Ile kosztuje drewno kominkowe w sierpniu 2023?

Ceny drewna opałowego w sierpniu różnią się od tych, które podaliśmy wam w lipcu. Specjalnie dla was przejrzeliśmy popularne portale ogłoszeniowe w poszukiwaniu aktualnych cen drewna opałowego. Czy drewno w lipcu było tańsze niż w teraz, oraz co warto wiedzieć przed kupnem drewna - tego dowiecie się z poniższego artykułu.
Ile kosztuje drewno kominkowe w sierpniu 2023?

Co warto wiedzieć przed kupnem drewna do kominka?

Już w ostatnim artykule o cenach drewna, wspominaliśmy o tym, że drewno idealne do palenia w kominku musi mieć ok. 20% wilgotności. Poprzedni artykuł znajdziecie w poniższym linku: Ceny drewna opałowego w lipcu 2023 . Im większa wilgotność drewna opałowego tym niższa jego wartość opałowa i niższa sprawność kominka. Drewno mokre, musi poczekać rok albo dwa, by było użytkowe. Każdy gatunek drewna spala się inaczej. O ile nie ma to większego znaczenia przy paleniu w kotłach na drewno, to wybierając drewno do kominka warto zwrócić na to uwagę. 

wilgotność drewna
Im większa wilgotność drewna opałowego tym niższa jego wartość opałowa i niższa sprawność kominka

 

Więcej artykułów o drewnie kominkowym znajdziecie w dziale: Paliwa (drewno opałowe, pellet, brykiet) i akcesoria kominkowe

Co musisz wiedzieć przed kupieniem drewna kominkowego?

Dodatkowo przypominamy że metr przestrzenny to dużo mniejsza ilość drewna opałowego, niż metr sześcienny. Metr przestrzenny to drewno opałowe układane w stosy. Wstępny pomiar ilości drewna wykonuje się w metrach przestrzennych, mnożąc długość (l), szerokość (s) i wysokość (h): 

Mp= 1x sx h

W ten sposób otrzymujemy objętość stosu - czyli nie samego drewna, ale też kory i przestrzeni między wałkami drewna. 

Metr sześcienny (kubik) drewna opałowego powie nam bardziej dokładnie, jaką ilość drewna opałowego mamy. Aby to obliczyć, należy metr przestrzenny pomnożyć przez tzw. współczynnik redukcyjny, którego wartość wynosi od 0.65 do 0.70 w zależności od gatunku drewna, z którego ułożony jest stos. Dla przykładu jeden metr przestrzenny sosny to 0.65 m3 samego drewna sosnowego bez kory. 
 

Jakim drewnem jest najlepiej palić w kominku? 

Najlepsze do palenia w kominkach będzie drewno liściaste. Dąb jest bardzo popularnym gatunkiem drewna, ze względu na to, że ten rodzaj drewna spala się wolno. Wysoką wartość opałową ma też grab. Z kolei tańsza i popularna brzoza jest drewnem o mniejszej gęstości dlatego szybko się spala ale zwolennikom obserwacji kominkowego ognia zapewnia atrakcyjny, równy płomień. Buk, też jest często wybieranym rodzajem drewna do palenia w kominku. 

Aktualne ceny drewna kominkowego

Na popularnych portalach ogłoszeniowych ceny drewna bukowego w lipcu wahały się od 220zł do 400zł za metr przestrzenny. Teraz ten sam rodzaj drewna możemy znaleźć w cenach od 200zł do 300zł. Brzozę w lipcu wyceniano na cenę 330zł do 400zł za metr przestrzenny. Aktualnie brzozę jesteśmy w stanie kupić od 200zł do 350zł za metr przestrzenny. W lipcu cena dębu różniła się od pozostałych gatunków drewna bo była wyceniana na ok. 450zł do 500zł za metr przestrzenny. Aktualnie drzewo dębu znajdziemy od 250zł do 450zł za metr przestrzenny.  Grab był w lipcu najdroższym rodzajem drewna opałowego kosztował od 400zł do nawet 600zł. Teraz grab jesteśmy w stanie znaleźć od 280zł do 450zł.

 

Patrycja Szymbor 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama