Reklama

Prawidłowy ciąg kominowy – jak go zapewnić?

Właściwy ciąg kominowy to kluczowe pojęcie w przypadku podłączania pieców i kominków do komina. Ciąg kominowy to zjawisko, które decyduje, czy spalanie paliwa w kominku będzie następowało w sposób jakiego oczekujemy...
Prawidłowy ciąg kominowy – jak go zapewnić?
Szyber kominowy - najprostszy sposób regulowania ciągu kominowego; Darco

Kwestia zapewnienia właściwego ciągu kominowego

Właściwy ciąg kominowy to kluczowe pojęcie w przypadku podłączania pieców i kominków do komina. Ciąg kominowy to zjawisko, które decyduje, czy spalanie paliwa w kominku będzie następowało w sposób jakiego oczekujemy oraz czy spaliny nie będą miały tendencji do cofania się do pomieszczeń. Ciąg kominowy to podstawowy parametr jeśli chodzi o bezpieczeństwo instalacji odprowadzania spalin, dlatego warto poświęcić mu kilka zdań.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Kominy i wentylacja do kominka

Od czego zależy naturalny (grawitacyjny) ciąg kominowy

Naturalny ciąg kominowy zależy od kilku czynników, między innymi:

  • różnicy temperatur powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku (naturalny wypór termiczny),
  • wysokości komina i pola jego poprzecznego przekroju (wartość podciśnienia w przewodzie kominowym jest wprost proporcjonalna do obu tych zmiennych - im wyższy i szerszy komin – tym większa wartość ciągu kominowego),
  • wiatru, który może powodować wytwarzanie dodatkowego podciśnienia w kominie lub, gdy jest opadający, cofać przepływ spalin z powrotem do budynku,
  • konstrukcji komina (porowatość, przewężenia, uskoki, prawidłowe ocieplenie) oraz jego szczytu (położenie względem kalenicy),
  • konstrukcji budynku (dachu) i usytuowania budynku względem drzew,
  • ukształtowania terenu.

Należy pamiętać, iż koniecznym warunkiem dla zaistnienia prawidłowego ciągu kominowego jest dobrze funkcjonująca wentylacja nawiewna do budynku (w szczególności musi być zainstalowany układ doprowadzenia powietrza z zewnątrz do kominka).

Jak wspomagać ciąg kominowy?

Dla zwiększenia ciągu najczęściej stosowane są nasady kominowe, których funkcjonalność pozwala na wykorzystanie wiatru do wytwarzania podciśnienia w przewodzie kominowym. Nasady, dzięki swojej budowie, osłaniając przewód kominowy przed wiatrem wytwarzają podciśnienie w króćcu dolotowym. Zazwyczaj dobrze dobrana nasada kominowa może uwolnić nas od kłopotów związanych z niedoskonałą instalacją kominową.

Nasady kominowe, które można stosować na zakończenia przewodów odprowadzających spaliny z kominków, to przede wszystkim nasady samonastawne. Powinny one być wykonane z materiałów odpornych na działanie wysokiej temperatury oraz substancji kwaśnych zawartych w spalinach, dlatego zazwyczaj wykonuje się je z wysokogatunkowej stali kwasoodpornej. Występuje tu też problem sadzy zalepiającej przewody i doloty nasad (przewody dymowe muszą być często czyszczone i kontrolowane – co najmniej 4 razy w roku). Sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej, gdy paliwo używane do spalania nie jest najwyższej jakości (dotyczy to zwłaszcza kominków – i palenia mokrym, często zażywiczonym drewnem) lub gdy kominek jest miejscem utylizacji śmieci, starych mebli itp.

Do wspomagania ciągu kominowego mogą także służyć specjalne wentylatory dachowe, posiadające zabezpieczenia przed przegrzaniem silnika i zablokowaniem elementów ruchomych oraz nie powodujące ograniczenia swobodnego wypływu spalin z przewodu kominowego. Najbardziej skutecznymi i najbezpieczniejszymi są urządzenia wytwarzające ciąg kominowy na podstawie tzw. efektu inżektorowego, to jest wspomagania podciśnienia w przewodzie kominowym na skutek wytworzonego strumienia powietrza w przewodzie pomocniczym (tzw. generatory ciągu). Niestety wentylatory dachowe to urządzenia znacznie droższe niż tradycyjne nasady kominowe.

Regulacja i stabilizacja ciągu

Ograniczanie i stabilizowanie ciągu to znacznie łatwiejszy problem niż skuteczne jego wspomaganie – oczywiście o ile wkład kominkowy lub instalacja kominowa są wyposażone w odpowiednie elementy regulujące. Obecnie prawie każdy wkład kominkowy posiada wbudowany szyber, za pomocą którego można regulować pole poprzecznego przekroju przewodu spalinowego na wylocie z wkładu kominkowego. Jeśli wkład nie jest wyposażony w szyber, można dokupić go jako osobny element.

Stabilizację ciągu kominowego zapewnia urządzenie zwane regulatorem ciągu, które posiada ruchomą klapkę z obciążnikiem. Pod wpływem podciśnienia w przewodzie kominowym wychyla się ona i wpuszcza dodatkowe powietrze – czym zapewnia stabilność ciągu i ogranicza jego fluktuacje powodowane np. wiatrem. Urządzenie posiada regulację - obciążnik - za pomocą którego można ustalić wartość podciśnienia, przy której klapa zacznie wychylać się, dopuszczając powietrze do przewodu kominowego. Montowane jest na kominie spalinowym, najczęściej nad wyczystką poniżej wylotu spalin z kominka, w miejscu, do którego jest łatwy dostęp – choćby na potrzeby regulacji ciągu i konserwacji.

Łukasz Darłak, Darco


Szyber kominowy - najprostszy sposób regulowania ciągu kominowgo, Darco

Modulator ciągu kominowego, Darco

Nasada kominowa Dragon, Darco

Nasada kominowa Twister, Darco

Nasada kominowa Generator Ciągu Kominowego, Darco


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama