Ile kosztuje drewno opałowe w lipcu 2023r?

Jesteśmy w trakcie wakacji to czas kiedy już powinniśmy myśleć o zaopatrzeniu się w drewno kominkowe na kolejne sezony. Ile kosztuje drewno opałowego w Lasach Państwowych i czy jest dostępne, a ile u lokalnych sprzedawców czy na popularnych portalach sprzedażowych i ogłoszeniowych? Jak rozróżnić metr przestrzenny drewna od sześciennego i jakie walory mają poszczególne rodzaje drewna podczas palenia w kominku - dowiecie się z artykułu.
Drewno na opał

Dlaczego nie warto palić w kominku mokrym drewnem? 

Palić w kominkach można tylko drewnem sezonowanym. Drewno takie musi być suche i mieć wilgotność około 20 %. Musimy zdawać sobie sprawę, że nieekologicznie i nieekonomicznie jest palić mokrym drewnem. Składa się na to wiele czynników. Palenie w kominku drewnem mokrym jest nieefektywne, bo najpierw odparowywana jest w palenisku woda z drewna, a dopiero później wytwarzane jest ciepło. Dlatego, żeby uzyskać tą samą ilość energii, musimy spalić więcej drewna mokrego niż suchego, czyli musimy posiadać więcej drewna. Paląc mokrym drewnem sprawność paleniska jest niższa, przez co palenie jest mniej przyjazne dla środowiska. 

palenie wilgotnym drewnem nie jest przyjazne dla środowiska
Im większa wilgotność drewna opałowego tym niższa jego wartość opałowa i niższa sprawność kominka

Drewno mokre, musi poczekać rok albo dwa, by było użytkowe. Każdy gatunek drewna spala się inaczej. O ile nie ma to większego znaczenia przy paleniu w kotłach na drewno, to wybierając drewno do kominka warto zwrócić na to uwagę. 

Więcej artykułów o drewnie kominkowym znajdziecie w dziale: Paliwa (drewno opałowe, pellet, brykiet) i akcesoria kominkowe

Jakim drewnem jest najlepiej palić w kominku? 

Najlepsze do palenia w kominkach będzie drewno liściaste. Dąb jest bardzo popularnym gatunkiem drewna, ze względu na to, że ten rodzaj drewna spala się wolno. Wysoką wartość opałową ma też grab. Z kolei tańsza i popularna brzoza jest drewnem o mniejszej gęstości dlatego szybko się spala ale zwolennikom obserwacji kominkowego ognia zapewnia atrakcyjny, równy płomień. Buk, też jest często wybieranym rodzajem drewna do palenia w kominku. 

Co warto wiedzieć kupując drewno opałowe? 

Sprzedawcy oprócz rodzaju drewna, czy jego ceny, podają również metraż w jakim drewno jest sprzedawane. W tym przypadku warto wiedzieć, czym różni się metr sześcienny od metra przestrzennego. Zazwyczaj osoby sprzedające drewno podają wartość metra przestrzennego. 

Metr przestrzenny to dużo mniejsza ilość drewna opałowego, niż metr sześcienny. 

Metr przestrzenny to drewno opałowe układane w stosy. Wstępny pomiar ilości drewna wykonuje się w metrach przestrzennych, mnożąc długość (l), szerokość (s) i wysokość (h): Mp= 1x sx h

W ten sposób otrzymujemy objętość stosu - czyli nie samego drewna, ale też kory i przestrzeni między wałkami drewna. 

Metr sześcienny (kubik) drewna opałowego powie nam bardziej dokładnie, jaką ilość drewna opałowego mamy. Aby to obliczyć, należy metr przestrzenny pomnożyć przez tzw. współczynnik redukcyjny, którego wartość wynosi od 0.65 do 0.70 w zależności od gatunku drewna, z którego ułożony jest stos. Dla przykładu jeden metr przestrzenny sosny to 0.65 m3 samego drewna sosnowego bez kory.

Ceny drewna opałowego 

Najtańsze drewno opałowe dostaniemy w nadleśnictwach. Z perspektywy finansowej, warto jest wybrać drewno pozyskane kosztem nabywcy. Samowyrób drewna, czyli pozyskanie go w systemie PKN (pozyskanie kosztem i staraniem nabywcy) to najtańszy sposób zaopatrzenia się w drewno ale też dużego zaangażowania i pracy kupującego. Każde leśnictwo w kraju, oprócz sprzedaży drewna opałowego pozyskanego kosztem skarbu (gotowe do wywozu wałki opałowe) posiada określoną pulę drewna (najczęściej drobnicy: gałęzi i trzebionki opałowej) przeznaczoną do zaopatrzenia w drewno opałowe lokalnego rynku.

W tym celu należy zgłosić się do miejscowego leśniczego, który wyznaczy miejsce wyrobu drewna (gałęzie i odpady drzewne po wykonanym zrębie, trzebieży lub czyszczeniu), przeszkoli z zasad bhp, ustali zasady przygotowania drewna i wystawi pisemne zezwolenie na wyrób. Jest ono jednocześnie zezwoleniem na wjazd do lasu w celu dotarcia do miejsca wyrobu drewna. W wyznaczonym terminie leśniczy dokona pomiaru, wyceny drewna i sprzeda je nabywcy, wystawiając dokument-asygnatę będący dowodem zakupu.

Nie każde drewno w lesie przeznaczone jest na opał, dlatego to leśniczy wyznacza nabywcy miejsce i rodzaj drewna do samowyrobu oraz określa zasady współpracy, których należy ściśle przestrzegać.

Dla przykładu przedstawiamy różnicę cen z nadleśnictwa Bytów (cena za metr sześcienny).

Drewno zebrane przez nadleśnictwo:

 • Buk 210,33zł,
 • Grab 200,49zł, 
 • Dąb 195,57 zł,
 • Brzoza 194,34zł

Samowyrób (w tym samym nadleśnictwie):

 • Buk 100,86zł, 
 • Grab 100,86zł, 
 • Dąb 100,86 zł, 
 • Brzoza 100,86zł

Różnica pomiędzy pozyskaniem drewna przez nadleśnictwo lub Skarb Państwa w porównaniu do samowyrobu wynosi ok. 100zł. 

Tak wygląda sytuacja w teorii jednak w praktyce okazuje się, że obecnie nie ma w Lasach Państwowych drewna liściastego do kupienia. Nie prowadzone są wycinki, tylko prace porządkowe, poza tym w związku z zagrożeniem pożarowym do wielu lasów nie ma wstępu. Dlatego też obecnie warto korzystać z oferty wyspecjalizowanych firm w sprzedaży drewna lub szukać opału na portalach sprzedażowych i ogłoszeniowych. 

Na popularnym portalu ogłoszeniowym, ceny drewna opałowego różnią się od siebie minimalnie w zależności od województw. Cena w prawie każdym przypadku zawiera transport drewna do kupującego w niewielkiej odległości od ogłoszeniodawcy (na terenie tego samego miasta, wsi, lub do ok. 50km). Przy większych odległościach transport może być dodatkowo płatny. 

Ceny drewna buk wahają się od 220zł do 400zł za metr przestrzenny. Brzozę znajdziemy od 330zł do 400zł za metr przestrzenny. Cena dębu jest nieco większa bo znajdziemy go od ok. 450zł do 500zł za metr przestrzenny. Grab jest najdroższym rodzajem drewna opałowego, ten z kolei możemy znaleźć w cenach od 400zł do nawet 600zł. 

Kolejny portal ogłoszeniowy posiada podobne ceny do wcześniej opisanego portalu, lecz pojawiają się tam również opcje kupna drewna w kilogramach. Np. sprzedaż drewna opałowego bukowego - 26kg dostaniemy w cenie 2366zł. Inny sprzedawca proponuje za ten sam rodzaj drewna, przy kupnie 10 kg cena to 249zł za 1kg. Są też różne strony internetowe, które oferują sprzedaż drewna suchego. Co prawda ceny są wtedy znacznie większe, aczkolwiek jeśli ktoś potrzebuje drewna na najbliższy sezon to jest to idealna opcja. 

Ceny na tej stronie przedstawiają się następująco ( cena za metr przestrzenny): 

 • Dąb 450zł / suchy dąb 720zł, 
 • Buk 480zł / suchy buk 780zł, 
 • Grab 510zł / suchy grab 810zł,
 • Brzoza 480zł / sucha brzoza 640zł. 

Kupuj drewno lokalnie 

Teoretycznie zdecydowanie najtańsze drewno opałowe jest w nadleśnictwach, ale obecnie nie jest ono dostępne, a nawet gdyby w jakimś rejonie Polski udało się je znaleźć to takiego drewna nie wykorzystamy w najbliższym sezonie, bo nie osiągnie ono wymaganej wilgotności 20 %, za to nada się do palenia za rok albo dwa. Na portalach ogłoszeniowych i u firm profesjonalnie zajmujących się sprzedażą drewna opałowego ceny drewna są wyższe, ale jest to już drewno najczęściej połupane i co istotne dostępne. 

Patrycja Szymbor


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama