cm, a szeroką na 10 cm, i wmurowujemy wewnątrz ścianek pieca, ale nie w kanałach grzewczych, tylko w miejscu, gdzie nie ma gorących spalin....

Arkadiusz Szewczyk

Cały artykuł jest dostępny w poniższym linku: 
Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Reklama